Иницијатива за оснивање парламентарне Комисије за надзор рада Тужилаштва и Суда БиХ
Предмет: Иницијатива за оснивање парламентарне Комисије за надзор рада Тужилаштва и Суда БиХ у области поштовања основних и гарантираних људских права те праћења провођења постојећих закона, прописа и правила без икаквог мешања у рад правосудних органа у њиховом аутономном правосудном, судском и тужилачком раду и поступцима
Поштовани господине Јовић,
Већ неколико година контролу над кроз наш мандат рад правосуђа и правосудних органа те смо од стране свих притвореника и радника Тужилаштва и Суда БиХ дошли до застрашујућих и поражавајућих података, доказа и чињеница поткријепљених материјалним доказима и исказима о грубо кршењу основних људских права, недозвољавању пружања здравствене и лекарске бриге за затворенике, недозвољавању права на саслушање, одузимање права на "једнакост докумената" при чему Суд БиХ у поступцима уопште не доставља документе и записнике са суђења како би се оптужени могли равноправно бранити чиме им се одузима право на саслушање што је темељно људско право . Врши се ретроактивно примена закона из 2003. године за "дела" почињена у периоду 1991.-1995. године. Недостављање записника Суд БиХ образлаже недостатком средстава у буџету што оцјењујемо скандалозним јер се тиме врши кршење права на саслушање оптуженог.
Не пружање здравствене заштите Суд БиХ такође оправдава недостатком средстава чиме су угрожени животи и здравље штићеника Тужилаштва и Суда БиХ. Тренутно је најмање један притвореник у штрајку глађу (господин Анто Ковач) чиме жели скренути пажњу на кршење основних права сваког човека - право на здравствену заштиту, а најмање 70 притвореника има одлучна намеру кренути у штрајк глађу.
Критеријуми Тужилаштва и Суда БиХ постали су у најмању руку пристрасан јер у притвору нема уопште припадника Бошњака-муслимана који су статистички у периоду 1991.-1995. починили најбројније ратне злочине, односно припадници овог народа уопште се не процесуирају. Четворица Бошњака оптужена за случај "Бугојно" пуштена су да се бране са слободе супротно одлуци Високог представника да особе оптужене за ратне злочине не могу бити на слободи због утицаја на сведоке и околности. Нејасни су критеријуми по којима се изричу казне, а процедуралне грешке су честе. Кршење сопствених закона и прописа су постали пракса Суда и Тужилаштва БиХ а главно образложење је "недостатак средстава" у буџету што оцјењујемо неприхватљивим разлогом за кршење основних људских права притвореника, те већ постојећих норми, закона, аката, прописа и регулација које се не поштују и чиме је Суд и Тужилаштво БиХ јасно и недвосмислено изашло из законских оквира отворено их кршећи што је за правну државу и владавину права недопустиво. Оцјењујемо да уколико прекрши основна и основна, Уставом загарантована права притвореника Суда и Тужилаштва БиХ, да се наше друштво "уопште не разликује од најобичнијих разбојничких дружина".
Примили смо и лично признање предсједнице Суда БиХ, госпође Медџида Кресо (приложено у прилогу) како да се првостепене пресуде уопште не достављају у законски предвиђеном року, а и када се то и учини, према њеним речима "то није учињено савјесно" већ се "накнадно савјесно "утврђују докази и искази сведока при чему пресуда буде написана изван оквира оптужнице што оцјењујемо скандалозним.
Према исказу једног сведока и према потписаним исказима притвореника, Суд БиХ и Тужилаштво БиХ се налазе под директним утицајем илегалне и параобавјештајне тајне службе АИД (Агенција за истраживање и документовање) која делује и након оснивања ОСА-е БиХ (Обавјештајно сигурносне агенције) на нивоу БиХ што оцјењујемо такође скандалозним. Поред незаконитог припремања сведока и утицаја на сведоке, те лажирања документације, ова служба је активна и делује противуставна на свим подручјима али је најприсутнији у органима правосуђа где врши противзаконито утицање на рад органа правосуђа, тужилачким истрагама и судским поступцима. Тренутна агенција ОСА БиХ је састављена у омјеру од преко 90% од припадника АИД-а (укључујући и директора агенције) тако да ОСА као "легална" обавештајна агенција пасивно посматра илегалну обавештајну структуру која је у потпуности пенетрирала Суд и Тужилаштво БиХ те врши директан утицај на рад правосуђа.
Поред свих наведених проблема у непоштивање Устава и закона, приметно су злоупотребе положаја и овлаштења, савјесно нечињење истраге у случајевима ратних злочина, што представља кривично дјело, где након неколико десетина кривичних пријава за ратне злочине није спроведена нити једна истрага иако је чињенично утврђено учињење ратног злочина (негде и масовни). Осјетно је национална дискриминација у одабиру предмета, а такође је присутна национална сегрегација и дискриминација судија и тужилаца хрватске националности који уопште нису заступљени кроз паритет, консензус и ротацију док су судије и тужиоци српске националности заступљени недовољно у односу на потребни омјер. Дошли смо до информације како ове правосудне институције траже "подобне" судије и тужиоце, па је то главни разлог и њиховог неименовања што оцјењујемо кршењем Устава. Примјетан је лош рад страних судија и тужилаца те бројне злоупотребе положаја и овлаштења: коришћење двојних држављанстава у различитим процесима те угрожавање независности домаћег правосуђа присутношћу страних тужилаца и судија чији рад је крајње лош и паушалан због превођења и неупућености у проблематику.
Из наведених разлога, тражимо од Вас и институције Дома народа, да у најкраћем року успостави и формира Комисију за надзор законитог рада Суда и Тужилаштва БиХ у области поштовања постојећих закона, прописа, правила и процедура утврђених Уставом те поштовања основних људских права притвореника - изричито без мешања у рад правосудних органа, истрага и процеса. Овакву конисију имају апсолутно све државе у региону и Европској Унији, а мандат за праћење законитог рада Суда и Тужилаштва БиХ може да има једна Комисија Дома народа. Сматрамо да је овакав технички рад Суда и Тужилаштва БиХ потпуно уништио углед земље у очима Европе и остатка цивилизираног свијета јер се грубо и отворено крше људска права притвореника само једне или друге националности, док се припадници трећег народа уопште не процесуирају или се истрага не спроводи, омета или заташкавати ствар чиме се чини кривично дело нечињења истраге и процесуирања кривичног дела ратног злочина чиме домаће правосуђе постаје учесник у чињењу кривичног дјела - што сматрамо апсурдно али чињенични стањем у правосуђу БиХ. Стога, покреће иницијативу за оснивање Комисије за праћење законитости рада Суда и Тужилаштва БиХ у складу са мандатом и Дома народа и законима БиХ те најважније - поштовање основних људских права притвореника у складу са међународним конвенцијама о људским правима и Уставу које је БиХ преузела на себе али их не спроводи.
Мостар, 08.липња 2009. Лео Плочкинић, предсједник
NL-975-83-А-09. NVO Croatia Libertas
У прилогу: Материјални докази о не пружању здравствене заштите притворенима, не достављању записника, искази и потписана сведочанства о постојању АИД-а, допис М. Кресо о "незаконитом поступању и несавјесном раду", писма и дописи притвореника КПЗ Кула и КПЗ Фоча.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Председник САД оптужио ЕУ за неправедну трговинску политику, укључујући баријере за извоз америчких аутомобила и пребацивање трошкова за фармацеутске производе
На снимку који кружи друштвеним мрежама види се како француски председник наизглед склања мали предмет док позира са британским премијером и немачким канцеларом
Обе земље укидају већину додатних царина најављених прошлог месеца и настојаће да усагласе даље мере, наводи се у заједничком саопштењу.
Председник Русије Владимир Путин понудио је безусловне преговоре почев од четвртка
Неуспели преговори у Истанбулу 2022. треба да послуже као полазна основа, уз прилагођавање „реалној ситуацији на терену“, изјавио је помоћник председника Русије Јуриј Ушаков.
Вашингтон је одобрио испоруку америчког наоружања из немачких складишта, док Москва позива на преговоре
Остале новости из рубрике »