BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

EU, UN i SAD: Kako teško živeti sa „majdanskim kabinetom“

01.03.2014. god.


Evropa, UN i SAD uče azbuku života sa novim kabinetom Ukrajine koji je 26. februara odobrio kijevski majdan.

Ni Brisel, ni Vašington nisu morali da čekaju ni „pečat majdana“, ni odobrenje sastava Vrhovne rade. Ime premijera bilo je poznato unapred – šef frakcije Batkivščina u Radi, lider opozicije Arsenij Jacenjuk. Niko nije planirao da ima posla sa još nekom iz „majdanskog kabienta“. Sponzori revolucije na Dnjepru dobor shvataju da je voditi pregovore o spasu Urajine koja je bankrotirala sa bilo kom besmisleno. Čak i opasno.

Arsenij Jacenjuk je uoči glasanja u Radi priznao da su svi koji su uzeli ministarske portfelje dobrovoljne političke samoubice. Što je istina: oni će morati da preduzimaju takve mere za spas ekonomije koje će se malo dopasti Ukrajincima. Između ostalog, lider Batkivščine Julija Timošenko i lider UDAR-a Vitalij Kličko pametno su se sklonili od takve „kolektivne eutanazije“.

Teško je reći kako Evropa može da ima posla čak sa takvom preliminarnom vladom, kaže naučni saradnik Instituta za međunarodna istraživanja MGIMO MIP Rusije Leonid Gusev. Najverovatnije do kraja maja (25. maja u zemlji će biti održani prdsednički izbori) nema šta ni da se čeka.

- Ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski izjavio je da Ukrajina treba što pre da sprovede predsedničke izbore kako bi se pojavila zakonita vlast. I tek posle toga mi, tačnije Evropa, potpisaćemo sa njom sporazum o asocijaciji ili o zoni slobodne trgovine. Sa aktualnim „ne zna se čim“ čak ni oni (evropa) koji su sve to pozdravili, ne žele nešto da potpisuju. Sve može da se desi: danas je on na vlasti, a sutra ga skinu ili pošalju negde, možda bace iza rešetaka?

EU je 26. februara već imenovala specijalnog predstavnika za „ukrajinske poslove“. To je evropski komesar za finansijska i valutna pitanja Oli Ren. Fin će koordinirati u EU saradnju sa MMF i zemljama koje nisu članice unije po pitanjima ukazivanja finansijske pomoći Kijevu. Problem je za EU vrlo bolan.

Za sada su SAD spremne da daju Kijevu samo kreditne garancije u visini do milijardu dolara uz zajam. EU samotalno može da izdvoji najviše milijardu i po. To je otprilike isto koliko je Kijev dužan Rusiji za gas za 2013.2014. godinu, plus kamate za druge zajmove.

U EU i SAD već otovreno govore da bez uključivanja Rusije nije realno regulisati ukrajinsko pitanje. Nažalost, ranije ili kasnije nećemo moći da izbegnemo pomoć Ukrajini zajedno sa EU, smatra doktor istorije, šef katedre za oštu ekonomsku teoriju Moskovske škole ekonomije Moskovskog državnog univerziteta Viktor Kuvaldin. Ukrajina nije Kosovo ili Sirija. Kolaps takve zemlje u centru Evrope može da postane crna rupa za ekonomiju i stabilnost čitavog kontinenta, kaže Viktor Kuvaldin.

- Sama Vrhovna rada, prema mom mišljenju, već je izgubila legitimnost. U Ukrajini je nastala situacija koja nije zamisliva ni u jednoj evropskoj zemlji. Ona se ne uklapa ni u kakve norme. Meni se čini da je kriza u Ukrajini otišla tako daleko da već nikakvi izbori ne mogu da regulišu ili oprave situaciju.

Za sada Evropa svim snagama pokušava da privuče Moskvu u regulisanje konflikta. Šef diplomatije EU Ketrin Ešton 3. marta stiže u Kijev. A 6. marta ona će se sastati u Rimu sa ministrom inostranih poslova Rusije Sergejom Lavrovom.

Andrej Fedjašin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: «Golos Stolicы»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara



Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Ostale novosti iz rubrike »