BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Integrirajuća agencija će upravljati arktičkim priobalnim pojasom

07.02.2014. god.


Rusija forsira istraživanja u priobalnom pojasu i eksploataciju nafte i gasa na Arktiku. Za efikasno upravljanje projektima izviđanja, osvajanja i eksploataciju nalazišta planirano je da se formira poseban resor – nacionalna integrirajuća agencija. Takvu inicijativu su izneli ruski poslanici.

Interesovanje za arktički region je u poslednje vreme u porastu. Globalno zagrevanje i topljenje leda otvorilo je pristup bogatstvima Arktika i novim mogućnostima za njihov transport. To je toga vredno. Arktičke riznice kriju milijarde tona nafte i bilione kubnih metara gasa. Arktička nafta i gas iz Rusije mogu da odigraju važnu ulogu u svetskim isporukama narednih decenija, izjavio je predsednik komiteta Državne dume za energetiku Ivan Gračov.

- Siguran sam da će potražnja za naftom i gasom rasti i nikakav gas iz škriljaca neće ukinuti potražnju za našim klasičnim energentima. Nikakve velike revolucije gasa iz šrkiljaca, tačnije jeftinog gasa, ni u Evropi, ni u drugim zemljama neće biti. To znači da će priobalni pojas morati da se eksploatiše. A rezerve arktičke nafte i gasa su značajne – do 100 milijardi tona u naftnom ekvivalentu.

Trenutno za realizaciju projekata u priobalnom pojasu u Rusiji odgovaraju različiti resori, a centra koji koordiniše njihovu delatnost nema, ističu eksperti. Nova agencija treba da kontroliše čitav lanac – od istraživanja nalazišta do izgradnje infrastrukture i neposredne eksploatacije bušotina. Danas su ruske kompanije Rosnjeft i Gasprom ukupno dobile licence za eksploataciju oko 30 nalazišta, koji ukupno pokrivaju 80% rezervi nafte i gasa ruskog priobalnog pojasa u Arktiku. Jednom reči, Rusija je već pristupila realizaciji velikih projekata u moru. Krajem prošle godine korporacija Gasprom je počela industrijsku eksploataciju nafte i gasa na Prirazlomnom nalazištu u Pečorskom moru. Projekat Prirazlomnaja je neviđen – prvi put u svetu eksploatacija nafte u arktičkom priobalnom pojasu se vrši sa stacionarne platforme. Ni jedna zemlja ništa slično na arktičkim širinama nije gradila. Uz to platforma Prirazlomnaja odgovara najstrožim zahtevima bezbednosti i može da izdrži maksimalno ledeno opterećenje. Pri tome cena nafte i gasa ispostavila se mnogo niža od prognozirane, podvukao je zamenik direktora za nauku Instituta za probleme nafte i gasa RAN Vasilij Bogojavljenski.

- 30 dolara za barel – to je dobra cena za arktički projekat. Tako se on ispostavio sasvim rentabilnim. A ako se postave manji cevovodi koji će spojiti nalazišta u moru sa magistralnim cevovodima, projekat će ekonomski postati još isplativiji.

Ove godine započet je veliki program socijalno-ekonomskog razvoja teritorije ruskog Arktika koji je vlada utvrdila prošle jeseni. Planirano je da se izgrade nove i modernizuju već postojeće luke duž trase Severnog morskog puta, kao i da se napravi jedinstvena saobraćajna, telekomunikaciona i energetska mreža.

Lada Korotun,



  • Izvor
  • Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »