BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Strana reagovanja na gasni sporazum

Strana reagovanja na gasni sporazum
24.12.2008. god.

Ruske agencije u prvi plan stavljaju susret predsednika Tadića i Medvedeva. Ruski analitičari smatraju da je Beograd omekšao stav isključivo zbog krize. Na ovakvim projektima veza privrede sa politikom je uvek veoma čvrsta, navode agencije reči stručnjaka. Zapadni mediji ističu izjavu Medvedeva da rusko-srpska saradnja predstavlja temelj energetske bezbednosti u Evropi.

Ruske novinske agencije izveštavaju o današnjoj poseti predsednika Srbije Borisa Tadića Rusiji, stavljajući u prvi plan njegov susret sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim.

Interfaks ističe da je predviđeno potpisivanje rusko-srpskih dokumenata o realizaciji međuvladinog sporazuma o saradnji u oblasti nafte i gasa, potpisanog 25. januara ove godine u Moskvi.

Agencija Prajm-tas navodi da se očekuje da će u okviru posete biti sklopljen sporazum koji strane nisu mogle pravno da oforme od januara prošle godine, a da "na tržištu smatraju da je do promene pozicije Beograda došlo isključivo zahvaljujući krizi".

"Gaspomnjeft" će kupiti NIS za 400 miliona evra, uz 500 miliona investicija u infrastrukturu a Rusija će obezbediti Srbiju gasom posredstvom svog mega projekta Južni tok, naveo je Prajm-tas.

Agencija prenosi izjavu analitičara "Fajnenšel bridža" Dmitrija Aleksandrova da "u celini investicija ostaje opravdana i ima prilično velike prednosti".

Prema njegovim rečima, "Gasprom" dobija dovoljno dobro integrisan sistem prometa proizvoda od nafte i realizacije gasa u centru Južne Evrope.

"Politički element je ovde zaista veoma jak i na takvim projektima uvek je veza privrede sa politikom veoma čvrsta i ne treba je razmatrati odvojeno", rekao je Aleksandrov.

Protiv dogovora aktivno su protestovali prozapadno orijentisani srpski političari, piše ruska agencija, prenoseći izjavu čelnika kompanije "Info TEK terminal" Rustama Tankajeva da se "srpsko rukovodstvo dugo suprotstavljalo i nije želelo da ispunjava uslove dogovora, a da ga kriza i pokreće na to da ispunjava te uslove".

Agencija RIA Novosti navodi da se sporazum o energetskoj saradnji sastoji iz tri dela i dodaje da , ako su za Južni tok i skladište gasa Banatski dvor strane relativno brzo postigli saglasnost, u delu kupoprodaje NIS-a pojavila su se protivrečnosti.

Predsednik uprave "Gasproma" Aleksej Miler, posle pregovora sa predsednikom Tadićem 5. decembra u Beogradu, saopštio je da su se dve strane dogovorile o sve tri tačke međudržavnog sporazuma, podseća agencija RIA Novosti.

Ruska agencija prenosi i reči premijera Srbije Mirka Cvetkovića, koji je juče saopštio da je prodaja NIS-a ostvarena uz političke garancije izgradnje srpskog dela gasovoda Južni tok i modernizacije Banatskog dvora i da realizacija projekata treba da počne tokom naredne dve godine.


Zapadni mediji o sporazumu

Britanska medijska kuća Bi-Bi-Si prenela je, u iscrpnoj analizi, da su srpska i ruska strana potpisale ugovor o prodaji NIS-a ruskom energetskom gigantu "Gaspromu", kao i sporazume o izgradnji gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju i o završetku skladišta gasa Banatski dvor.

Bi-Bi-Si izdvaja izjavu ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva da rusko-srpska saradnja "predstavlja temelj energetske bezbednosti u Evropi".

Bi-Bi-Si prenosi i izjavu ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Konuzina da je potpis predsednika Srbije Borisa Tadića i Medvedeva jača garancija od finansijske da će gasovod, čiji jedan magistralni krak treba da prođe kroz Srbiju, zaista biti i izgrađen.

Britanski list "Fajnenšel tajms" očenjuje da će u godinama koje dolaze planirana gasna infrastruktura učiniti Srbiju ključnom tačkom na jednom od glavnih puteva snabdevanja Evropske unije energentima. Čak se i protivnici prodaje NIS-a, piše britanski list, slažu da "Južni tok" ima smisla za Srbiju, posebno ukoliko EU ne uspe da pronađe odgovarajuću alternativu uvozu ruskog gasa.

Radio Slobodna Evropa je preneo reči Medvedeva da dokumenta o izgradnji gasovoda "Južni tok" i skladišta gasa Banatski dvor pružaju energetsku bezbednost i celoj Evropi.

I mediji u regionu, između ostalih bosanska novinska agencija Fena i hrvatska Hina, prenose da je sporazum potpisan i da je poslednjih sedmica to bila jedna od tema o kojima se najviše raspravljalo u srpskoj javnosti.

 

Cijena gasa niža od očekivane

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin izjavio je da će gas koji će Srbija kupovati od Rusije biti jeftiniji nego što se predviđalo.

"Cijena tog gasa biće niža pošto je sada pala cena nafte na svetskom tržištu", rekao je Konuzin i istakao da se cena gasa ne utvrđuje htenjem jednog čoveka ili kompanije, već na osnovu određene formule.

Povodom jučerašnje izjave ruskog premijera Vladimira Putina da više neće biti jeftinog gasa, Konuzin je istakao da je gas ranije bio jefitniji, ali da se ne može očekivati da će on ubuduće biti jeftin pošto se resursi tog energenta sve više smanjuju, a potrebe su sve veće.


Srbija dobro trgovala

Ruski mediji su veću pažnju posvetili energetskom sporazumu od momenta kada se saznalo da će se predsednici Srbije i Rusije sresti da bi u Moskvi potpisali taj sporazum, rekla je za Dnevnik 2 novinar "Politike" Ljubinka Milinčić, javljajući se iz Moskve.

Mediji navode da je Rusija u lošijoj poziciji od Srbije, zbog toga što je Srbija dobro trgovala, a postoje i garancije za radnike i sve ono što prati sporazum.

Ruski stručnjaci ističu da je u pitanju jako dobar sporazum, najveći u poslednjih 15 godina.

Na pitanje kako se u Moskvi komentariše da u Beogradu i dalje ima onih koji sumnjaju da će gasovod doći na dnevni red, Milinčić kaže da se takva sumnja nije pojavila.



  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »