BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropa migracioni kontinent?

Evropa migracioni kontinent?
16.10.2013. god.


Na predstojećem samitu EU 24-25. oktobra između ostalog postaviće se pitanje izdvajanja sredstava koja će omogućiti sprečavanje novih tragedija sa migrantima. Ovo je saopštio zvanični predstavnik Evropske komisije Mikele Čerkone i izrazio nadu da će u Briselu biti postignut takav sporazum. Čerkoneova izjava je data u kontekstu vatrenih diskusija povodom migracione politike EU, koje su ponovo pokrenute posle serije nesrećnih slučajeva kod italijanskog ostrva Lampeduza, u kojima su poginule stotine izbeglica iz zemalja Severne Afrike.

Tako austrijski Viner Cajtung piše da je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc otvoreno izjavio – Evropa mora konačno da prizna da predstavlja migracioni kontinent. Zato u EU treba da bude formiran isti takav migracioni sistem kao u velikim migracionim regionima sveta, na primer u SAD, Kanadi i Australiji. Samo putem usvajanja savremenih zakona, uveren je šef Evropskog parlamenta, mogu se oteti ljudi iz ruku amoralnih osoba koje pokušavaju da se obogate na očajničkom položaju svojih žrtava i predložio radikalnu promenu kursa migracione politike.

Suština pretpostavljene izmene nije nova. Reč je o neophodnosti ravnomerne raspodele migracionog opterećenja između članova EU. A ovo breme postaje sve teže. Prema podacima statistike, 2012. godine razmere ilegalne migracije u zemlje Starog Sveta su dostigle 72 000 ljudi, što je jedan i po put više nego prethodne godine. Samo u Italiju, kako saopštava Internet-portal kanala Frans 24, stiglo je ove godine 30 000 afrikanaca što je 4 puta više nego pre godinu dana. Prema podacima međunarodne organizacije za migracije koja deluje u tesnom kontaktu sa UN, u poslednjih 10 godina pored evropskih obala u havarijama brodova poginulo je ukupno 20 000 ljudi.

Ipak, kako primećuje Frans 24, u Evropi, bez obzira na tragediju Lampeduze, u pitanju migracije vlada raskol. Još 2011. godine Evropska komisija je utvrdila spisak od 10 direktiva za poboljšanje migracione politike. Ali stvar se nije pomakla s mesta. U stvari sitaucija oko priliva izbeglica i ilegalnih migranatau raznim zemaljama je različita.

Među državama koje se u očima izbeglica samtraju obećanim zemljama na jednom od prvih mesta je Nemačka. I nemački ministar unutrašnjih poslova Hans-Peter Fridrih ne prestaje da ponavlja da nema potrebe za promenom kursa migracione politike. Jasan je i stav italijanskih valsti koje se zalažu za pooštravanje migracone kontrole i pozivaju EU na pomoć.

Ovih dana Evropski parlament je odobiro da se formira evropski sistem posmatranja granica – Eurosour koji će početi da deluje već u decembru ove godine. Kako se pretpostavlja, sistem će omogućiti da se blagovremeno pronalze, između ostalog uz pomoć bespilotnih letelica, brodovi sa migrantima i da im se pritiče u pomoć.

Između ostalog, već sada se pojavljuju sumnje – da li je realno mešati čuvanje granica sa pomoći unesrećenima? A u međuvremenu Italija, kako komentariše portal EurAktiv, dala je start sopstvenoj vojno-humanitarnoj misiji u Sredozemnom moru, koja podrazumeva između ostalog i zajednička dejstva sa novim libijskim vlastima. Na ovu nijansu skreće pažnju šef odeljenja za probleme evropske integracije Evorpskog instituta Olga Potjomkina.

- EU je imala mnogo problema sa Gadafijevim režimom, ali Libija je sprečavala trgovinu robovima iz unutrašnjih regiona Afrike, kaže Potjomkina. Sada je granica otvorena. Trenutno Evropska komisija diskutuje o daljem proširenju ovlašćenja agencije EU Fronteks za koordinaciju čuvanja granica. Tim povodom se vode sproovi ali proces će se očigledno nastaviti.

U vakom slučaju mnogi političari se slažu sa Martinom Šulcom. Tako na primer šef frakcije socijalista u Evropskom parlamentu, austrijski poslanik Hanes Svodoba smatra.

- Potreban je balans na evropskom nivou, rekao je parlamentarac u radijskom intervjuu. Treba objektivno proračunati ko će koga primiti, ko koje troškove snosi, i tražiti zajedničko rešenje. Svoje breme problema treba da snosi svaki član EU.

A za sada odgovor na pitanje da li će sistem Eurosur postati prijatelj ili neprijatelj izbeglica, ostaje otovren.

Oleg Severgin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/patrick wilken/cc-by-nc/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Ostale novosti iz rubrike »