BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Asad i vojni resursi

Asad i vojni resursi
18.09.2013. god.


Pregovori o daljoj sudbini Sirije još nisu završeni. To znači da ostaje i verovatnoća vojne intervencije SAD. Vašington otvoreno izjavljuje da će kršenje odluke o predaji hemijskog oružja pod međunarodnu kontrolu od strane Damaska neizbežno dovesti do vojnog scenarija. Zašto je opasan ovakav razvoj situacije? Da li će sirijska armija moći adekvatno da odgovori na vojnu intervenciju ili zemlju čeka munjeviti i razorni poraz? Eksperti o tom pitanju nisu jednoglasni.

Sirija ne poseduje vojna i tehnička sredstva za odbijanje mogućeg napada američkih oružanih snaga. Reklo bi se da će sirijska armija biti svojevrsni žrtveni jarac za uvežbanu u mnogim stranim operacijama vojnu mašineriju SAD. Takav zaključak je izveo vojni ekspert Mihail Hodarenok u svojoj nedavnoj publikaciji. Po njegovom mišljenju, sirijske trupe ne poseduju napredna sredstva radioelektronske borbe, koja u mnogome određuju premoć u savremenom ratu. I u celini Sirijska vojska je za klasu slabija od njihovih američkih kolega.

- To se tiče sredstava za izviđanje i aktivnih sredstava nanošenja napada na protivničke grupacije Oružanih snaga SAD. Razume se, mi razmatramo situaciju u kojoj je vojni konflikt već započeo. SAD će nekažnjeno nanositi udare vojnim i političkim objektima i administrativno-političkim centrima Sirije. Sirijska armija ne može ništa da pretpostavi totalnoj vojno-tehničkoj nadmoći.

Ekspert smatra da će američki vojnici uvek preticati dejstva sirijske armije: podaci kosmičkog izviđanja i agenti ovde imaju ključni značaj. I SAD raspolažu njima u dovoljnom obomu. Šta više, PVO u Siriji je kompletirana zastarelom opremom i ne predstavlja celovit sistem. Sirijska vojska ne poseduje ni visokoprecizno oružje koje može da pogađa spoljne objekte sa kojih se vrši upravljanje operacijom. A američka vojna sredstva vođenja borbe više su nego dovoljna. Ako se razmišlja globalnije, vojni i ekonomski potencijal dve zemlje neuporediv je i pobednik u takvom konfliktu apriori postaje jači.

Ipak, po mišljenju šefa Centra za stratešku konjukturu Ivana Konovalova, Sirija je ipak u stanju da nanese štetu mogućem protivniku. Bez obzira na to što njen sistem PVO nije nov, ona raspolaže velikom količinom oruđa i može da obara avione i krstareće rakete. Ali najvažnije je što u prvi plan izbija ne vojni, već politički faktor. Nije tajna da Sirija ne egzistira u vakuumu. Ona ima saveznike i prijatelje. I njihova podrška može da predstavlja probleme za SAD.

Tako po mišljenju eksperata treba uzeti u obzir petu kolonu. Saveznike Sirije koju podržavaju Iran i pokret Hezbolah. Iran ima ogroman uticaj na šiitsku dijasporu, koja je rasprostanjena u svim monarhijama Persijskog zaliva. Tamo šiiti u mnogim slučajevima čine većinu i uzvratne udarce Amerikanci mogu da očekuju upravo iz tog pravca. Pa i u slučaju direktnog napada Sirijci su malo na šta sposobni, ali ako koriste metod koji se zove rat po punomoćju, oni nešto ipak mogu.

15. septembra Iran i UN potpisali su sporazum o pružanju Damasku humanitarne pomoći. Između ostalog ranije je Teheran izjavio da je spreman da pruži vojnu podršku Siriji u slučaju oružanih dejstava protiv nje. Istina, tada se govorilo o Izraelu - jednom od ključnih faktora u regionu. Takvi presedani u toku sirijskog konflikta su već postojali. U ovim krajnje nestabilnim uslovima Izraelu kao glavnom savezniku SAD napad na Siriju najmanje odgovara. Jer hteli to ili ne agresija Amerike u očima šiita će biti projektovana protiv njega. Iran kao ideološki protivnik je obična stvar, ali vojni sukob između ove dve zemlje će minirati čitav Bliski Istok i završiti se velikim krvoprolićem.

Tako da maloprimetna uloga jevrejske države za sada kao političkog smirujućeg faktora za političke ambicije Vašingtona prema Siriji može da bude bitnija nego što deluje na prvi pogled. Nije slučajno izraelsko rukovodstvo visoko ocenilo uspehe Moskve koji mogu konačno da donesu mir u Siriju. Između ostalog, samostalno, bez veze Izrael-Iran, SAD mogu da naprave grešku. Svima je poznata nepreciznost američkog oružja. Masovna ubistva civila u Iraku i Avganistanu još do nedavno su tamo bila skoro svakodnevna pojava. I pokušaj da se zaspu sirijski vojni objekti hiljadama tomahavka mogu da se pretvore u promašaje, između ostalog van granica sirijske teritorije i da prepune čašu strpljenja u regionu.

Ilija Harlamov,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik

Zapad neguje i podržava moderne naciste podržavajući Ukrajinu, izjavio je bivši ruski predsednik


Dan velike pobede nad nacizmom obeležen je svečano u Nišu polaganjem venaca na spomenik Sovjetskim vojnicima ispred koncentracionog logora Crveni Krst, uz zvuke marša “Proщanie Slavяnki» i izvođenje himni...

Si Đinping je boravio u državnoj poseti Srbiji 7. i 8. maja


Neki republikanci se navodno nadaju da će odvratiti međunarodni sud od izdavanja naloga za hapšenje izraelskog rukovodstva


Ostale novosti iz rubrike »