BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Udar na Siriju sahranio bi UN

Udar na Siriju sahranio bi UN
12.09.2013. god.


Mogući udar na Siriju može da izazove novi talas nasilja i da konflikt prenese izvan granica države. O ovome govori predsednik Rusije Vladimir Putin u članku, koji je objavljen u američkom časopisu The New York Times.

Vladimir Putin se direktno obratio narodu SAD i američkim političarima, izloživši rusku poziciju u vezi sa situacijom u svetu i događajima u Siriji. „Potencijalni udar SAD na Siriju, bez obzira na oštru kritiku mnogih država sveta, kao i političkih i religioznih lidera, uključujući papu, doveo bi do mnogo nevinih žrtava, do eskalacije i do potencijalnog proširenja sukoba van sirijskih granica“- piše ruski predsednik. Korišćenje snaga van okvira SB UN, po mišljenju Vladimira Putina, opasno je još i zbog toga što ova struktura tada rizikuje da ponovi neslavan put Lige Naroda, koja se i raspala upravo zbog odsustva realnih instrumenata na međunarodnoj sceni.

U SAD takođe počinju da razumeju besperspektivnost mešanja u sirijski konflikt, smatra direktor Instituta strateškog planiranja Aleksandar Gusev. Ali, takvo shvatanje, po rečima eksperata, ne deli veliki deo političkog establišmenta:

- Politička elita SAD je prilično agresivna. Republikanci ohrabruju demokrate na čelu sa Barakom Obamom da „rasprostrane“ američku demokratiju i na Siriju. Rusija zauzima logičnu i konstruktivnu poziciju u vezi sa Sirijom, shvatajući koliko je važno rešavanje ovog konflikta političkim metodama. Zato što ni jedna država na svetu ne sme agresivno da se meša u unutrašnje poslove druge države.

Eksperti primećuju, da inicijative Rusije o uspostvljanju međunarodne kontrole nad hemijskim oružjem u Siriji izaziva pozitivne reakcije u američkom društvu i u administraciji predsednika Obame, koja nije isuviše zainteresovana za rat. Tim pre, kako je primetio u svom članku Vladimir Putin: Niko ne može da stavi pod sumnju činjenicu da su u Siriji korišćena hemijska sredstva. Ipak, imamo sve razloge i osnove da pretpostavimo da to nije činila sirijska vojska, već opozicione snage. Cilj je bio da se isprovocira međunarodna zajednica, kako bi se umešale i inostrane snage, i po svoj prilici stale na stranu fundamentalista.

Eventualno odbijanje SAD da se vojno umeša, kao i zajednički napori ka političkom rešavanju sirijskog konflikta, ne samo da mogu pomoći da se izbegnu nove žrtve na Bliskom Istoku, već bi one unapredili i odnose SAD i Rusije, uveren je direktor Instituta SAD i Kanade Sergej Rogov:

- Javlja se jedinstvena mogućnost da se ostvari napredak, tj. da se političkim putem reši sirijski konflikt. I ovo bi kardinalno promenilo rusko-američke odnose, ako bismo pod okriljem UN mogli da sprečimo dalju upotrebu hemijskog oružja u Siriji, a u budućnosti da zajednički radimo na njegovom uništenju.

Kako podvlače eksperti, šanse da Rusija i SAD mogu izgraditi zajedničku poziciju, prilično su velike. Obraćanje ruskog predsednika direktno američkoj javnosti omogućiće bolje uslove za kompromis.

Vlad Grinkevič,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »