BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Da li je Ilija Gorjačev zanimljiv srbskim specijalnim službama?

Da li je Ilija Gorjačev zanimljiv srbskim specijalnim službama?
14.05.2013. god.


Ruski nacionalista i bivši lider Ruskog obraza Ilija Gorjačev, uhapšen 8. maja u Srbiji, nalaziće se pod stražom do tri meseca. U tom roku ruska strana dužna je da oorganizuje njegovu ekstradiciju u domovinu.

Ilija Gorjačev, kao i drugi figurant, Mihail Volkov, zadržan otprilike u isto vreme u Kijevu, sumnjiče se za organizaciju udruženja Borbena organizacija ruskih nacionalista (BORN), iza koje su, po verziji Istražnog komiteta RF, glasni zločini na nacionalnoj osnovi, kao i ubistvo sudije koji je razmatrao slučaj skinhedsa, ubistva lidera antifašističkog pokreta, konačno poznatog pravobranioca advokata markelova, pri tome zanimljivo je to da je u poslednjem slučaju u svoje vreme Gorjačev bio jedan od ključnih svedoka optužbe.

Posle toga Ilia Gorjačev je nekoliko godina živeo u Srbiji, gde je dobio dozvolu boravka. Iskreno govoreći, smatrao sam da će pre ili kasnije do njega stići, izjavio je za Glas Rusije direktor informaciono-analitičkog centra Sova Aleksandar Verhovski.

- To što smo videli na akcijama Ruskog obraza je gomila neonacističkih boraca, koje su Gorjačev i ostali izvodili pod svojim zastavama. I još se pretpostavljalo da oni imaju neke posebne odnose sa vlastima. Ali kao što vidimo, specijlani odnosi nikoga nisu spasili, ako su i postojali, a to nije jednostavno pitanje. U svakom slučaju ruski obraz je bio pokriće za neonaciste. I sada, čini mi se, istraga će sve to otkopati.

Sa druge strane, advokat Ilije Gorjačeva, poznati javni poslenik Jevgenij Valjajev, tvrdi da organizacija BORN nikada nije postojala:

- To je izmišljotina. Kada se konkretne epizode – ubistvo sudije, advokata, migranata, objedinjuju pod jednim brendom. Na internetu posle nekoliko epizoda ubistava izlazile su izjave da su tobože zličine izvršili u ime BORN, ali takve izjave je mogao da napiše svaki ludak. I na osnovu toga specijalne službe govore da postoji jedinstvena organizacija! Grjačev čak ne zna čoveka koji je uhapšen u Ukrajini, kako su mogli da predstavljaju jednu organizaciju? Gorjačev nikada nije bio vezan za radikale, podzemlje. On je uvek bio javna ličnost, živeo je po zaonu, on je čovek drugog vaspitanja i obrazovanja da bi bio predstavnik neke terorističke organizacije.

Ilija Gorjačev je krajnje neobična figura. Istoričar, balkanolog, za rad o položaju SPC u Nezavisnoj državi Hrvatskoj 1941-44. godine dobio je povelju od Patrijarha Moskovskog i sve Rusije Aleksija Drugog. Novinarski materijali Gorjačeva koji je na Kosovu boravio pet puta i intervjuisao osobe u dijapazonu od tadašnjeg ministra inostranih poslova Srbije Jeremića pa do „potpredsednika“ Kosova Edite Tahiri, napisani su vrlo profesionalno.

Njegova organizacija Ruski obraz formirana 2002. godine. Po ugledu na sada zabranjenu u Srbiji nacionalističku organizaciju Obraz štampala je časopise, dovodila u Rusiju srpske muzičke grupe. Zapamtili smo ih i po akcijama za podršku Srbije, na primer osujećivanjem moskovske projekcije filma Anđeline Džoli "U zemlji krvi i meda", kada je u znak protesta protiv antisrbskog usmerenja filma bio postavljen plakat „Ubijeni Srbi? Ne, nismo čuli“. Desno-konzervativna alijansa u kojoj je takođe Gorjačev, predlagala je da se lider srbskih radikala Vojislav Šešelj proglasi za počasnog građanina Moskve.

Pri svemu tome prilikom hapšenja Gorjačeva srbski mediji su se odazvali mlako, što se čini čudnim Dejanu Miroviću, zameniku predsednika Srpske radikalne stranke, koji je u svoje vreme primao Gorjačeva u parlamentu Srbije:

- Znate, to je vrlo čudno da nema u medijima i mislim da tu jednostavno to pokazuje da tu nešto nije transparentno. Mi smo sa Ilijom dugo sarađivali i on je gostovao na jednom našem naučnom skupu. On je, naime, tada imao jedan veoma dobar referat o genocidu nad srbskim narodom u Nezavisnoj državi Hrvatskoj. On je čovek koji je vrlo upućen u istoriju Balkana i u tom smislu ja mogu da dam pozitivnu ocenu. A to za Rusiju, stvarno ne mogu da komentarišem, to je unutrašnja stvar. Sama po sebi, mutna je priča oko hapšenja Ilije Gorjačeva, kada su srpske bezbednosne strukture dosledno negirale i izjavljivale da ne poseduju iformaciju o hapšenju ruskog građanina, nehotice izaziva niz pretpostavki. Kako tvrdi advokat Jevgenij Valjajev, on ima informacije da je srbska kontraobaveštajna služba mogla da se zainteresuje za Gorjačeva.

U poslednje vreme u Srbiji su se desili takvi politički događaji koji mogu da se nazovu preliminarnim potpisivanjem sporazuma o priznanju Kosova od strane Beograda. Ilija Gorjačev je pisao vrlo pametne analitičke materijale u vezi sa tom situacijom. Ali to je bila samo politička publicistika, on je krajnje retko podržavao kontakte sa političkim poslenicima zemlje, uglavnom se bavio naukom, sakupljao materijale za magistarski rad.


Bez obzira na jednolikost saopštenja o hapšenju Gorjačeva, u Srbiji ima onih koji smatraju da lokalni mediji protiv njega vode informativnu kampanju koja je najava (citiramo) „talasa političkih represija protiv onih koji se ne slažu sa režimom, i ne samo po pitanju Kosova“. Ali pro tome veoma zbunjuje i kontekst, u koji se smeštaju na nekim informacionim resursima vesti o Iliji Gorjačevu kao „prijatelju srbskog naroda“. U jednom srbskom informacionom blogu ova beleška se nalazi pored zapisa „Čiju pobedu obeležavamo? 9. maj 1945. je krah čovečanstva“. Tamo su i slike „boljeg života“ za vreme nacional-socijalizma. Naravno, svastike i plava deca „čiste“ rase takođe su tamo prisutne.

Timur Blohin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/m.a.r.c./cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik

Ukrajinski poslanici tvrde da ograničenja na ciljeve koji se mogu gađati zapadnim oružjem daju prednost Moskvi


Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Ostale novosti iz rubrike »