BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Napad Severne Koreje na režim neširenja i«politički zemljotres»

Napad Severne Koreje na režim neširenja i«politički zemljotres»
18.02.2013. god.

Treća u istoriji Severne Koreje nuklearna proba izazvala je u svetu «politički zemljotres». Podzemsku eksploziju minijaturnog nuklearnog uređaja jednodušno je osudio čitav svet – od SAD sve do Irana, što je bez presedana. Sledećim korakom svetske zajednice bi moglo da bude uvođenje novih sankcija protiv Pjongjanga. Prema informacijama iz diplomatskih izvora, takva odluka se razrađuje u SB UN.

Glavno pitanje je - u kojoj meri će te sankcije biti efikasne. Ta ograničenja, koja su SB UN i neke zemlje, među njima su SAD, Japan i Južna Koreja, uveli protiv Severne Koreje, ne deluju. Što više, Pjongjang je bio spreman za nove sankcije, kada je izjavio da će organizovati nuklearnu eksploziju kao odgovor na neprijateljsi odnos SAD. Posle nje je on zapretio još opširnijim akcijama.

Potrebne su strože mere, - smatra zamenik direktora IMEMO RAN Vasilij Mihejev. To traži činjenica, što je današnja proba svojevrsna prekretnica u razvoju nuklearnog programa Severne Koreje.

Danas je neophodno spojiti napore tri odgovorne nuklearne države – SAD, Rusije i Kine. U njihovom zajedničkom interesu je da razoružaju u nuklearnom smislu Severnu Koreju. Kako da se to učini? Sankcije ne deluju. Danas je glavno da naša vojna lica stupe u dijalog s kineskim i američkim kolegama radi razmatranja svih varijanti zajedničkih akcija, između ostalih, i američke ideje o preventivnom napadu samo na nuklearne objekte Severne Koreje.

 
Međutim, takva mogućnost je apsolutno neprihvatljiva, - ubeđen je direktor analitičkog Centra društveno-političkih istraživanja Vladimir Jevsejev.

- Takav je prilaz neprihvatljiv, jer niko ne zna gde se čuvaju takvi materijali. Osim toga, bilo koji napad će izazvati uzvratni napad. Pre svega, usmeren na Južnu Koreju. Bolje je govoriti ne o napadima na Severnu Koreju ili njenom kažnjavanju, već o drugoj varijanti. Potrebno je da se maksimalno usredsredi na bilateralnim pregovorima: Kina-Severna Koreja i Rusija-Severna Koreja. Na njima treba da se dođe do popuštanja zategnutosti. To bi bio najveći rezultat koji je potpuno moguć.

Preduslovi za novu trku u naoružanju su u tom regionu, nažalost, potpuno realni. Lako je za uzvrat preduzeti emotivne korake, povećavajući svoje naoružanje, - smatra direktor Centra korejskih istraživanja Instituta orijentalistike RAN Aleksandar Voroncov. Međutim, ekspert je upozorio da ne bi bilo pravo da se nuklearna proba Severne Koreje razmatra van trke u naoružanju, koja se vodi u tom regionu, i direktnih pretnji Pjongjangu.

- Pre godinu dana bila je usvoena zajednička odluka SAD i Republike Koreja, u čijim okvirima su Amerikanci dozvolili svom savezniku da proširi domet njihovih balističkih raketa od 300 na 800 kilometara. Posle nuklearne probe Severne Koreje je Seul izjavio da će ubrzati realizaciju tog rešenja. Taj će domet omogućiti raketama Južne Koreje da pogode teritoriju Severne Koreje.

Danas se u Seulu čuju ideje o potrebi da zemlja ima svoje nuklearno oružje. Za sada vlada zvanično odbija takav put. U Japanu se takođe čuju pozivi da se revidira njen nenuklearni status i mirovni ustav, modernizuju snage i naoružanje. Ta tendencija jača u vezi sa rastom snage Kine i nuklearne i nenuklearne opasnosti od strane Severne Koreje.

Zato je razumljiva zabrinutost u vezi sa perspektivom trke u naoružanju. Međutim, ta perspektiva nije jedina i apsolutno predodređena. Rusija poziva sve na uzdržanost, srazmernost uzvratnih mera da ne bi se povećavala vojno-politička aktivnost u Severo-Istočnoj Aziji.


  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »