BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sve manje obrazovanih

Sve manje obrazovanih
19.04.2008. god.

Samo sedam odsto građana Srbije ima visoko obrazovanje,a skoro polovina nacije ima završenu samo osnovnu školu

Srbija je jedina zemlja u Evropi u kojoj je u poslednjih 15 godina opao broj visokoobrazovanog stanovništva!

Prema podacima koje je izneo potpredsednik Vlade Božidar Đelić, samo sedam odsto ljudi u Srbiji ima visoku stručnu spremu, 22 odsto stanovništva starijeg od 15 godina ima nepotpuno osnovno obrazovanje, a 24 odsto populacije ima završenu samo osnovnu školu.

Profesor na Filozofskom fakultetu, na odseku pedagogije, Želimir Popov kaže za Press da Srbija ima katastrofalnu obrazovnu sliku, za koju je najviše kriva državna politika.

- Imamo samo sedam odsto visokoobrazovanih ljudi, jer država ne stimuliše mlade da studiraju. Znamo da je prosek studiranja sedam godina. To je zbog toga što studenti sve više moraju i da rade uporedo s učenjem.

O tome koliko država malo brine o obrazovanju govori podatak da je od ukupnog budžeta za obrazovanje za plate zaposlenih namenjeno 90 odsto sredstava, a samo 10 odsto koristi se za razvoj ustanova. Poređenja radi, u svetu od ukupnog budžeta za obrazovanje 60 odsto ide na plate, a čak 40 odsto za razvoj - kaže Popov.

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije zadužen za zapošljavanje Vladimir Ilić kaže za Press da se nepovoljna obrazovna struktura značajno odražava na veliki broj nezaposlenih u Srbiji.

- Od oko 580.000 nezaposlenih jedna trećina njih ima vrlo male šanse na tržištu rada baš zbog neadekvatnog obrazovanja.

Naš obrazovni sistem proizvodi kadrove koji nisu potrebni tržištu rada. Ceo sistem obrazovanja u Srbiji veoma je inertan i pravi potpuno neupotrebljive kadrove - smatra Ilić.

Prema njegovim rečima, osnovni problem, u stvari, je to što ne postoji komunikacija između obrazovnog sektora i tržišta rada.

- Ceo obrazovni sistem je takav da upropaštava mlade talentovane ljude. Nije tajna da fale kadrovi u oblastima informacionih tehnologija, građevine, turizma, zatim, potrebni su stolari, kuvari, limari, varioci.

Roditelji u Srbiji svoju decu uglavnom upisuju u gimnazije, ekonomske i pravne škole, a poznato je da su to profili koji imaju slabe izglede da nađu posao - kaže Ilić.


Pomoć mladima u odabiru škole

Državni sekretar Vladimir Ilić kaže za Press da će u Ministarstvu ekonomije uskoro biti pokrenut novi projekat koji će mladima pomoći da lakše izaberu buduće zanimanje.

- Trebalo bi da pravimo nešto što će biti kao prognoza potrebnih zanimanja. Na osnovu konkretnih podataka s tržišta rada, odgovarajućom metodom, moguće je predvideti koji će poslovi biti najviše traženi u nekom narednom periodu - navodi Ilić.


Lončar: U žičare se više ulagalo

Ministar prosvete Zoran Lončar izjavio je juče da je Srbiji potrebno savremeno obrazovanje, ali ne samo „na bilbordima tokom predizbornih kampanja, već i u praksi".

- U škole je investirano tri puta manje nego u žičare. Nadam se da će se to promeniti u narednoj vladi - rekao je Lončar. On je objasnio da je prioritet od 2001. godine u reformi obrazovanja bilo stvaranje novih institucija, modernizacija programa i uvođenje novih profila, zakonske promene, kao i stvaranje strategija za razvoj obrazovanja.



  • Izvor
  • Press Online
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi


Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu



Ostale novosti iz rubrike »