BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Novak Đoković osvojio osvojio otvoreno prvensto u Australiji

27.01.2008. god.

MELBURN, 27. JANUARA  - Najbolji srpski teniser svih vremena Novak Đoković osvojio je Otvoreno prvenstvo Australije!

Do svoje prve Gren slem titule Đoković je došao trijumfom nad Francuzom Žo Vilfredom Congom rezultatom ...., po setovima....4:6, 6:4, 6:3, 7:6 /7:2/.

Đoković, koji je do trofeja stigao izgubivši samo jedan set, prvi je Srbin koji je osvojio Gren slem turnir u singl konkurenciji.

Ovo je najveći uspjeh u dosadašnjoj karijeri srpskog teniskog asa, koji je sa 20 godina i 250 dana postao treći najmlađi finalista koji je ikada igrao u Melburnu.

Nakon dva polufinala na Gren slem turnirima prošle godine u Rolan Garosu i Vimbldonu, te finala Ju-Es opena, gdje je prošle godine izgubio od prvog reketa svijeta Rodžera Federera, Đoković se konačno "dokopao" toliko željene titule na jednom od četiri najveća svjetska turnira.

Na putu do titule Đoković je prvom kolu savladao Nemca Benjamina Bekera, u drugom Italijana Simone Boleljija, u trećem Amerikanca Sema Kverija, u osmini finala Australijanca Lejtona Hjuita, u četvrtfinalu Španca Davida Ferera.

U polufinalnom meču, koji su mnogi proglasili finalom prije finala, Đoković je "pomeo sa terena" jednog od najboljih tenisera svih vremena Švajcarca Rodžera Federera sa 3:0, po setovima 7:5, 6:3, 7:6 /7:5/.

Nakon Noletove pobjede nad Federerom, agencija Rojters je navela u izvještaju da je "neranjivost Federera probušena, zatim izmlaćena i na kraju rastrgnuta na `Melburn parku`".

Đoković je ovim trijumfom prekinuo niz od 10 uzastopnih Gren slem finala Federera.

Francuska senzacija Žo Vilfred Conga, 38. teniser na svijetu, preslišao je u polufinalu drugog igrača na ATP listi Španca Rafaela Nadala sa 3:0, po setovima 6:2, 6:3, 6:2.

Na putu do svog prvog Gren slem finala Conga je savladao još tri nosioca Endija Mareja, Francuza Rišara Gaskea i Rusa Mihaila Južnog.

Conga je do sada u karijeri odigrao samo 41 meč i osvojio četiri Čelindžera.

Ovo je bio prvi međusobni duel srpskog i francuskog tenisera.

Đoković je osvojio 1.000 ATP poena i ček na 1.300.000 australijskih dolara /oko milion evra/, dok je poraženom pripala dvostruko manja novčana svota i 700 poena.

Nole je u dosadašnjoj karijeri osvojio sedam turnira /Adelaid, ATP Masters u Majamiju, Eštoril, ATP Master u Kanadi i Beč prošle godine, te Amersfort i Mec i 2006. godine/, te igrao u tri finala ATP Masters u Indijen Velsu, Ju-Es open i Umag.

Najbolji srpski dubl igrač Nenad Zimonjić u paru sa Kineskinjom Tijantijan Sun pobjedio je finalu Australijan opena u konkurenciji mješovitih dublova indijsku kombinaciju Maheš Bupati-Sanija Mirza rezulatom 2:0, po setovima 7:6, 6:4.

Zimonjiću je ovo druga titula na Otvorenom prvenstvu Australije i treći osvojeni Gren slem.

Najbolja srpska teniserka Ana Ivanović izgubila je juče u finalu Otvorenog prvenstva Australije od Ruskinje Marije Šarapove rezultatom 2:0, po setovima 7:5, 6:3.

Uprkos porazu, Ivanovićeva je ostvarila najbolji plasman u karijeri na VTA listi i trenutno je druga teniserska svijete.

Srpskoj teniserki ovo je drugo finale na Gren slem turnirima. Prošle godine izgubila je u finalu Rolan garosa od Belgijanke Žastin Enan.