BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski MIP: Situacija oko Kosova došla do kritične tačke

Ruski MIP: Situacija oko Kosova došla do kritične tačke
18.12.2007. god.

Rusija je upozorila da je situacija u rešavanju statusa Kosova i Metohije „došla do kritične tačke” i da preti da se pretvori u nekontrolisanu krizu i istakla da podstičući separatističke težnje Prištine, SAD i neke zemlje Evropske unije otvoreno ignorišu pozitivne rezultate postignute u pregovorima pod okriljem „trojke” Kontakt-grupe. „Pozivamo stalne članice Saveta bezbednosti UN, partnere u Kontakt-grupi i zemlje Evropske unije da još jednom procene sve posledice jednostrane suverenizacije Kosova, da zadrže proces rešavanja na međunarodnopravnom polju i uzdrže se od ishitrenih odluka, koje u sebi nose opasnost od rušilačkog presedana za ceo sistem međunarodnih odnosa”, istaknuto je u saopštenju ruskog Ministarstva inostranih poslova.
„Situacija preti kretanjem ka nekontrolisanoj krizi ako se rešavanje ne zadrži u međunarodnopravnom okviru”, istaknuto je u saopštenju ruskog Ministarstva inostranih poslova. U Moksvi se takođe ističe da je Savet bezbednosti UN jedini nadležan za rešavanje „kosovskog pitanja” i izražava zabrinutost što se međunarodne snage, umesto da obuzdavaju separatiste, pripremaju da smiruju one koji se protive nezavisnosti Kosova.

U saopštenju izdatom neposredno pred sednicu SB UN na kojoj će biti razmotren izveštaj „trojke”, 19. decembra, zvanična Moskva ukazuje na postojanje „grozničavog traženja pseudopravnih argumenata kao maske za pokriće jednostranih aktivnosti”.

„Rezoluciju 1244 SB UN, iz koje su naši partneri navikli da izdvajaju samo obaveze Beograda a ne i Prištine, sada prosto pokušavaju da je prevrnu naopačke, tvrdi se da ona ne zatvara put kosovskoj nezavisnosti i omogućava samovoljnu, mimo SB UN i bez saglasnosti strana, promenu međunarodnog pristustva”, ukazano je u saopštenju.

„Takva ekvilibristika, jednostrano tumačenje rezolucije Saveta bezbednosti, podriva autoritet odluka SB UN u rešavanju krize”, upozorila je Rusija, ukazujući i da se zakulisnim manevrima „rukovodstvo UN” pokušava pridobiti za „legitimizaciju budućih protivpravnih poteza”.

„Uvereni smo da niko neće podleći uceni. Ulog je autoritet UN, a rešavanje kosovskog pitanja ne može se odvijati izvan okvira Saveta bezbednosti - glavnog organa UN, koji je odgovoran za međunarodni mir i bezbednost”, naglašava se u saopštenju ruskog MIP-a.

Zvanična Moskva izrazila je i zabrinutost zbog planova međunarodnih snaga za Kosovo, koji predviđaju represivne mere u Pokrajini „prema onima koji ne žele da se pomire sa kosovskom nezavisnošću”.

„Umesto zauzdavanja separatista spremaju se da smiruju one koji im se protive. To je direktno kršenje mandata snaga, koji isključuju akcije u korist jedne strane, i put ka njihovoj direktnoj konfrontaciji sa nealbanskim stanovništvom Pokrajine”, upozorio je ruski MIP.

Ruski MIP navodi da kosovske vlasti nedvosmisleno najavljuju nameru da u jednostranom poretku proglase nezavisnost kršeći Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN.

„Umesto zaustavljanja provokativnih izjava, postajemo svedoci povlađivanja grupe zemalja tom nepravnom potezu, koji može da dovede do velikih negativnih posledica za regionalnu i međunarodnu stabilnost”, naglasilo je Ministarstvo.

Da bi se zasnovala takva pozicija, navodi se „neizbežnost nezavisnosti” Pokrajine do koje su doveli „navodno, svi događaji iz prethodnog perioda”, ističe zvanična Moskva, koja u saopštenju dodaje da je sadašnja situacija direktna posledica ozbiljnih deformacija tokom rešavanja „kosovskog pitanja” na šta je Rusija konstantno ukazivala partnerima.

Moskva, kako se ističe, zalaže se za nastavak dijaloga i otvorena je za razmatranje njegovog formata i modaliteta. Predlaže se da se, radi stimulisanja pregovaračkog procesa „kao i pri rešavanju drugih kriznih situacija”, izradi „mapa puta” u kojoj bi mogli da budu uvaženi osnovani interesi strana i prioriteti vodećih međunarodnih faktora u rešavanju „kosovskog pitanja”, naznačeni pravci kretanja strana prema sporazumu „između ostalog i na putu njihove evrointegracione perspektive”.

„Rubikon rešavanja kosovskog pitanja treba da prođe bez tragičnih potresa. Odgovornost za to leži na svima nama”, istaknuto je na kraju saopštenja ruskog Ministarstva inostranih poslova.

Harčenko: Za prisustvo EU na Kosovu potrebna odluka SB
Odluka Evropske unije da uputi na Kosovo i Metohiju misiju od 1.800 policajaca i pravnika može da bude legalna samo uz odobrenje Saveta bezbednosti UN, izjavio je specijalni predstavnik ministra inostranih poslova Rusije za Balkan Aleksandar Bocan-Harčenko.
„Potrebna je zakonska osnova”, rekao je ruski diplomata, dodajući da je struktura međunarodnog prisustva utvrđena Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, koja „ne daje pravo da se ta struktura slobodno menja”.

„Da bi se promenio format međunarodnog prisustva, potrebna je odluka Saveta bezbednosti”, rekao je Interfaksu Bocan-Harčenko, koji je predstavnik Rusije u Kontakt-grupi i bio je član posredničke „trojke” pod čijim okriljem je vođen dijalog između Beograda i Prištine protekla četiri meseca.

Bocan-Harčenko je agenciji Itar-Tas rekao da će Rusija na sednici Saveta bezbednosti UN pokrenuti pitanje „kako se menja format međunarodnog prisustva na Kosovu”.

„EU smatra da Rezolucija 1244 omogućava da se to uradi, ali to nije tako, uopšte ne razumem kako se može raditi zaobilažeći Rezoluciju UN”, rekao je ruski diplomata.


Koštunica: Srbija će SB UN ponuditi nastavak pregovora
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je, uoči odlaska u Njujork, da će delegacija Beograda Savetu bezbednosti UN, na sednici 19. decembra, ponuditi nastavak pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije.
„U istom trenutku mora biti jasno da je Srbija već odbacila i unapred poništila jednostrani akt o stvaranju marionetske tvorevine na tlu Srbije”, naglasio je premijer u izjavi Tanjugu.

„Možemo da pregovaramo, spremni smo za kompromis, ali Srbija mora biti i ostati cela. U Ustavu Srbije voljom naroda je potvrđeno da je Kosovo Srbija i da nikada za Vladu Srbije i za državne institucije ne može biti drugačije”, izjavio je Koštunica.

Premijer Srbije je naglasio da je svako rešenje koje na osnovu Povelje UN i principa važeće Rezolucije 1244 utvrdi Savet bezbednosti prihvatljivo za Srbiju.

„Isto tako, s obzirom na pretnje koje su se nadvile nad Srbijom, danas je naša dužnost da se suprotstavimo grubom kršenju međunarodnog prava i pokušaju otimanja naše teritorije. Nemamo drugog izbora nego da budemo protiv takve politike sile i da nikada ne odstupimo od svoga prava na očuvanje celovite Srbije”, rekao je Koštunica.

Prema rečima premijera, Srbija se uzda u pravo, i ne može i neće prihvatiti ništa drugo do kompromisno rešenje za uređenje Pokrajine koje bi odobrio Savet bezbednosti UN.

U srpskoj delegaciji, pored premijera Koštunice su i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić.


Sejdiju i Tači otputovali u Njujork
Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu i mandatar za sastav kosovske vlade Hašim Tači otputovali su u Njujork gde će u sredu, 19. biti održana zatvorena sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija posvećena Kosovu i Metohiji.
Sejdiu je uoči polaska, kako prenose prištinski mediji izjavio da će u svetskoj organizaciji zatražiti podršku za nezavisnost pokrajine.

Kako je rekao, on i Tači će imati mnogobrojne susrete sa predstavnicima zemalja koje podržavaju nezavisnost kako bi kordinirali dalje aktivnosti.

Sejdiu, kako je najavljeno, neće govoriti kao predstavnik Kosova i Metohije već isključivo „u ličnom svojstvu i na sopstveni zahtev”.



  • Izvor
  • RTS
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi


Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »