BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Predstavnik za ljudska prava MIP RF: prava Srba na Kosovu se i dalje

Predstavnik za ljudska prava MIP RF: prava Srba na Kosovu se i dalje
28.02.2012. god.
Od četvrt miliona raseljenih lica u pokrajinu se za stalno vratilo samo 5000

Predstavnik za ljudska prava MIP Rusije Konstantin Dolgov prošle nedelje boravio je u Srbiji. U okviru radne posete ruski diplomata je posetio pokrajinu Kosovo i održao u Beogradu radnu konsultaciju o kosovskom pitanju. Takođe su održani susreti sa visokim državnim poslenicima i sveštenicima Srbije. Između ostalog, sa ministrom inostranih poslova Vukom Jeremićem, patrijarhom Srbskim Irinejom, predstavnicima regionalne samouprave i Asocijacijom porodica nestalih lica. O rezultatima radne posete Konstantin Dolgov je govorio u našem telefonskom intervjuu.

Osnovni cilj bilo je upoznavanje sa situacijom u sferi ljudskih prava i vladavine prava u južnoj srbskoj pokrajini, govori Kostantin Dolgov. Situacija, treba reći, vrlo je složena. Dobio sam mnogobrojna svedočanstva o tome da prava nacionalnih manjina na Kosovu, a što je najvažnije Srba, nastavljaju grubo da se krše. I dalje je aktuelan problem povratka prinudno raseljenih lica. Skoro četvrt miliona njih i dalje se nalazi na teritoriji Centralne Srbije. Sa tačke gledišta normi međunarodnog prava to je sasvim nedopustiva situacija. U pokrajinu od četvrt miliona raseljenih lica za 12 godina za stalno se vratilo samo oko pet hiljada. Evo konkretnog primera koji svedoči o tome kako polako napreduje proces povratka. Stvaranje uslova za ovaj proces jedan je od glavnih zadataka mandata međunarodne misije: UN; OEBS-a i EU. Za sada, nažalost, ne vidimo adekvatne napore. I ovo pitanje po nama ne nailazi na dužnu pažnju od strane kompetentnih međunarodnih institucija. Sastajao sam se sa predstavnicima međunarodnih misija u Prištini i pozvao ih između ostalog da podstiču albansko stranoništvo Kosova na realno osiguranje zakonitih prava i interesa etničkih manjina i da poštuju svoje zadatke nepristrasno, na osnovu rezolucije 1244 SB UN, a ne u interesima jedne etničke grupe. Kao odgovor čuo sam uveravanja da će oni i dalje činiti sve što od njih zavisi. Da vidimo šta će biti dalje. U svakom slučaju, za sada mi imamo za njih sasvim osnovane primedbe.

Jednu od svojih poseta Kosovu Konstantin Dolgov je posebno zapamtio.

Posetio sam jednu od najpoznatijih enklava Kosova, Gračanicu, boravio u manastiru gde sam razgovarao sa njegovim igumanom. Ovde sam čuo kako se uskraćuju prava pravoslavnih sveštenika i vernika od strane kosovskih Albanaca, između ostalog i imovinska prava. Krajnje je teška situacija i u drugim enklavama. Oni principi koji su bili propisani još 2000. godine, prema kojima je Kosovo trebalo da bude multietničko i demokratsko, a njegov status je trebalo da se određuje putem pregovora i uz poštovanje teritorijalne celovitosti, do danas nisu ispunjeni.

Navešću samo jedan primer: od 2000. godine do danas je uništeno preko 150 pravoslavnih crkava. Drugi primer: izdato je skoro 18 000 izjava o kompenzaciji za imovinu koju su oteli kosovski Albanci. Faktički ni jedna do danas nije razmotrena. Postoje i svedočenja o zločinima protiv drugih etničkih zajednica Kosova: Roma, Bošnjaka i nekih drugih. Tačnije, vrši se aktivno kretanje u stranu formiranja monoetničkog albanskog društva na Kosovu. To, još jednom želim da podvučem, protivreči ne samo svim postojećim međunarodnim konvencijama i sporazumima, već i rezoluciji 1244 SB UN, koja je obavezna za sve zemlje. Recimo, za 12 godina od četvrt miliona raseljenih lica u pokrajinu se za stalno vratilo samo 5000.

Što se tiče konsultacija u Beogradu, nastavlja, gospodin Dolgov, one su imale radni karakter, i zato nikava konkretna rešenja nismo preduzimali. Očigledno da glavno rešenje tek predstoji. U svakom slučaju, dobio sam informaciju o nepovoljnoj situaciji u sferi poštovanja ljudskih prava na Kosovu. I naše ministarstvo će uzimati u obzir ovu situaciju u svom praktičnom radu, oslanjajući se na rezoluciju 1244.

Bio je intervju sa predstavnikom za ljudska prava MIP RF Konstantinom Dolgovom o radnoj poseti Beogradu i Kosovu.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »