BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Zoran Vlašković: NATO i dalje ubija na Kosovu

Zoran Vlašković: NATO i dalje ubija na Kosovu
18.02.2012. god.

 Severnoatlantska alijansa zvanično priznala da je u bombardovanju 1999. godine izručila 31.000 uranijumskih projektila (10 tona). Ruski izvori govore o 90.000, a srbski o 50.000 uranijumskih projektila. Na Kosmetu 112 mesta sa uranijumskim projektilima. Zbog sumnji da su oboleli od leukemije i drugih malignih bolesti u svoje zemlje vraćeno više od 280 vojnika KFOR-a. Do kraja 2008. godine od leukemije umrlo 38 italijanskih i 37 francuskih vojnika. Američkim vojnicima kada se vrate sa Kosmeta zabranjeno da budu davaoci krvi. Pet ekipa međunarodnih stručnjaka ispitivalo prisustvo uranijumskog zračenja na Kosmety.

 
Kada je NATO polovinom 2000. godine u Ženevi predočio UNSP-u (radnoj grupi UN za osiromašeni uranijum) mapu – kartu Kosova i Metohije sa 112 mesta na kojima su ispaljeni projektili sa osiromašenim uranijumom u 78-dnevnom bombardovanju 1999. godine, uranijumska groznica je već počela da potresa KFOR, UMNIK, ali i celokupno kosmetsko stanovništvo. Sa predočenom “uranijumskom kartom” Kosmeta, NATO je priznao da je u bombardovanju Jugoslavije izručio 31.000 projektila sa osiromašenim uranijumom, municijom koja je zabranjena svim međunarodnim konvencijama. Podaci Vojske Jugoslavije govore da je NATO ispalio 50.000, a ruski izvori govore o izručenih 90.000 projektila sa ovom radioaktivnom zabranjenom municijom. Posle učestalih vesti u Zapadnim medijima, pre svih u Italiji, Francuskoj i Nemačkoj, o sve većem broju vojnika koji su posle boravka na Kosmetu oboleli od leukemije i drugih malignih bolesti, uranijumska groznica ne samo da je tresla KFOR, već i parlamente zemalja koje su imale vojnike u južnoj srbskoj pokrajini.
 
Objavljivanje istine u svetskim medijima o trovanju i umiranju vojnika KFOR-a posle povratka sa Kosova i Metohije, navelo je brojne stručne i naučne ekipe iz čitavog sveta da se pozabave istraživanjima o stvarnom radioaktivnom zračenju na ovom prostoru.
 
Uranijum i u kravljem mleku
 
Za vrlo kratko vreme, počev od kraja 2000. pa do 2004. godine, na Kosovu i Metohiji došlo je više naučnih i stručnih timova iz oblasti atomske energije koji su obavljali ispitivanja radioaktivnog zagađenja zemlje, vode, vazduha, vegetacije, životinja… U ovom periodu ispitivanja su obavljali: stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju, ekipe UN za ambijent, Kraljevsko društvo iz Londona za atomsku energiju, Švedski institut za zaštitu od radijacije, ekipe UNMIK-a, KFOR-a, jedna posebna istražna komisija OUN koja je obavljala ispitivanja samo na 11 lokacija, kao i stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije.
 
Sve istražne ekipe, posle obavljenih rezultata i ispitivanja radioaktivnog zračenja gde su izručeni projektili sa osiromašenim uranijumom, donele su izričitu preporuku da se ta mesta moraju zaštititi od ulaska civila i životinja. Međutim, do danas ništa od toga nije ispoštovano.
 
Merenja radioaktivnosti su pokazala da je nivo gama i beta radijacije nedvosmisleno veći od maksimalno dozvoljene koncentracije. Prisustvo uranijumskog zračenja otkriveno je u zemlji, vodi, vegetaciji, a u više slučajeva i u uzorcima kravljeg mleka.
 
U izveštaju posebne istražne komisije UN-a koja je radila na ispitivanju radioaktivnog zračenja na 11 lokacija, navodi se da je na osam mesta bila povećana radioaktivnost nekoliko puta od maksimalno dozvoljene koncentracije. I ova komisija je preporučila da se sva radioaktivna mesta obeleže i da se radioaktivni otpad ukloni, ali dalje od toga se nije odmaklo.
 
Prema merenjima stručnih službi Vojske Jugoslavije, za vreme samog bombardovanja na Kosovu i Metohiji, na mestima gde je ispaljena municija sa osiromašenim uranijumom, registrovana je radioaktivna kontaminacija zemljišta i do 236.000 bekerela po kilogramu zemljišta, dok je dozvoljena koncentracija najviše 200 bekerela. Osiromašenom uranijumu, kada prodre u zemlju, potrebno je najmanje 2.500 godina da se razloži u potpunosti, a za to vreme konstantno truje tlo, vodu, vegetaciju i vazduh, navode stručnjaci za atomsku energiju.

Balkanski sindrom
 
Sve zemlje koje imaju vojnike u sastavu KFOR-a na Kosovu i Metohiji znaju o opasnostima uranijumskog zračenja. O tome dovoljno svedoči slučaj Italije koja je izdvojila milion evra za posebnu kontrolu robe iz BiH i Kosmeta zbog uranijumskog zračenja. Vojnicima iz Amerike, po povratku kući sa Kosmeta, zabranjeno je da budu dobrovoljni davaoci krvi.
 
Italijanska “Vojna opservatorija” je zvanično u januaru 2005. godine objavila da je do tada čak 38 njihovih vojnika umrlo od leukemije, hočkinsovog sindroma i raznih malignih tumora. Svi su oni bili na Kosmetu ili BiH. Zbog sumnji da su oboleli od ovih bolesti, sa Kosmeta je do sada u zemlje odakle su došli vraćeno više od 280 vojnika KFOR-a. Činjenica je da su italijanski vojnici od početka službovali u mestima Metohije, oko Dečana i Đakovice, područjima koja su najviše bombardovana projektilima osiromašenog uranijuma. U italijanskom Senatu radi posebna istražna komisija od 2004. godine koja ispituje posledice uranijumskoj zračenja i trovanja italijanskih vojnika koji su bili ili dolaze sa Kosova i Metohije ili BiH.
 
Posledice dejstva osiromašenog uranijuma još dugo će se osećati na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da još ni jedno od 112 mesta na kojima je ispaljena municija sa osiromašenim uranijumom nije očišćeno, niti je sakupljena radioaktivna municija sa svim tim radioaktivnim materijalom, a ni do dana današnjeg nijedno ovakvo mesto nije čak ni ograđeno. U 90%  slučajeva ova mesta su područja na kojima žive isključivo Albanci.
 
Najugroženiji prostor oko Đakovice i Dečana
 
Na mapama NATO-a na Kosovu i Metohiji je obeleženo ravno 112 mesta na kojima su gađani ciljevi sa osiromašenim uranijumom. Najviše projektila sa osiromašenim uranijumom izručeno je u Metohiji i to zapadno od puta Peć – Đakovica – Prizren. Više od 15 lokacija pogođenih sa osiromašenim uranijumom se nalazi na putu Đakovica – Zrze, zatim na relaciji Dečane – Rznić – Prilep- Junik (više od 10 lokacija). Veći broj lokacija zagađenih projektilima nalazi se severno od Dragaša, zatim desno od puta Prizren – Vrbničko jezero. Više lokacija sa projektilima osiromašenog uranijuma je ispaljeno jugoistočno od Uroševca, kao i nekoliko južno od Podujeva, ali i u skoro svim drugim delovima Kosova i Metohije.
 
Zanimljivo je da u dostavljenoj NATO-mapi nema ni jednog mesta na severu Kosova i Metohije, gde žive isključivo Srbi, koje je pogođeno projektilima sa osiromašenim uranijumom.
 
Epidemija kancera
 
Prema istraživanjima jedine referentne srpske bolnice na Kosmetu gde se Srbi mogu lečiti, u Kosovskoj Mitrovici, broj obolelih od raznih oblika karcinoma kod srbskog stanovništva je povećan za čak 200 odsto posle 1999. godine u odnosu na ranije godine, pre bombardovanja. U 2005. godini broj obolelih od karcinoma kod Srba bio je 38 odsto veći u odnosu na 2004. godinu kada je bilo evidentirano 215 obolelih.
 
I broj obolelih od karcinoma kod Albanaca je drastično povećan u odnosu na godine pre bombardovanja 1999. godine. Prema rečima direktora Instituta za radiologiju u Prištini, Dževata Bicaja, u drugoj polovini 2004. i 2005. godine u Prištini je evidentiran karcinom kod 3.500 Albanaca iz svih delova Kosova i Metohije, a u poslednje dve godine Ministarstvo zdravlja iz Prištine je zvanično objavilo da se godišnje na Kosovu i Metohiji registruje oko 5.000 obolelih od malignih bolesti.
 
U zdravstvenim centrima na Kosovu i Metohiji govore da je u svetu, navodno, “normalno” da među 100.000 stanovnika bude šest sa malignim oboljenjima, dok je na Kosovu i Metohiji na ovaj broj čak 200 obolelih, što je alarmantno. U zdravstvenim ustanovama na Kosmetu za glavnog uzročnika ovakvih oboljenja okrivljuju uranijumske projektile NATO-a koji i dalje ubija.


  • Izvor
  • Fond Slobodan Jovanović


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pukovnik Zlatan Crnalić, jedan od preživjelih pilota koji su oboreni iznad Novog Travnika u februaru 1994. godine, preminuo je danas u 61. godini nakon kraće i teške bolesti


Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik

Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto


Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...

Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist


Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Ostale novosti iz rubrike »