BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tadić će prvi da kaže: „Tomo, pomozi”

Tadić će prvi da kaže: „Tomo, pomozi”
05.11.2007. god.

Koštunica se drži kao drvendeka, on će po novinama da me proziva da sam nemoralan, nepatriota, a Tadić će da me pozove, on voli da pokaže kako je dobar mangup iz dvorišta
 
Večita „crna ovca” srpske političke scene, najjača partija sa najslabijim koalicionim potencijalom, Srpska radikalna stranka našla se u poslednjih desetak dana, koliko traje kriza vladajuće koalicije zbog predsedničkih izbora, u situaciji da njenu podršku za datum održavanja izbora praktično traže i Demokratska stranka Srbije i Demokratska stranka. Zamenik predsednika SRS-a Tomislav Nikolić kaže da ga to ne iznenađuje i da je to samo stvar partijskih interesa.
 
– DSS ima interes da u decembru ne bude izbora zato što kakav god da je Koštunica će imati moralnu dilemu, jer je obećao podršku Tadiću na predstojećim izborima. Znači, trebalo bi da tu podršku uskrati, a da ne poremeti odnose u vladi. Koštunici bi odgovaralo da izbori budu odloženi, recimo za mart, kada bi mogao otvoreno da da podršku Tadiću, zato što će tada biti jasna situacija na Kosovu i Metohiji. Ta podrška neće biti loše shvaćena u DSS-u, a sa druge strane ako bi Tadić loše reagovao na nekakvo samoproglašenje nezavisnosti KiM, onda Koštunica skida sa sebe tu obavezu da ga podrži i onda je lako ići u izbore u kojima ne podržavate Tadića.
Demokratska stranka neće odustati od izbora u decembru. Po mojim procenama, ne po mojim saznanjima, dakle, analizirajući situaciju oni nemaju šta da čekaju u martu. Zato što ne mogu da se ponašaju kako će svi ostali najverovatnije da se ponašaju posle proglašenja nezavisnosti KiM. Očigledno je da ta nemačka struja u DS-u još dominira, kaže Nikolić za „Politiku”.
 
Očekujete li samo predsedničke izbore u decembru?
– DS želi predsedničke izbore i pretpostavljam da će hteti da se dodatno obračuna sa DSS-om time što će uvući još neke izbore u decembru, na primer, pokrajinske. I onda će DSS biti u teškoj krizi. Ne može da bojkotuje i pokrajinske izbore, ne može da izađe na izbore na kojima će reći biračima samo zaokružujte jedan listić, ovaj drugi ne, ili na ovom drugom zaokružite nekog drugog. To je jako loša poruka i jako loš poziv biračima. Sukob je evidentan i očigledan i ja bih voleo da on bude još oštriji. Nama odgovaraju izbori u situaciji kada su DS i DSS posvađani. Mi nećemo imati bolju priliku da kandidate EU pobedimo nego sada.
 
Osim što sa Tadićem i Koštunicom razgovarate preko novina, da li je bilo nekih drugih kontakata. Koliko dugo niste pričali?
– Od kada sam smenjen.
 
Očekujete li da neko od njih dvojice uputi Vama signal?
– Očekujem: „Tomo, pomozi!”
Ko će prvi da kaže „Tomo, pomozi”?
– Tadić. Koštunica će po novinama da me proziva da sam nemoralan, nepatriota, a Tadić će da me pozove.
Da li to govorite iz iskustva?
– Procenjujem. Tadić voli da pokaže kako je on dobar mangup iz dvorišta, a Koštunica se drži kao drvendeka.
 
Sada Vam, kažete, odgovaraju predsednički izbori? A lokalni i pokrajinski?
– Ne odlučujemo ni o čemu. Ponovo smo u situaciji da čekamo nekakav rasplet, kao i cela Srbija. Ponovo počinju noćni dogovori i pregovori iz kojih izlaze posvađaniji. Ako već ne možemo na to da utičemo, onda možemo da iznesemo jasno svoj stav. Mi nismo u tom stavu eksplicitni kao DSS koji kaže „nismo za izbore i nećemo na njima učestvovati”. Mi kažemo „nismo za izbore, ali razmislićemo i odlučiti da li ćemo na izborima učestvovati”. U principu, opoziciji uvek odgovaraju izbori.
 
Opšte je poznato da je Vojislav Šešelj uvek bio za to da se izbori nikada ne bojkotuju.
– Ali ovoga puta izbor je prepušten meni. Ovde se radi o ličnom izboru. Dakle, nisu u pitanju izbori za lokalnu samoupravu, pokrajinu, republički parlament, ovo su izbori za predsednika republike i naš razgovor je tako tekao pre 15 dana. Ni Vojislav ni ja nemamo jasan stav niti čvrsto mišljenje ići ili ne ići i sve to odmeravamo i na kraju je ostalo to: „Tomo, ti ćeš biti kandidat, pa ti sam razmisli šta tebi odgovara ili ne odgovara”. Pošto mislim da više nikada neću imati prilike za kandidovanje ako bih ove izbore izgubio, sve moram da odmerim. I odmeravam sve i mislim da šanse nikada nisu bile veće. Sada neće biti Bogoljuba Karića da odvuče veliki deo glasova i da posle toga te iste birače pozove da glasaju za Borisa Tadića. Sada nema kandidata DSS-a koji će svoj procenat da odvuče, pa da posle pozove da se glasa za Tadića.
 
A šta je s kandidatima SPS-a i LDP-a?
– Koji će biti motiv SPS-a da ima svog kandidata? Postavlja se pitanje, šta je orijentacija SPS-a – da pomogne Tadiću ili Nikoliću. Kandidovanjem ne pomaže Nikoliću nego Tadiću, dok Čedomir Jovanović svojim kandidovanjem direktno radi protiv Borisa Tadića.
Rekli ste da decembar nije vreme za izbore zbog Kosova, a sa druge strane niste spremni da Borisu Tadiću dopustite laku pobedu neučestvovanjem na tim izborima. Kada budete prelamali šta će vam biti važnije: ono što je po Vašem mišljenju dobro za Srbiju ili ono što po Vašem mišljenju nije dobro za Tadića?
– Dakle, rekao sam da za Srbiju nije dobro da pobedi Tadić. Rekao sam da je nemoralno raspisivati izbore u decembru. Ja ih ne bih raspisao i zato sam smenjen sa mesta predsednika Skupštine, da bi Tadić odlučio kada će koji izbori da budu. Da sam kojim slučajem na funkciji predsednika Narodne skupštine, Skupština bi do sada usvojila sve zakone predviđene Ustavnim zakonom ili bi bila zaključana. A šta ako donesu neustavne zakone? Ko će da im obori te zakone? Ustavni sud nije formiran. Znači, i s te strane je nemoralno raspisivati predsedničke izbore i to Tadić vrlo dobro zna. On virtuelno obavlja funkciju predsednika republike, on ne zna šta mu zakoni dozvoljavaju, a šta ne.

Ali i Vi ste spremni da isto to radite ako izađete na izbore u decembru.
– Tako je, ali ja to javno kažem. Ja u tome najverovatnije moram da učestvujem. Nisam ja kriv što do toga dolazi. Ali, hajde da se povučem i da kažem, idi Tadiću sam. Šta će mi reći narod. „Pustio si ga da pobedi. A što si ga pustio bez borbe”. A kada će on biti slabiji nego sada.
Zbog čega je, kako kažete, nemoralno da Tadić ide na posao a ne zna šta mu piše u opisu radnog mesta, a moralno je ako ste Vi u istoj poziciji. Zar ne biste i Vi bez zakona o predsedniku, ali i zakona o odbrani, vojsci, spoljnim poslovima i službama bezbednosti, morali da sami procenjujete šta su vaša ovlašćenja?
– Tako je, ali bih zato insistirao na tome da nova vlada odmah donese te zakone.
 
Koja nova vlada?
– Mora da bude nove vlade. Ako dođe do takvih izbora da oni budu održani uz potpuno protivljenje Vojislava Koštunice onda je nemoguće da opstane vlada. To znači da ćemo imati parlamentarne izbore.
Ali ste pominjali i da bi Skupština zbog vanredne situacije oko Kosova mogla da izabere novu vladu i bez izbora?
– Apsolutno je i to moguće.
Jedina moguća većinska vlada je sa DSS-om i SRS-om.
– Zašto ne DS i SRS?
 
Rekli smo jedina moguća.
– Zašto je moguća sa DSS-om kada je trenutno aktuelniji moj sukob sa Koštunicom, nego sa Tadićem. Poslednji u nizu sukoba između mene i te dvojice je sukob sa Koštunicom, tako da ne mogu da se vratim na stav da stalno moram da pričam kako sa DSS-om ne može da se napravi vlada. Ne kažem da je nemoguće i ne postavljam nikakve uslove, ali bi zaista Srbija morala da bude strahovito ugrožena i zaista bismo morali možda čak i pred kamerama da se dogovorimo šta treba da se radi. Pre toga trebalo bi održati sednicu Narodne skupštine na kojoj ćemo predvideti samoproglašenje nezavisnosti KiM i neću uopšte da dozvolim da mi neko kaže „trčite pred rudu, možda toga neće biti”. Ne, toga će biti i hajde sada da pravimo rezoluciju. Ako hoće da učestvuju u tome, onda možemo da se dogovorimo o svim merama i ja sam spreman da uopšte ne diram ni ovu sadašnju vladu i da se ponašam kao da mi je iz srca izašla ako hoće da brani KiM.
 
Vi ste predložili da Skupština donese odluku o prekidu diplomatskih odnosa sa zemljama koje priznaju nezavisnost Kosova. Ima tumačenja da takav prekid diplomatskih odnosa može da bude kontraproduktivan.
– Prekid diplomatskih odnosa sam nagovestio kao meru možda i pre godinu dana u Narodnoj skupštini Republike Srbije i on je dočekan na nož od svih političara, svih medija. Govorili su da je to ksenofobija, autizam, zatvaranje, ne možemo da zaštitimo interese na taj način da bih posle čak i Vuka Jeremića čuo u Savetu Evrope, a i više puta u njegovim diplomatskim susretima, da govori o preispitivanju odnosa sa državama koje priznaju nezavisnost. Dakle, da sam ministar, ili predsednik vlade i ja bih možda birao reči kojima bih se nekome obraćao. Ja sam sada u opoziciji i apsolutno ogoljeno želim da suočim građane sa istinom. Kako da se ponašamo prema tim državama? Hoće li nam onda biti cilj takva EU.
 
Hoće li?
– Šta je sada Srbija za EU? Neka bude da je EU najkvalitetniji persijski tepih, najskuplji, da su ga princeze tkale, a ima jednu rupu. Sa tom rupom tepih ništa ne vredi. Bez te rupe to je pravi tepih. Mene okolnosti teraju da budem protivnik EU, inače sam evroskeptik, kao što su i mnogi Evropljani . Dakle, ako nešto mora da se desi, desi se, ali nemoj da mi kažeš da to volim.
 
Predložili ste i ekonomsku i svaku drugu blokadu u slučaju proglašenja nezavisnosti. Takva blokada pogodila bi i Srbe na Kosovu?
– A da li će biti Srba u državi koja sebe naziva nezavisnim Kosovom? Ja mislim da neće.
Pre nešto više od mesec dana za naš list gradonačelnica Novog Sada Maja Gojković je rekla da očekuje da uskoro izađete sa vašim predsedničkim programom. Hoćete li to učiniti?
– Ja ne znam zašto vaš list forsira priču o Maji Gojković. Naravno, da ću imati svoj predsednički program i naravno da ga već pišem. Naravno da zna Maja dobro da ja pišem sve sam sebi. Pa i njoj niko ništa ne piše. Dakle, izaći ću sa programom, ne zbog Maje Gojković, ni zbog lista „Politika”, nego što mislim da bi bar 200.000–300.000 građana trebalo da dobiju knjigu u ruke o tome kako ja vidim Srbiju. Ovo nisu obični izbori, nije personalno rešenje. Ovo je sukob dve ideje. Jedna je ideja Borisa Tadića koji je po svaku cenu za EU, a druga je ideja SRS za koju se ja izuzetno zalažem, saradnja sa svima u svetu, a sada odmah sa prijateljima.
 
Prema istraživanju koje je naručila Vlada Srbije u avgustu ove godine, 70 odsto ispitanika je reklo da treba nastaviti saradnju sa EU i ako ona prizna nezavisnost Kosova.
– Onda će i Boris Tadić imati 70 odsto glasova, a pošto on ne može da ima ni 30 odsto, videćete kako to građani odlučuju na izborima. Još je u magli šta će EU da uradi sa KiM. Kada bude izvesno i kada bude potpuno jasno onda će birači da se opredele. Ubeđen sam da će drastično opasti broj ljudi koji imaju poverenje u EU onog časa kada EU stane odlučno i čvrsto iza nezavisnosti KiM. Ne zaboravite, i za članstvo u NATO bilo je negde oko 50 procenata. Koliko sada ljudi želi da budemo u NATO. Zašto ljudi ne žele da kažu da su protiv EU? Zato što je to pretnja: ako ne budete u EU bićete siromašni. Ali to uopšte nije tačno. Šta razvija Rusiju koja nije članica EU? Šta razvija Kinu, šta razvija Indiju?
 
Možda prirodna bogatstva koja mi nemamo?
– Jeste. Što mi ne bismo sarađivali sa Rusijom na tim prirodnim bogatstvima. Što mi ne bismo bili distributivni centar za celu Zapadnu Evropu. Što mi ne bismo sklopili ugovor da 15 godina koristimo ta bogatstva, kao što su nekada koristili Ukrajina, Belorusija i ostale države.
Koja je cena toga?
– Da kupe Elektroprivredu Srbije. Bolje oni, nego da je dobije neko od naših kriminalaca džabe. Ja to prihvatam, upola cene bih Rusima dao sve ono gde je potrebna sirovina i energija, jer to samo iz Rusije može da dođe. Šta će nama naftna industrija ako nemamo rusku naftu. Šta će nam Srbijagas ako nemamo ruski gas.
 
Kao što jedan deo građana ne voli da budemo potpuno zavisni od Amerike i Zapada, tako i jedan deo ne voli da budemo potpuno zavisni od Rusije. Zar ne može neka sredina da se nađe?
– Naravno da može. I uvek sam insistirao ka toj sredini, dok EU nije jasno rekla da nam otima KiM. Kakva je to EU koja nas već sedam godina drži na ledu, prima manje razvijene države od nas, prima nedemokratski uređena društva, a nama kaže: „Kada uhapsite Ratka Mladića možemo da razgovaramo o EU”. Kakva je to ucena? Još kažu: „Ko je on da ucenjuje osam miliona ljudi”. A ko je EU da ucenjuje osam miliona ljudi jednim čovekom. A šta ako ga nikada ne uhapsimo? Koliko još godina treba da robujem dok neko ne ustanovi da bi sada Mladić imao sto godina i da je verovatno već mrtav.
 
Nisam batina Vojislava Koštunice

Kako objašnjavate to da i posle svega, u javnosti kao da postoji utisak da ste vi na neki način batina DSS-a zato što uvek postoji mogućnost da ako se DSS posvađa sa DS-om, napravi savez sa radikalima?
– A što bih ja bio batina Vojislava Koštunice i šta sam i kad ja to uradio u njegovo ime. Ja bih pre rekao da sam ja prethodnica, možda je sudbina SRS-a da ruši ograde, da čisti minska polja i da nestane čisteći minska polja, ali ostaće za nama čista Srbija. Ali, sve priče o Kosovu i Metohiji potekle su od SRS-a, sad su skoro svi na tim pozicijama. I sad narod kaže bolje bi se protiv kriminala borili radikali i Koštunica, bolje bi čuvali i Kosovo i Metohiju, bolje bi sarađivali radikali i Koštunica sa Rusijom, ali to mene ne povezuje sa Vojislavom Koštunicom, a ni njega sa radikalima. Uzrok svih posrtanja Srbije u poslednjih šest-sedam godina je Vojislav Koštunica. On je uvek pravio nestabilne, kritične vlade, vlade sa svakim, samo da bi bio predsednik...
 
Sad zvučite kao Čedomir Jovanović?
– Odlično. Znači Čeda mi se približava (smeh). Ali, ja imam drugi motiv. Zaista su nam potrebne čvrste i stabilne vlade, ne vlade sa 126 poslanika.

O Maji Gojković

Istraživanja kažu da je Maja Gojković najpopularniji političar u Novom Sadu, a opet čini se da nikada slabije nije stajala u stranci.
– Podrška Maji Gojković je podrška SRS-u. Ona je izabrana za gradonačelnika kao kandidat SRS-a. Stranci nije bitno da li je neko popularan, nego da je proveren radikal.
Dobro, da li je Maja Gojković provereni radikal?
– Ona u poslednjih godinu-dve možda sve manje radi u stranci. Ja ne kažem da ona ima istupe mimo radikalskog programa, ideologije, ponekad se trudi da ispadne kako je emancipovanija od drugih radikala što joj zaista zameram, ali pretpostavljam da pomalo funkcija odvuče čoveka. Ali ona nije istupila nikad protiv programa stranke i u tom smislu ona polako počinje da pripada ogromnoj grupi građana, koji vole radikale i sa njima se slažu.



  • Izvor
  • Srpska politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »