BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

"Moskviči" i "lade" u starom gvožđu

17.10.2007. god.

Glomazni crni džipovi, sportski "ferari" i rashodovane stare "lade" teško se probijaju kroz gust saobraćaj po širokim moskovskim ulicama kojima se do samo prije 20 godina kretao tek djelić sadašnjeg broja vozila kada su gotovo cjelokupan vozni park činili ruski modeli poput "žigulija", "moskvića" i "volgi".
Sadašnji vladari u Kremlju podstiču, mada malo kasno, nacionalni preporod, ali bivši vlasnici "volgi" ignorišu te zahtjeve i umjesto njih se opredjeljuju za još veće i robusnije strane modele, poput onih sa nedavnog Međunarodnog sajma automobila u Frankfurtu.

– Zašto vozim ovaj "landrover"? – Pa zato što je komforan – izjavio je Rojtersu Jurij Golobajev, gladeći blatobran svog vozila kako bi istakao njegovu nadmoć, čekajući da se raščisti zastoj u blizini Crvenog trga.
" U vrijeme socijalizma nismo imali izbora, pa je moj prvi auto bio `moskvić`, a potom `kopejka`, nabraja Golobajev marke koje su bile popularne u Sovjetskom savezu.
Rusi, međutim, nemaju povjerenja u svoje tradicionalne proizvođače automobila i ako imaju dovoljno novca kupuju one strane proizvodnje.
" Strana kola jesu skuplja, ali zato odete u banku i dobijete kredit", objašnjava Golobajev.
Van glavnog grada Rusije, gdje su mjesečna primanja 500 dolara po stanovniku, a putevi loši, zapadne marke ne dominiraju, izuzev na dalekom istoku gdje je uobičajeno vidjeti polovne japanske automobile s volanom na desnoj strani.
Sve veći prosperitet Rusije omogućava Rusima da plate više za strana vozila, zaobilazeći domaće marke, kaže stručnjak u industriji automobila Ivan Bončev.
" Tek je nedavno izašlo par modernih modela "lade", ali ni oni, uprkos niskoj cijeni, ne mogu da konkurišu jeftinim stranim markama", kaže on.
Na ruskim putevima je, međutim, još uvijek 13 miliona "lada" i 5,5 miliona drugih ruskih marki, pa će ta vozila još dugo biti veoma brojna, naročito u provinciji.
U mnogim provincijskim gradovima i dalje je, doduše, najpomodnija ojačana "lada", opremljena zatamnjenim prozorima, visokim vješanjem, luksuznim srebrnim radkapnama.
" Jedan od razloga manjeg broja stranih vozila u unutrašnjosti Rusije je odsustvo distributivnih centara za prodaju automobila", objašnjava Bončev i dodaje da su veliki proizvođači tek odskora počeli da osnivaju takve prodajne salone u ruskim regionima.
Ekološki činioci, kao što je emisija štetnih gasova iz velikih i jakih motora, još ne dotiču ruske ljubitelje jakih automobila, mada oštrija zvanična kontrola zagađenja iz automobilskih motora u Rusiji stupa na snagu iduće godine.

Mladenci i biznismeni

Postoji mišljenje da se o vlasniku mnogo šta može reći prema tome kakav auto vozi. Tako dobrostojeći autofanatici sjede za volanom "bentlija", bogati biznismeni se u želji da istaknu svoju moć voze crnim "mercedesima S600" u pratnji bodigarda u "mercedesima" klase G.
Dugačke limuzine su, čak, nezaobilazni dio tipične ruske svadbe, još jedan simbol nove automobilske kulture, kada džinovski izduženi "hameri" kruže ulicama s upravo vjenčanim mladencima koji ispijaju šampanjac i slikaju se isped znamenitih mjesta svoga grada.

Slatke muke

U Rusiji, međutim, skupi strani automobili izazivaju svojim vlasnicima i glavobolju. "Porše kajen" je, na primjer, toliko popularan među lopovima, da osiguravajuće kompanije insistiraju da vlasnici tih vozila instaliraju skupi sistem praćenja GSP i zahtijevaju dodatnu doplatu, ukoliko uopšte i nadoknađuju štetu.
Vlasnici automobila s dizel motorima mogu se, pak, suočiti s teškoćama za vrijeme oštre ruske zime kada temperature padnu na minus 20 stepeni Celzijusa ili još niže, jer tada jednostavno ne mogu da pokrenu svoje vozilo.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »