BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Frends? Prevedi!

Frends? Prevedi!
20.09.2007. god.

Ruski kosmonauti su prvi put 2000. godine uveli termin "rungliš", a tom rečju su označili jezik kojim su komunicirali sa svojim američkim kolegama na Međunarodnoj kosmičkoj stanici. Iako većina intelektualaca negoduje zbog ataka sa Zapada na čistotu ruskog jezika, tinejdžeri svojim "frendesama" odnosno prijateljicama šalju pozive na "drink" u "pab" pomoću SMS poruka ili interneta. A, onaj ko ne razume o čemu je reč, on je jednostavno "luzer", zaključuju mladi.
Posle raspada SSSR, anglicizmi su brzo počeli da ulaze u ruski jezik, najpre kao nedostatak drugog jezičkog sredstva za označavanje tehničkih noviteta tržišta, a potom i pod uticajem putovanja u inostranstvo i stranih televizija.

- Mnogo stranih reči je ušlo preko interneta, a žargon se seli u reklame i štampu - rekao je Vladimir Dolgov, koji vodi ruski ogranak pretraživača Gugl, dodajući da je "taj proces veoma teško zaustaviti".

Prema rečima profesora psihologije s Univerziteta u Torinu Đanija Galinija, rečenice kojima se služe mladi širom sveta kratke su i pune grubosti, a u novije vreme bogate anglicizmima zbog novih sredstava komunikacije. On je pojasnio da se žargon mladih menja svakih pet godina.

- Kod mladih Italijana, čak više nego kod Britanaca, fraze su veoma osiromašene i svode se na imenicu i glagol - kaže italijanski stručnjak. Prema njegovim rečima, SMS poruke i mobilni telefoni utiču na leksiku.

On ističe da se u govoru mladeži oseća tendencija širenja takozvanog telegrafskog stila, na šta utiču sredstva elektronske komunikacije.

- Što se dece pak tiče, televizija veoma često stimuliše razvoj reči. Ima dece koja su dobro naučila italijanski više zahvaljujući televiziji nego porodici. Deca imaju veliku sposobnost podražavanja - ističe profesor Galini. Međutim, kako naglašava ovaj stručnjak, glavnu ulogu u formiranju reči kod deteta igraju roditelji. Oni su dužni da razgovaraju s decom, da odgovaraju na njihova pitanja, da im čitaju knjige, da obogaćuju njihovu leksiku, da ih uče da pravilno i jasno izgovaraju reči... Na taj način se stvara jezički temelj, na koji se kasnije malo šta drugo može trajno nalepiti.
       
GODINA RUSKOG JEZIKA

Zabrinute narastajućim uticajem engleskog jezika, ruske vlasti proglasile su 2007. godinu godinom ruskog jezika. Ruski lingvisti tvrde, međutim, da nema mesta strahu od engleskog jezika.
- Kod mladih svuda u svetu postoji moderan stil komunikacije - izjavio je Jurij Prohorov, rektor Državnog instituta za ruski jezik "Aleksandar Puškin", dodajući da "čistotu ruskog jezika ugrožava nepravilna upotreba ruskih reči, a ne pojava inostranih".



  • Izvor
  • Kurir
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi



Ostale novosti iz rubrike »