BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Da li računari postaju umetnici?

Da li računari postaju umetnici?
31.05.2023. god.

GPT-3 je potpuno novi model veštačke inteligencije koji je zasnovan na softveru (nazvanom generativni jezički model) koji pretražuje internet i uz pomoć svojih algoritama može da analizira kontekst, jezičke forme i same reči i izraze. Iako ovakav način mašinskog ili računarskog učenja (machine learning, ML) i dalje ne simulira rad ljudskog mozga, neurone i razne hemijsko-fiziološke procese koje doživljavamo kao sopstvene “misli” i “sećanja”, GPT modeli veštačke inteligencije mogu da “zapamte” milione fraza, izraza i termina, te da ih kombinuju u smislene tekstove za samo nekoliko sekundi. Naučnici procenjuju da bi čoveku bilo potrebno najmanje 200 godina da pročita i analizira količinu podataka koje GPT AI modeli obrade svakog dana. Takođe, budući da internet i njegov sadržaj nisu “statični”, jer se svakoga dana na internet postave milioni novih tekstova, fotografija i video snimaka, i sami GPT modeli postaju bolji svakoga dana, analiziranjem sve više i više podataka.

 
Softverski paketi poput Photoshopa i Lightrooma nekada su bili dostupni samo na računarima, i to onim moćnim i skupim. S napretkom mobilnih procesora i dodavanjem mogućnosti za samostalno učenje (Ai Tensor Core), danas je moguće 'photoshopirati' fotografije dok sjedimo u kafiću. Takođe, ova mobilna Photoshop aplikacija se i sinhronizira sa 'velikom' aplikacijom na računaru, pa je moguće odmah nastaviti obradu. 
 
Ivana Knežević, umetnica, dizajnerka i likovni pedagog smatra da i viturtuelno stvorena umetnost mora imati 'ljudsku komponentu' :
 

"Kao umetnik jako cenim dar i talenat dat. Ne mislim da računari mogu da nas zamene i stvore originalno delo, oni binarnim kodovima i već programiranim  principima rade po šablonu. Tu nema originalnosti, emocija i elokvencije." navodi Knežević. 

 
" Umetnost u svim svojim oblicima hrani i nadahnjuje dušu i ljudsko poimanje i trajanje, i nikakve generičke pojave ne mogu to zameniti. A što se računara i softvera koji nam mogu služiti i koji nas mogu ubrzati i olakšati zadatke tiče -  nemam ništa protiv. Ja lično obožavam računare i sve što nam internet donosi to je jedan čarobni prozor u svet u najrazličitije baze koje su nam uz njega dostupne, bilo kad i bilo gde-to je pravi benifit, ali bez čoveka i procesuiranja svega toga kroz mozak, sve je uzalud."
 
M. N. 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »