BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šta je važnije, Spomenik prirode Hadži Prodanova pećina ili kamen za kamenolom?

Šta je važnije, Spomenik prirode Hadži Prodanova pećina ili kamen za kamenolom?
10.12.2022. god.
Prirodno dobro Hadži prodanova pećina, kamenolom, asfaltna baza, betonska baza, pored zaštićenog prirodnog dobra u Ivanjici, foto: Udruženje Hadži Prodan


Spomenik prirode Srbije Hadži Prodanova pećina i kamenolom u selu Raščići kod Ivanjice preduzeća "Putevi Ivanjica" stoje jedan naspram drugog. Prvi kao simbol prirode i njenog nastanka i istorije Srbije, a drugi, kao neko koji nasrće na oboje. 

Da li lokalne vlasti u Ivanjici vode računa o ovom prirodnom dobru, kao i da li vode računa o načinu rada kamenoloma, najbolje znaju obližnji stanovnici i članovi Zavičajnog udruženja "Hadži prodan".

 
Prema rečima članova Udruženja "Hadži Prodan", lokalne vlasti u Ivanjici ne vrše zakonske obaveze nadzora, kako u pogledu životne sredine, tako i u odnosu na nezakonitosti koje su utvrđene u radu kamenoloma. Iz Udruženja pitaju da li lokalne vlasti štite privatni ili javni inters.

Takođe navode da je u poslednjoj kontroli nađeno niz nezakonitosti u radu kamenoloma, te da je zauzeo i zagadio reku, ušao ljudima u parcele, da radi uveče i vikendom i koji nije izvršio ni jedno merenje u 2022. godini, ugrožavajući i zaštićene vrste, a posebno u rejonu Spomenika prirode Hadži Prodanova pećina, koja se nalazi odmah uz kamenolom. Naglašava se da su upravo lokalni organi kao opštinska inspekcija sve to propustili. Tako se navodi i da je kamenolom izašao izvan ekslpoatacione zone, te da je Ministarstvo rudarstva i energetike utvrdilo da su "Putevi Ivanjica" izvršili bespravne radove van eksploatacione zone, te da je Ministarstvo zabranilo dalje izvođenje radova.

Iz udruženja naglašavaju da Inspektorat za zaštitu životne sredine ne vrši svoj posao revnosno i u skladu sa zakonom te da je ignorisao brojne prijave građana, kako na miniranje i razbijanje kamena, tako i na zagađivanje rečice na čijem izvorištu se nalazi kamenolom, a posebno u odnosu na retke strogo zaštićene vrste slepih miševa i drugih životinja u Hadži Prodanovoj pećini.

Takođe se naglašava i da Studijom koju je odobrilo Ministarstvo za zaštitu životne sredine nisu predviđene mašine koje razbijaju kamen, za čiji je promet potrebna posebna dozvola, takođe izazivaju potrese i rizike od urušavanja. Tako je i miniranjem srušena crkva do temelja 1975 godine od koje je ostalo samo zvono koje je poklonio kralj Aleksandar.

Da li je vreme da lokalne vlaste povedu više računa o prirodnom dobru i zaštiti životne sredine?
 


  • Izvor
  • Tanjug
  • Prirodno dobro Hadži prodanova pećina, kamenolom, asfaltna baza, betonska baza, pored zaštićenog prirodnog dobra u Ivanjici, foto: Udruženje Hadži Prodan/


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvršile udare na identifikovane ciljeve u Harkovu, Sumiju i Mirgorodu. Ukrajinske oružane snage su zauzvrat bespilotnim letelicama ponovo napale rafineriju Lukoil u Volgogradu i industrijsku zonu...


Današnje sukobe pobeđuju oni koji su „otvoreni za inovacije“, izjavio je portparol predsednika Dmitrij Peskov

„Pregovaračka pozicija“ Kijeva nikada nije bila dovoljno jaka usred sukoba, izjavila je bivša zamenica državnog sekretara SAD za politička pitanja


Francuski lider je izjavio da EU treba da bude „spremna da deluje“ ako Moskva ode „predaleko“


Portparol Ministarstva odbrane Dmitrij Lazutkin proglasio kraj „mirnog života“


Ostale novosti iz rubrike »