BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Američki državni dug dostigao rekordnih 30 biliona dolara

RT: Američki državni dug dostigao rekordnih 30 biliona dolara
02.02.2022. god.
Pandemija koronavirusa podstakla budžetski deficit SAD i državno zaduživanje

Američki državni dug premašio je 30 biliona dolara po prvi put u utorak, podstaknut visokim zaduživanjem tokom pandemije koronavirusa, pokazuju podaci američkog Ministarstva finansija.


Japan i Kina ostaju najveći strani kreditori, držeći 1,3 biliona i 1,08 biliona dolara u američkim trezorima i duguju im se kamate na sav pozajmljen novac. Skoro osam biliona dolara američkog duga duguje se stranim subjektima, koji osim Japana i Kine uključuju i velike kreditore poput Ujedinjenog Kraljevstva, Luksemburga, Irske, Brazila, Kanade, Francuske, Indije i Belgije, kao i Tajvana i Hong Konga.


Još 6,5 biliona dolara američka savezna vlada duguje samoj sebi, uglavnom fondovima socijalnog osiguranja i vojnom penzionom fondu. Tokom pandemije, Federalne rezerve su takođe udvostručile svoj bilans na 8,9 biliona dolara, agresivno kupujući bilione dolara u obveznicama i hartijama od vrednosti.


Šokantna brojka je dostignuta mnogo ranije nego što se očekivalo, a američki zvaničnici i ekonomisti nisu uspeli da predvide pandemiju koronavirusa i odgovor na nju, što je naduvalo vladinu potrošnju, a potom i državni dug za čak sedam biliona dolara od kraja 2019. godine.

Američki budžetski deficit iznosio je 2,77 biliona dolara za fiskalnu 2021. godinu, što je malo manje od rekordnih brojeva iz prethodne godine, ali i dalje prati ogromnu potrošnju iz kovid ere. Za fiskalnu 2020. godinu, SAD su zabeležile deficit od 3,13 biliona dolara.

Dug od 30 biliona dolara „stigao je godinama ranije nego što se ranije predviđalo“, prema pisanju "Njujork tajmsa", zbog vladinih programa za borbu protiv koronavirusa koji su „finansirali proširene beneficije za nezaposlene, finansijsku podršku malim preduzećima i stimulativne isplate“, a sve je plaćeno pozajmljenim sredstvima.
 
Dejvid Keli, glavni globalni strateg za "JPMorgan Aset Mnjnadžment", rekao je za Si-En-En da dug znači da će SAD „dugoročno biti siromašnije“, te navodi da će „američki poreski obveznici plaćati za penzionisanje ljudi u Kini i Japanu, koji su naši poverioci“.

Generalni direktor Fondacije "Peterson", Majkl Peterson je, međutim, objasnio da su „strukturalni problemi sa kojima se suočavamo u fiskalnom smislu postojali mnogo pre pandemije“ i da je koronavirus samo „pogoršao problem“.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / carterdayne / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

SAD šalju oružje u vrednosti od 400 miliona dolara kako bi pomogle Kijevu da zadrži mogući pritisak Moskve na Harkov


Čekamo te na drugoj trci karting šampionata!

delegacija u OEBS-u Republike Azerbejdžan, Republike Belorusije, Republike Jermenije, Republike Kazahstan, Kirgiske Republike, Ruske Federacije, Republike Srbije, Republike Tadžikistan, Turkmenistana i Republike Uzbekistan povodom 79. godišnjice Pobede nad nacizmom u...


Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik


Ostale novosti iz rubrike »