BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija, Ukrajina, Nemačka i Francuska potvrdile učešće na sastanku u vezi Donbasa - Kijev

RT: Rusija, Ukrajina, Nemačka i Francuska potvrdile učešće na sastanku u vezi Donbasa - Kijev
26.01.2022. god.
Sastanak političkih savetnika održaće se u sredu u Parizu

Svi učesnici "normandijskog formata" potvrdili su svoje učešće na prelomnom sastanku političkih savetnika u sredu i uputiće se u Pariz na razgovore o budućnosti regiona Donbasa, potvrdio je Kijev.


Govoreći u intervjuu za ukrajinski kanal ICTV, portparol ukrajinskog predsednika Andrej Jermak izrazio je nadu da će se na sastanku voditi konstruktivni pregovori i pomoći u rešavanju trenutne krize na istoku zemlje.

Osnovan 2014. godine, kada su se predstavnici Francuske, Nemačke, Rusije i Ukrajine sastali na marginama ceremonije obeležavanja 70. godišnjice iskrcavanja saveznika u Normandiju, "normandijski format" ima zadatak da reši situaciju u Donbasu. Grupa se nije sastajala od 2019. godine, uprkos rastućim tenzijama u toj istočnoevropskoj zemlji. U sredu će se sastati zvaničnici sve četiri zemlje.

 


„Ovo je veoma snažan signal da je `normandijski format` konačno deblokiran. Svi predstavnici (politički savetnici) su potvrdili svoje učešće“, rekao je Jermak.

„Nadam se da će naši partneri iz Nemačke i Francuske zauzeti proaktivan stav na ovim razgovorima. Trenutno nemamo mnogo vremena i prilike da o tome nadugo pričamo.


Rusku delegaciju u Parizu predvodiće Dmitrij Kozak, zamenik šefa kabineta Kremlja. Moskva je više puta izražavala nezadovoljstvo u vezi sa normandijskim formatom i nedostatkom napretka poslednjih godina u vezi sa ratom u Donbasu. Rusija se posebno žalila da Ukrajina nije primenila sporazum iz Minska, a koji je pripremila `normandijska četvorka` 2015. godine.


 

Osim prekida vatre, sporazum iz Minska uključuje i sporazum o ustavnoj reformi u Ukrajini, sa decentralizacijom i dodatnim ovlašćenjima za regione Donjecka i Luganska. Za sada, ovaj plan tek treba da se sprovede.

Sukob u Donbasu počeo je 2014. nakon događaja na Majdanu, kada je tokom nasilnih uličnih protesta svrgnuta demokratski izabrana vlast u Ukrajini. To je na kraju dovelo do sukoba u Donbasu, a potom su dve samoproglašene republike - Donjecka i Luganska Narodna Republika proglasile nezavisnost, potez koji ni Moskva ni Kijev nisu priznali.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / Sergej Bobylev / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Naivno je misliti da Kijev može da povrati od Rusije sve teritorije na koje tvrdi da su svoje, tvrdi češki predsednik Petr Pavel

„Jednostavno nećemo dozvoliti da se to desi“, izjavio je Grant Čaps, govoreći o bilo kakvim ustupcima Rusiji.


Na Slobožanskom pravcu u Volčansku, Oružane snage Rusije su uspele da uspostave kontrolu nad severnim delom grada, zauzevši teritoriju Liceja broj 1 i Dečijeg vrtića broj 6. Na istočnom...

Postoji (li) nada da će u Ujedinjenim nacijama, uz zajedničke i koordinirane napore Srbije, Rusije i Kine, svetska većina stati na stranu Srbije i sprečiti usvajanje rezolucije o Srebrenici...


„Nigde nije bezbedno“ u Gazi, upozorila je agencija UN za palestinske izbeglice


Ostale novosti iz rubrike »