BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Visoki general Pentagona otkriva da li Kina može prva da udari na SAD

RT: Visoki general Pentagona otkriva da li Kina može prva da udari na SAD
18.11.2021. god.
„Znam da SAD mogu da unište Kinu 10 puta, ali mi ćemo se postarati da imamo punu sposobnost da uništimo SAD jednom“

General američkog vazduhoplovstva i zamenik načelnika Združenog generalštaba, kaže da je Pentagon „veoma zabrinut” zbog nedavne kineske probe hipersonične rakete. On je to nazvao oružjem "prve upotrebe" u potencijalnom nuklearnom sukobu.


„To je veoma značajna sposobnost koja ima potencijal da promeni mnogo stvari“, rekao je Hajten za Si-Bi-Es. Prema njegovim rečima, Kina je lansirala raketu dugog dometa koja je „obišla svet i lansirala hipersonični projektil koji je leteo sve do Kine“, gde je i pogodio cilj.


Upitan da li je bojeva glava pogodila metu, Hajten je odgovorio: „dovoljno blizu“.

Hajten je drugi najviše rangirani američki general od novembra 2019. godine. Pre toga je bio na čelu Strateške komande SAD, koja je uglavnom bila odgovorna za nuklearne snage Vašingtona. On je takođe bio na čelu kosmičke komande, koja je od tada unapređena u Kosmičke snage.

„Zašto grade sve ove sposobnosti? Izgledaju kao oružje za prvu upotrebu“, rekao je Hajten.

"Tako mi izgleda to oružje."

Zvanično, Peking je demantovao izveštaje zapadnih medija o testu hipersonične rakete, a Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je to „kosmičko vozilo“. U međuvremenu, glavni urednik dnevnika "Global tajms" koji podržava država, izvestio je da Kina nije zainteresovana za „glupu“ trku u nuklearnom naoružanju sa SAD.

„Znam da SAD mogu da unište Kinu 10 puta, ali mi ćemo se postarati da imamo punu sposobnost da uništimo SAD jednom“, saopštio je Hu Siđin prošlog meseca na Tviteru.

Načelnik Združenog generalštaba Mark Mili opisao je kinesko testiranje kao „veoma blizu momentu Sputnjika”, misleći na lansiranje prvog orbitalnog satelita u istoriji od strane SSSR-a 1957. godine.

Nazvavši kinesko lansiranje „prilično impresivnim“ iz tehnološke perspektive, Hajten je rekao da se razlikuje od lansiranja "Sputnjika", jer je to stvorilo osećaj hitnosti u SAD, dok test od 27. jula nije.

„Mislim da bi to verovatno trebalo da stvori osećaj hitnosti“, rekao je on.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Vozila sa hipersoničnim projektilima DF-100 na parad u Pekingu, foto: © AFP / GREG BAKER / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Naivno je misliti da Kijev može da povrati od Rusije sve teritorije na koje tvrdi da su svoje, tvrdi češki predsednik Petr Pavel

„Jednostavno nećemo dozvoliti da se to desi“, izjavio je Grant Čaps, govoreći o bilo kakvim ustupcima Rusiji.


Na Slobožanskom pravcu u Volčansku, Oružane snage Rusije su uspele da uspostave kontrolu nad severnim delom grada, zauzevši teritoriju Liceja broj 1 i Dečijeg vrtića broj 6. Na istočnom...

Postoji (li) nada da će u Ujedinjenim nacijama, uz zajedničke i koordinirane napore Srbije, Rusije i Kine, svetska većina stati na stranu Srbije i sprečiti usvajanje rezolucije o Srebrenici...


„Nigde nije bezbedno“ u Gazi, upozorila je agencija UN za palestinske izbeglice


Ostale novosti iz rubrike »