BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Severna Koreja očigledno ponovo pokrenula nuklearni reaktor Jongbion, navodi agencija UN-a, pozivajući se na satelitske snimke

RT: Severna Koreja očigledno ponovo pokrenula nuklearni reaktor Jongbion, navodi agencija UN-a, pozivajući se na satelitske snimke
30.08.2021. god.

Čini se da je Severna Koreja ponovo pokrenula svoj nuklearni reaktor tokom kojeg se proizvodi plutonijum u Jongbionu nakon gotovo trogodišnje pauze, navodi UN-ova agencija za atomsku energiju u svom godišnjem izveštaju o toj zemlji.


Monitoring lokacije putem satelitskih snimaka pokazao je naznake da je reaktor od pet megavata ponovo stavljen u funkciju početkom jula, nakon što je očigledno bio u stanju mirovanja od decembra 2018. godine, navodi se izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Agencija je napomenula da je od prošlog meseca bilo ispuštanja rashladne vode "u skladu sa radom reaktora".

U izveštaju se međutim ističe, da se "ne može potvrditi operativni status" objekata navedenih u izveštaju, niti "priroda i svrha aktivnosti koje se u njemu sprovode". IAEA se u svom izveštavanju u velikoj mjeri oslanja na satelitske snimke i takozvane „informacije otvorenog koda“. Inače, Pjongjang je proterao inspektore agencije još 2009. godine.

Nastavak nuklearnog programa zemlje bio bi "jasno kršenje" rezolucija Saveta bezbednosti UN-a, saopštila je IAEA. „Nuklearne aktivnosti Severne Koreje i dalje su razlog za ozbiljnu zabrinutost“, dodaje se u izveštaju.

"Štaviše, nove indicije o radu reaktora i radiohemijske laboratorije duboko su zabrinjavajuće."

Parna fabrika koja opslužuje radiohemijsku laboratoriju radila je oko pet meseci ranije ove godine, završivši rad početkom jula, tvrdi se u izveštaju. Taj rok, kako se navodi, sugeriše da je možda urađen postupak ponovne obrade radi odvajanja plutonijuma od istrošenog goriva iz reaktora, a ne kraći period koji bi bio potreban za održavanje ili tretman otpada. Čini se da su aktivni i radovi na iskopavanju uranijuma, dodaje agencije.


Severna Koreja je više puta pretila da će nastaviti sa testiranjem nuklearnog naoružanja i projektila dugog dometa nakon što je obustavila program uoči pregovora o denuklearizaciji sa tadašnjim američkim predsednikom Donaldom Trampom 2018. godine. Međutim, istorijski samit SAD-a i Severne Koreje u Singapuru juna 2018. i još jedan u februaru 2019. godine u Hanoju nije učinio ništa na pomaku denuklearizacije. Pregovori su u zastoju nakon što je Vašington zatražio od Pjongjanga da demontira svoj nuklearni program pre nego što je čak delimično ublažio sankcije. Veze se nisu poboljšale pod američkim predsednikom Džoom Bajdenom. Iako su SAD saopštile da su spremne „razmotriti neki oblik diplomatije“ sa Severnom Korejom, a američki specijalni izaslanik rekao da je spreman sastati se sa severnokorejskim zvaničnicima „bilo gde i bilo kada“, Pjongjang je naznačio da nema interesa za nastavak nuklearnih pregovora osim ako Vašington ne promeni svoju „neprijateljsku politiku“ prema zemlji.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Nuklearno postrojenje u Jongbionu, foto: © REUTERS/Kyodo / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

SAD šalju oružje u vrednosti od 400 miliona dolara kako bi pomogle Kijevu da zadrži mogući pritisak Moskve na Harkov


Čekamo te na drugoj trci karting šampionata!

delegacija u OEBS-u Republike Azerbejdžan, Republike Belorusije, Republike Jermenije, Republike Kazahstan, Kirgiske Republike, Ruske Federacije, Republike Srbije, Republike Tadžikistan, Turkmenistana i Republike Uzbekistan povodom 79. godišnjice Pobede nad nacizmom u...


Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik


Ostale novosti iz rubrike »