BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: SAD proglasile „Huavej“ pretnjom po nacionalnu bezbednosti, rušeći nade Pekinga za resetovanjem odnosa sa Vašingtonom

RT: SAD proglasile „Huavej“ pretnjom po nacionalnu bezbednosti, rušeći nade Pekinga za resetovanjem odnosa sa Vašingtonom
13.03.2021. god.

Federalna komisija za komunikacije SAD-a (FCC) smatra kinesku telekomunikacionu kompaniju "Huavej" pretnjom po američku nacionalnu bezbednost, održavajući pritisak na Peking za koji su neki verovali da bi mogao da se ublaži pod novom Bajdenovom administracijom.


FCC je objavila da ta kompanija, kao i još četiri kineske kompanije, predstavljaju "neprihvatljiv rizik po američku nacionalnu bezbednost ili bezbednost američkih građana".


Vršilac dužnosti šefa FCC-a Džesika Rozenvorsel rekla je da će taj potez pomoći da se "vrati poverenje" u američke komunikacione mreže. 
Nije objasnila koje će konkretne radnje biti preduzete protiv kineskih kompanija, a "Huavej" se još nije oglasio.

Odluka dolazi dan nakon što je "Blumberg" izvestio da je administracija Bajdena izdala nova ograničenja za "Huavej", sprečavajući američke kompanije da kineskom telekomu isporučuju proizvode koji se mogu koristiti u 5G uređajima. Američkim preduzećima je ranije bilo dozvoljeno da kineskoj kompaniji isporučuju komponente, pod uslovom da zatraže dozvolu od američke vlade.

Peking je novo pravilo oštro kritikovao kao „nerazumno suzbijanje“ usmerenih na kineske kompanije i optužio Vašington da „krši principe tržišne ekonomije i poštene konkurencije“.

Označavanje kineske kompanije kao pretnje po nacionalnu bezbednost podudara se sa čvrstom politikom koju je sprovodila prethodna administracija za vreme Donalda Trampa. U junu je FCC stavio kompaniju na crnu listu, navodeći da je opasnost za američke interese, blokirajući američke kompanije da koriste vladin fond od 8,3 milijarde dolara za kupovinu opreme od kompanije. "Huavej" je prošlog meseca podneo tužbu protiv takve odluke.

Kineski tehnološki gigant izrazio je nadu da će nova administracija zauzeti drugačiji pristup trgovinskim pitanjima. Viktor Žang, potpredsednik kompanije, rekao je u novembru da su napadi na "Huavej" bili politički motivisani i deo "trgovinskog rata" između SAD-a i Kine, dodajući da bi se pesma Vašingtona mogla promeniti kada Bajden preuzme funkciju.

Dok je pokrenula carinski rat protiv Pekinga, Trampova administracija vršila je pritisak na saveznike Vašingtona da odbiju poslovanje sa "Huavejem" i izbegavaju upotrebu kineske tehnologije tokom razvoja svojih 5G mreža. I kineska vlada i "Huavej" više puta su negirali da ta kompanija predstavlja pretnju SAD-u ili bilo kojoj drugoj zemlji.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS/Aly Song/File Photo / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“

Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril prokomentarisao je zabranu ulaska patrijarha srbskog Porfirija na Kosovo i Metohiju izjavivši da je u pitanju „neprijateljski čin“.


Nauka je dokazala a istorijska praksa potvrdila da narodi koji žive isključivo od svoje prošlosti i tradicije osuđuju sebe na stagnaciju, a narodi koji zaboravljaju svoju prošlost i tradiciju...


Ostale novosti iz rubrike »