BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Direktor „Torlaka“ o tome šta bi za građane značila proizvodnja ruske vakcine u Srbiji

Direktor „Torlaka“ o tome šta bi za građane značila proizvodnja ruske vakcine u Srbiji
21.02.2021. god.
Proizvodnja vakcine u Srbiji na Institutu "Torlak" značila bi da je ona građanima u svakom trenutku na raspolaganju, kontininuitet imunizacije nikada ne bi bio doveden u pitanje i oni bi bili preventivno zaštićeni od pojave ove bolesti, navodi za RTS direktor Instituta "Torlak" Vera Stoiljković.


Vera Stoiljković je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, navela da je delegacija ruskih stručnjaka odobrila da na Institutu "Torlak" počne prva faza proizvodnje ruske vakcine protiv koronavirusa "Sputnjik V".


"Prva faza obuhvata proizvodnju finalnog glota i finalnog proizvoda, što praktično znači punjenje i pakovanje vakcine. To znači da će se taj deo proizvodnog procesa odigravati na Institutu 'Torlak'. Kojom brzinom ćemo ići zavisi od vremena koje je potrebno da se proizvodni pogoni usklade sa proizvodnjom nove vakcine", objašnjava Stoiljkovićeva.

Na pitanje šta nam je sve potrebno za drugu fazu proizvodnje koja podrazumeva celokupan proces proizvodnje odgovara da se još o tome nije razgovaralo.

"Za drugu fazu potrebno je da pre svega započnemo razgovore u vezi s tim, mi o tome još nismo pričali to je praktično početak proizvodnje ove vakcine. Da bi do toga došlo moramo da preuzmemo tehnologiju, moramo da napravimo nove pogone, da ih obezbedimo sa opremom i sistemima i odgovarajuće obučenim kadrom", objašnjava direktorka Instituta "Torlak". 

Ističe da bi proizvodnja ove vakcine u Srbiji na Institutu "Torlak" značilo da je ona uvek na raspolaganju građanima Srbije.

"Mi sada imamo sreće i zahvalni smo što imamo vakcine, ali ne postoji uvek mogućnost stranih proizvođača da na vreme obezbede dovoljne količine koje su nam potrebne, pošto oni imaju posebne liste prioriteta kojima obezbeđuju određene države vakcinama. Tako bi našim pacijentima u slučaju proizvodnje domaće vakcine ona u svakom trenutku bila na raspolaganju, kontinuitet imunizacije nikada ne bi bio doveden u pitanje i oni bi bili preventivno zaštićeni od pojave ove bolesti", objašnjava Stoiljkovićeva.

Ističe da bi proizvodnja vakcini omogućila zdraviju populaciju.

"Što se lekara tiče, njima bi takođe preventivom odnosno vakcinisanjem stanovništva posao bio znatno olakšan, došli bi do toga da su mnogo manji napori, mnogo lakše kliničke slike, što bi za državu sve zajedno značilo zdraviju i uspešniju populaciju", zaključila je direktorka Instituta "Torlak".

RTS


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Kudenko/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »