BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija obećala „neophodnu“ pomoć Jerevanu ako se borbe u Nagorno-Karabahu preliju na tlo Jermenije

RT: Rusija obećala „neophodnu“ pomoć Jerevanu ako se borbe u Nagorno-Karabahu preliju na tlo Jermenije
31.10.2020. god.


Moskva je obećala da će pružiti „neopohodnu pomoć“ Jermeniji ako tekuće borbe u otcepljenom regionu Nagorno-Karabah pređu na teritoriju zemlje, nakon što je Jerevan pozvao Kremlj u pomoć.

Rusija je saopštila da je spremna da se više uključi u sukob između Azerbejdžana i samoproglašene republike Nagorno-Karabah, iza kojeg stoji Jermenija. „Pomoć“ će doći samo ako borbe pređu na teritoriju Jermenije, koja sa Rusijom ima sporazume o bezbednosti.

„Rusija će pružiti Jerevanu svu potrebnu pomoć ako se borbe budu vodile direktno na teritoriji Jermenije“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova, pozivajući zaraćene strane da odmah prekinu neprijateljstva.

Saopštenje Ministarstva usledilo je nakon što je jermenski premijer Nikol Pašinjan pozvao ruskog predsednika Vladimira Putina da započne "hitne" pregovore o mogućoj bezbednosnoj pomoći. Ranije u subotu, jermenski lider poslao je pismo Putinu, ističući da će borbe uskoro doći do granica njegove zemlje, žaleći zbog podrške Turske azerbejdžanskim snagama.

Ankara je otvoreno izrazila podršku svojoj „azerbejdžanskoj braći“, te negirala optužbe za pružanje direktne vazdušne podrške Bakuu, kao i za transport sirijskih militanata u ratnu zonu.

Intenzivne borbe započele su u Nagorno-Karabahu, koji je pretežno naseljen etničkim Jermenima, krajem septembra. Jermenija i Azerbejdžan međusobno su se optužili za započinjanje nove runde neprijateljstava, te su se više puta optuživali za gađanje civilnih ciljeva. Sukob je već doveo do velikih žrtava kako suprotstavljenih strana, tako i civila, koje je masovno napustilo ratnu zonu.


Iako su snage Nagorno-Karabaha u velikoj meri uspele da zadrže svoje položaje na severu i u centru regiona, azerbejdžanske jedinice napreduju duž granice sa Iranom. Borbe se trenutno vode na nekoliko kilometara od granice između Jermenije i samoproglašene republike Nagorno-Karabah.


Obe strane u sukobu odbijaju da polože oružje, te se međusobno optužuju za nespremnost za traženje kompromisa ili ustupaka. Svi međunarodni napori za postizanje prekida vatre, uključujući pokušaje Rusije i SAD-a su propali, pri čemu je svako primirje u najboljem slučaju trajalo nekoliko sati.

Dok se Nagorno-Karabah odvojio od Azerbejdžana devedesetih godina prošlog veka, nakon krvavog rata, Baku i dalje smatra samoproglašenu republiku sastavnim delom zemlje. Jermenija godinama podržava region, ali ipak nije priznala njegovu nezavisnost.

Izvor: Vostok / RT

Čitajte više na Sukob u Nagorno-Karabahu - pregled situacije


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / Kirill Kalinnikov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »