BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Prva ploveća nuklearna elektrana na svetu „Akademik Lomonosov“ zvanično počela sa radom

Prva ploveća nuklearna elektrana na svetu „Akademik Lomonosov“ zvanično počela sa radom
22.05.2020. god.
Istorijski događaj za svetsku industriju nuklearne energije


U svetskoj industriji nuklearne energije dogodio se istorijski događaj - prva plutajuća nuklearna elektrana "Akademik Lomonosov" puštena je u komercijalnu upotrebu u Rusiji, saopštila je pres služba koncerna "Rosenergoatom".

Odgovarajuću naredbu potpisao je generalni direktor "Rosenergoatoma" Andrej Petrov.

"Od danas, projekat izgradnje plutajuće nuklearne elektrane u gradu Pevek u Čukotskom autonomnom okrugu može se smatrati uspešno završenim. Sada je to jedanaesta nuklearna elektrana u ruskoj industriji i najsevernija u svetu", rekao je Petrov, prenose RIA Novosti.




Osnova za potpisivanje naredbe bio je zaključak o usaglašenosti koji je komisija Dalekoistočnog odelenja "Rostehnadzora" izdala ranije "Rosenergoatomu". Ovaj dokument potvrđuje da je nuklearna elektrana izgrađena u skladu sa zahtevima projektne dokumentacije. Pored toga, "Rosprirodnadzor" je takođe dao pozitivno mišljenje.

"Ovi dokumenti ukazuju na to da je nuklearna elektrana u potpunosti u skladu sa važećim standardima i pravilima, uključujući sanitarne i epidemiološke, ekološke, požarne, građevinske zahteve i državne standarde", kaže se u izveštaju.

Prva plutajuća nuklearna elektrana na svetu sastoji se od obalne infrastrukture i plovnog agregata "Akademik Lomonosov" koji je opremljen sa dva reaktora KLT-40S kapaciteta 35 megavata svaki. Kapacitet snage je 70 megavata, a toplotni kapacitet 50 gigakalorija na sat. Reaktori poseduju poseban bezbednosni sistem koji im omogućava da se po potrebi isključe, čak i ako posada nije prisutna ili nema napajanja.



Prvu električnu energiju "Akademik Lomonosov" je isporučio izolovanoj mreži Čaun-Bilibinskog energetskog čvora u Čukotskom autonomnom okrugu, a od trenutka kada je uključena u mrežu, proizvela je više od 47,3 miliona kilovat-sati. Sada stanica obezbeđuje 20 procenata potreba mreže, a u budućnosti će, kako se dovršavaju elektrane, postati glavni izvor za snabdevanje energije Čukotke.

Sam brod dugačak je 140 metara i dizajniran je da zadovoljava visoke bezbednosne standarde, odnosno da bilo kakav sudar s drugim brodom ili stenom, ili prirodna katastrofa ne mogu oštetiti reaktore. Radni vek plutajuće elektrane je 40 godina.
 
Glavni zadatak elektrane je da obezbedi daleke industrijske lokacije, kao i plinske i naftne platforme sa električnom energijom. Jedna jedinica može proizvesti dovoljno energije i toplote za grad od 100.000 stanovnika.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Aleksandr Rюmin / TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sistem vrednosti koji dominira Zapadom je „doneo haos“, smatra mađarski premijer


Visoki zvaničnik te militantne grupe izjavio je da će se ona pretvoriti u čisto političku stranku ako Palestinci dobiju svoju državu

EU mora da dokaže da nije vazal Sjedinjenih Država, izjavio je francuski predsednik u uvodnom govoru


Dinamika bojnog polja značajno se promenila u korist Rusije, rekli su zvaničnici Bele kuće


Ruske trupe su, nakon uspeha u Očeretinu, uspele da razviju svoj uspeh još dalje. Jurišne grupe Oružanih snaga Rusije iz sastava 15. motorizovane brigade i bataljona specijalnih s


Ostale novosti iz rubrike »