BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Molohov: Zapadne zemlje nastavljaju da se pridržavaju teza o „okupaciji“ i „aneksiji“ Krima

Molohov: Zapadne zemlje nastavljaju da se pridržavaju teza o „okupaciji“ i „aneksiji“ Krima
16.03.2020. god.


Suprotno načelima međunarodnog prava, zapadne zemlje nastavljaju da se pridržavaju teza o „okupaciji“ i „aneksiji“ Krima, pokazujući tako nepoštovanje lokalnih stanovnika, izjavio je Aleksandar Molohov, šef radne grupe za međunarodna pravna pitanja Stalne misije Krima pri ruskom predsedniku.


Naglasio je da je krimski referendum 2014. godine bio zakonit i opravdan, a kao dokaz je naveo niz argumenata.

Prvo, podsetio je Molohov, u Ukrajini se dogodio neustavni državni udar i nije postojala legitimna vlast, pa su Krimljani pri tako složenim uslovima iskoristili pravo na samoodbranu stvarajući snage samoodbrane. Nakon toga, krimski parlament obratio se predsedniku Rusije sa zahtevom za pomoć u osiguravanju mira i bezbednosti na poluostrvu, gde je u to vreme, prema bilateralnim rusko-ukrajinskim međunarodnim ugovorima, bio smešten kontingent Crnomorske flote.

"Na Krimu je održan referendum kojim je odobreno odvajanje od Ukrajine i proglašenje državne nezavisnosti u licu legitimnog predstavničkog tela Vrhovnog saveta Autonomne Republike Krim. Usledio je ulazak nezavisne krimske države u Rusku Federaciju i ponovno ujedinjenje sa Rusijom, u skladu sa voljom naroda Krima, što temeljno isključuje aneksiju i okupaciju, o kojoj vole da pričaju u zapadnim zemljama", rekao je Molohov.

"Tako je referendum na Krimu, uključujući grad Sevastopolj, održan 16. marta 2014. godine, kroz koji su stanovnici poluostrva samostalno, na demokratskoj osnovi, odredili svoju sudbinu, sproveden na zakonit način i trebalo bi da ga takve države priznaju", zaključio je šef radne grupe.


Krim je postao ruska regija nakon referenduma koji je tamo održan 16. marta 2014, na kojem je 96,77% krimskih glasača i 95,6% stanovnika Sevastopolja glasalo za prisajedinjenje Rusiji. Krimske vlasti održale su referendum nakon državnog udara u Ukrajini u februaru 2014. godine.

Ukrajina i dalje smatra Krim svojom, ali "privremeno okupiranom" teritorijom. Rusko rukovodstvo je više puta saopštilo da su stanovnici Krima demokratski, u potpunosti u skladu sa međunarodnim pravom i Poveljom UN-a, glasali za ponovno ujedinjenje sa Rusijom. Prema ruskom predsedniku, pitanje Krima je "potpuno zatvoreno".



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Malьgavko/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sistem vrednosti koji dominira Zapadom je „doneo haos“, smatra mađarski premijer


Visoki zvaničnik te militantne grupe izjavio je da će se ona pretvoriti u čisto političku stranku ako Palestinci dobiju svoju državu

EU mora da dokaže da nije vazal Sjedinjenih Država, izjavio je francuski predsednik u uvodnom govoru


Dinamika bojnog polja značajno se promenila u korist Rusije, rekli su zvaničnici Bele kuće


Ruske trupe su, nakon uspeha u Očeretinu, uspele da razviju svoj uspeh još dalje. Jurišne grupe Oružanih snaga Rusije iz sastava 15. motorizovane brigade i bataljona specijalnih s


Ostale novosti iz rubrike »