BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Đukanović: Crkva ne da nije stvarala Crnu Gori nego je sve uradila da je ne bude

Đukanović: Crkva ne da nije stvarala Crnu Gori nego je sve uradila da je ne bude
05.02.2020. god.


U intervujuu za RTCG, u emisiji "Teleskopija", predsednik Crne Gore Milo Đukanović je poručio i da se "vara onaj ko misli da će istrajnošću u organizaciji litija, državu natjerati na kapitulaciju".

Kazao je i da u ovom momentu Crna Gora "stabilna država, koju štite nadležne institucij"e.

Đukanović je poručio i da SPC time što "ne želi da se registruje, želi da se predstavi kao neko ko je iznad države i da pošalje poruku da je Crna Gora teokratska država".

"Na tu dilemu definitivno treba da odgovori politika, ali tu dilemu mora svaki građanin sebi postaviti, dakle ko god se opredijelio da živi u ovoj zemlji, ko god ima potomstvo, ili planira da ima potomstvo mora razmišljati da li će tom potomstvu da ostavi srednjovjekovnu teokratsku srpsku državu Crnu Goru, ili ćemo da tom potomstvu ostavimo građansku državu, državu multietičke demokratije sa usvojenim evrospkim sistemom vrijednosti, državu u kojoj će svi građani i sve vjerske zajednice imati ista prava i ravnopravan položaj", naveo je Đukanović u emisiji "Teleskopija".

Upitan da prokomentariše to kako danas, nakon protesta zbog Zakona o slobodi veroispovijesti izgleda Crna Gora, da li je građanska, evropska i sekularna ili je teokratska, Đukanović odgovara kako je jasno da je politička borba u svim balkanskim društvima živa.

"Sve se to svodi na dilemu da li će zapadnobalkanska društva konačno usvojiti evropski sistem vrijednosti, ili će nastaviti da zaostaju za Evropom i da permanentno provociraju stabilnost. U raspravama koje se ovih dana mogu čuti povodom Zakona, saopštio sam tezu da ovđe nije riječ o Zakonu, nije riječ o imovini, već je riječ o državi. Ponovno se otvara dilema za koju smo vjerovali da smo je obnovom nezavisnosti prevladali, da je jasno da se Crna Gora nezaustavljivo kreće putem usvajanja evropskog sistema vrijednosti", kazao je Đukanović.

Zakon je, kako kaže, identifikovaoo "tri linije udara na te vrijednosti" u Crnoj Gori.

"Prva linija je crkvena. SPC se opire registraciji u Crnoj Gori i obavezi da bude jedan od društvenih subjekata koji će biti dio pravnog sistema crnogorskog društva. SPC u Crnoj Gori ne želi da se registruje zbog tvrdnje da je ona stvarala Crnu Goru, da je starija od Crne Gore i da zato nema potrebe za njenom registracijom. Nepoznato je u istoriji ljudske civilizacije da je crkva stvarala državu, rekao bih da je obrnuto. SPC pokušava da napravi presedan. A stvari su posve drugačije. Crna Gora je bila priznata u vremenu Vojislavljevića", naveo je Đukanović.

"Ovu državu crkva ne da nije stvarala nego je sve uradila da Crne Gore ne bude", istakao je Đukanović.

"Crkva želi da nam pošalje poruku da se vraćamo u srednji vijek, da je Crna Gora teokratska država, da je crkva iznad Ustava i države. Druga linija je djelovanje prosrpske opozicije u Crnoj Gori. Da oni iz Srbije, ili prosrbski orjentisani neskriveno svojataju litije koje organizuje SPC. Jedan od lidera Andrija Mandić je rekao su to njihovi protesti. Njihova poruka je da nam treba Crna Gora u kojoj će se vlast uzimati sa ulice, njihova poruka je da nam ne treba demokratska Crna Gora", rekao je predsjednik države.

"Treća linija udara na demokratsku, multietničku i proevropsku Crnu Goru jesu ideolozi i akteri velikosrbskog državnog nacionalizma iz našeg okruženja, sa centralom u Srbiji, ali i ne samo tamo."

"Oni iskazuju stav da Crna Gora nije suverena, da Crna Gora nema pravo da donosi zakone iz svoje ustavne nadležnosti da su crnogorski Parlament i Vlada sa problematičnom legitimitetom. Negiraju suverenost Crne Gore koja je preuzela pravo da štiti svakog građanina Crne Gore uključujući i Srbe", naveo je Đukanović.

Đukanović je kazao da bezbednost i mir u Crnoj Gori nisu ugroženi, "iako živimo u uslovima pogoršane stabilnosti u Evropi i regionu". Kaže kako je mnogo onih koji sa raznih adresa "pokušavaju da zloupotrijebe litije" i ističe da "svi moraju snositi odgovornost za ono što rade".


"Svako mora znati da kada izvuče mač iz korica, treba da zna kako će ga u korice vratiti, a ne da prenosi odgovornost na drugog. Državni organi štite stabilnost i bezbjednost građana, a svako ko pokušava da naruši bezbjednost mora preuzeti odgovornost. Svi smo podložni krivično pravnoj odgovornosti", poručio je Đukanović.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: predsjednik.me/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »