BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sud odbio zahtev haškog tužilaštva, novo veće odlučuje u predmetu generala Mladića

Sud odbio zahtev haškog tužilaštva, novo veće odlučuje u predmetu generala Mladića
13.09.2018. god.

 


Sudija Džozef E. Čiondo Masanče odbio je danas kao neosnovan zahtev haškog tužilaštva koje je tražilo da se poništi odluka o izuzeću trojice sudija iz apelacionog veća u procesu protiv generala Ratka Mladića.

U svojoj odluci koju je danas objavio Mehanizam krivičnih sudova u Hagu, sudija Masanče je naveo da zahtevu tužilaštva nedostaju legalni (zakonski) osnovi, imajući u vidu da statut Mehanizma ne dozvoljava žalbe na odluke predsednika Mehanizma ili tročlanog sudskog veća, prenosi Tanjug.

U pitanju je nedavna odluka kojom je sudija Žan-Klod Antoaneti usvojio argumente Mladićeve odbrane da bi sudije Teodor Meron, Karmel Ađijus i Liju Daćun mogle da budu pristrasne prilikom odlučivanja o žalbi Mladića na prvostepenu presudu kojom je osuđen na doživotni zatvor zbog navodnog genocida, jer su učestvovale u donošenju ranijih presuda Haškog tribunala kojim su Mladiću podređeni oficiri Vojske Republike Srpske osuđeni zbog navodnog genocida i drugih zločina u Srebrenici, u julu 1995.

U tim presudama, po odbrani, sudije Meron, Ađijus i Daćun su unapred utvrdile i Mladićevu krivicu za navodni genocid u Srebrenici, donoseći zaključke o generalovoj ulozi i odgovornosti.

Tužilaštvo je tvrdilo da je Antoanetijeva odluka suprotna sudskoj praksi i tražilo da predsednik Mehanizma sudija Meron imenuje tročlano sudsko veće koje će ponovo odlučivati o Mladićevom zahtevu za izuzeće.

Sudija Ađijus predsedavao je veću tribunala koje je izreklo osuđujuću presudu grupi oficira Vojske Republike Srpske predvođenih Vujadinom Popovićem i Ljubišom Bearom, osuđenim na doživotni zatvor zbog Srebrenice.

Sudija Meron predsedavao je žalbenim većem tribunala koje je potvrdilo prvostepenu osuđujuću presudu i doživotnu zatvorsku kaznu generalu Vojske Republike Srpske Zdravku Tolimiru zbog navodnog genocida u Srebrenici, kao i žalbenim većem koje je generala Vojske Republike Sroske Radislava Krstića osudilo na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja navodnog genocida u Srebrenici.

Kineski sudija Daćun bio je predsedavajući u procesu protiv oficira Vojske Republike Srpske Vidoja Blagojevića, koji je zbog zločina u Srebrenici bio osuđen na 15 godina zatvora.

Meron je bio dugogodišnji predsednik Tribunala, a sada je predsednik rezidualnog Mehanizma, pravnog naslednika Tribunala.

Umesto njih, sudija Antoaneti je u apelaciono veće postavio sudije Emparanija Mamija Ričarda Radžonsona, Prisku Matimbu Nijambe i Geberdaoa Gustava Kama. 

Osim sudije Nijambe, koja se protivila osuđujućoj presudi generalu Vojske Republike Srpske Zdravku Tolimiru za navodni genocid u Srebrenici, dvojica novoimenovanih sudija nisu imali iskustvo u procesima za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, ali su sudili za zlodela u Ruandi, preneli su mediji.

Mladić je prvostepeno osuđen na doživotni zatvor u novembru prošle godine pred zatvaranje Tribunala.


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »