BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Kanada nema problema sa upotrebom vojne sile u prekrajanju granica Evrope“ - analiza

„Kanada nema problema sa upotrebom vojne sile u prekrajanju granica Evrope“ - analiza
26.07.2018. god.


Urednik kanadskog "Esprit de Korpsa", Skot Tejlor, takođe je primetio da je premijer Kanade, koji je podsetio na "aneksiju Krima i invaziju na ukrajinski Donbas", reagovao na sastanak u Helsinkiju.

Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici, uključujući Kanadu, nemaju moralno pravo da osude ruske poteze na međunarodnoj sceni, izneo je svoje mišljenje u časopisu "D Hronikl Herald" kanadski vojni ekspert, urednik i izdavač specijalizovanog časopisa "Esprit de Korps" Skot Tejlor.

"Kada se američki predsednik Donald Tramp sastao 16. jula sa Vladimirom Putinom u Helsinkiju, kritičari su brzo skočili na ovu temu. Jedini stav zapadnih analitičara i političara bila je činjenica da je Tramp bio suviše blag prema Putinu. Ovo mišljenje se zasniva na tome da Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje, uključujući Kanadu, iz nekog razloga, imaju moralni autoritet da kazne Putina za njegove postupke, ali samo zato što su svi "dobri momci" ", napisao Tejlor u kolumni pod nazivom "Zapad je takođe užasno rešenje".

Žestoka reaksija Truda

Tejlor je napomenuo da je premijer Kanade Džastin Trudo žestoko reagovao nakon sastanka u Helsinkiju zbog ruske "aneksije Krima i invazije na ukrajinski Donbas".

"To su zaista teške reči, ali hajde da pogledamo u retrovizor. Godine 1999., Kanada kao aktivni član NATO-a učestvovala je u 78-dnevnom bombardovanju Srbije bila je jedan od prvih koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova 2008. godine. Ispostavilo se da, po svemu sudeći, Kanada nema problema sa upotrebom vojne sile u prekrajanju granica Evrope, jer to i radi. Što se tiče intervencije u građanskom ratu u Ukrajini, kako Trudo može da optuži Putina da podržava etnički ruske Ukrajince u istočnom delu, a istovremeno je ponosan što kanadski vojnici, hiljade kilometara daleko od naših granica podržavaju vojsku te zemlje, koja čak nije ni član NATO, u istom tom sukobu?", navodi Tejlor.

Govoreći o situaciji u Siriji, gde kanadske specijalne snage obučavaju iračku vojsku i kurdsku miliciju od 2014. godine, Tejlor napominje da su Otava i Moskva verovatno "saveznici u zajedničkom cilju".

"Možda Rusija podržava [po mišljenju Trudoa] "krvavi" režim Bašara Asada, ali se oni [Rusi] bore tamo sa još krvavijim grupama - "Islamska država" i " Džebat al Nusra", smatra on.

Rusija i SAD

Ekspert objašnjava zašto Tramp i Sjedinjene Države takođe nemaju moralno pravo da se obraćaju Rusiji na njene svoje postupke na svetskoj pozornici i predlaže da se osvrnu na "neuspele vojne akcije i greške SAD i njenih saveznika u proteklih 17 godina".
Tejlor se prisetio da su 2001. godine, nakon napada 11. septembra, Amerikanci napali Avganistan, koji i dalje ostao "država pod vladavinom anarhije".

"SAD su 2003. godine lagale svetu o Sadamu Huseinu da poseduje hemijsko oružje, kako bi imale izgovor za invaziju na Irak. Od tada, Irak je pao u krvave unutrašnje sukobe", dodaje on.

"Pogledakmo i rat u Libiji, koja je posle operacije NATO-a i ubistva Muamera Gadafija 2011. godine utonula u haos."

"Bilo bi prokleto odvratno za uši, kriviti Putina za ove tri epske greške. I nijedna od njih, očigledno, neće biti rešena u doglednoj budućnosti", zaključuje Tejlor.

 
 


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Nikolьskiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara



Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Ostale novosti iz rubrike »