BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 16.07.

17.07.2018. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje


Karta situacije na frontu za 15.07. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 16
.07



Stanje na frontu .


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 16.
07.


Italija namerava da pokrene pitanje ukidanja sankcija EU protiv Rusije Rim namerava da do kraja godine u Briselu pokrene pitanje ukidanja anti-ruskih sankcija, saopštio je u razgovoru sa dopisnikom TASS-a potpredsednik vlade i šef Ministarstva unutrašnjih poslova Italije, Mateo Salvini.

"Po našem mišljenju, sankcije ne donose korist, uključujući i italijansku ekonomiju. Tokom ove godine mi ćemo postaviti pitanje u Briselu o reviziji ove neefikasne politike", - rekao je on, podsećajući da "smo se već vratili dobrim odnosima sa Rusijom u oblasti kulture, trgovine, industrije i bezbednosti".

"Italija - to je evropska zemlja, koja je najviše izgubila zbog sankcija. Svima je poznato da tamo gde je bila Italija, da su ušle druge zemlje, uključujući i prekookeanske. Koristi od ovih sankcija nema, a gubitak od sedam miliona evra dnevno je ozbiljan. Taj novac italijanska ekonomija gubi danas i izgubiće ga sutra, dok druge zemlje koje zarađuju na ovim sankcijama povećavaju svoj promet", rekao je potpredsednik italijanske vlade na konferenciji za novinare.

Prema njegovim rečima, na sastanku u oktobru ruski predsednik Vladimir Putin i italijanski premijer Đuzepe Konte će razgovarati o saradnji u ekonomskoj sferi.

"U drugoj polovini oktobra, trebalo bi da razgovaramo sa predsednikom Putinom o ekonomskim pitanjima", rekao je Salvini.

"Italija želi da prevaziđe režim sankcija i da otvori kanale za dijalog. Izbor se može odmah napraviti. Na primer, otvaranje kredita - evropske banke će moći otvoriti kredite za razvoj, ruskim malim i srednjim preduzećima. Ovde je moguć dijalog na nivou komercijalnih organizacija ", rekao je zamenik italijsanskog premijera.


Tramp: Odnosi sa Rusijom pogoršani zbog gluposti SAD Predsednik SAD Donald Tramp je saopštio da je odnos između SAD i Rusije nikada nije bio gori zbog "godina gluposti" na američkoj strani.

"Naš odnos sa Rusijom nikada nije bio gori zbog mnogih godina gluposti Sjedinjenih Država i današnje gluposti - lova na veštice", napisao je američki lider na tviteru.


Donald Tramp i Vladimir Putin se danas sastaju u Helsinkiju. Kremlj je izvestio da predsednici nameravaju da razgovaraju o perspektivama za razvoj bilateralnih odnosa i aktuelnih pitanja na međunarodnoj agendi.

 


RT: Putin stavlja prvo interese Rusije i poštuje Trampova „recipročna uverenja“ - Peskov Vladimir Putin je dovoljno pragmatičan da prihvati postavljajući američkih nacionalnih interesa iznad svega od strane Donalda Trampa, ali, da bi se izgradio obostrani korisni odnos, očekuje da njegov kolega poštuje Rusiju, rekao je Dmitrij Peskov za RT.

Uoči dugoočekivanog susreta između ruskih i američkih lidera u Helsinkiju, portparol Kremlja Dmitrij Peskov dotakao se naizgled kontraverznog, ali vrlo prirodnog "osnovnog mota" Donalda Trampa.

"Ovaj princip funkcioniše za bilo kojeg šefa države. Svaki šef države, kada razgovara sa svojim stranim kolegama, mora se pobrinuti za interese svoje države. A naš predsednik je prilično pragmatičan, sasvim konzistentan, prilično praktičan. On uvek kaže da se brine o nacionalnim interesima Rusije, iznad svega ostalog. Zato on razume uzajamna uverenja Donalda Trampa, što se odnosi na njegovu zemlj", rekao je Peskov.

Istovremeno, u globalnoj politici takav pristup nikada ne bi ispravno funkcionisao i imao bi tendenciju da rezultira izolacijom, osim ako nije upotpunjen principom uzajamnog poštovanja i prepoznavanja interesa partnera.


"Ovaj pristup mora biti zasnovan na posvećenosti razvijanju uzajamno korisne saradnje, koja uzima u obzir i interese drugih zemalja. Svi ovi faktori, dodati zajedno, mogu stvoriti odgovarajuće okruženje za razvoj saradnje", naglasio je Peskov.

"Nadamo se da ćemo to ostvariti na ovom susretu. Nadamo se da će ovo biti mali korak ka prevazilaženju trenutne kritine situacije u našim bilateralnim odnosima."

Kao lideri dve velike sile, Tramp i Putin očigledno se poštuju i "dobro se slažu", rekao je Peskov, naglašavajući da je američki predsednik više puta nazvao svog ruskog kolegu kao "konkurenta" i da to nije nužno loše.

"Rekao bih da je konkurencija pozitivna pojava. Konkurencija pomaže svetu da se razvije. Ali postoji "ali". Takmičenje mora biti pošteno. Treba nam fer konkurencija u politici, u ekonomiji. To pomaže da se razviju svi globalni procesi", rekao je on.

"Na žalost, vidimo da konkurencija nije uvek poštena", dodao je Peskov, posebno ističući ekonomski pritisak Vašingtona prema svojim evropskim partnerima.

Dok se Putin i Tramp tokom susreta u Helsinkiju očekuju da razgovaraju o širokom spektru pitanja u potrazi za bilo kakvim tragom potencijalnog kompromisa i zajedničke osnove, nema nekog strogog plana i planova za bilo kakvu zajedničku izjavu nakon razgovora, napomenuo je Peskov. Takođe je razuverio one koji su bili oprezni zbog onoga što bi dva predsednika mogla da se dogovore iza zatvorenih vrata, uključujući i neke koji se plaše da bi se mogli "dogovoriti o Evropi iznad glava evropljana".


"Rusija i Sjedinjene Države imaju posebnu odgovornost za očuvanje strateške stabilnosti i bezbednosti u svetu. Naše dve zemlje posebno", rekao je Peskov.

"Znači zdrav razum govori da zemlje sveta, posebno evropske zemlje, treba da budu zainteresovane za normalizaciju odnosa između Moskve i Vašingtona", rezimirao je Peskov.
 

 Madrid: Rusija se vratila na međunarodnu scenu, sviđalo se to Zapadu ili ne  Rusija se vratila na međunarodnu scenu, bez obzira da li se ova činjenica sviđa Zapadu ili ne, smatra ministar spoljnih poslova Španije Žosep Borel u intervjuu za „Pais“.

„Sviđalo se to nama ili ne, Rusija se vratila. (Predsednik Rusije Vladimir) Putin ima ogromnu popularnost, jer predstavlja povratak na međunarodnu scenu (ranije) ponizne zemlje, bivše velike sile“, smatra ministar. „I da, ona ima nuklearno oružje“.
Borel je naveo da „postoji zajednički evropski stav prema Rusiji, a Španija neće biti čvršća“. „Ali to ne znači da treba da zaboravimo na probleme koje (Rusija) donosi našim saveznicima i partnerima“, rekao je španski ministar.

„Nažalost, Šengen počinje da nestaje“, uveren je diplomata. „Francuska, Nemačka i Italija uspostavile su kontrole na svojim granicama zbog migrantske krize“. Borelu smatra da „problem migracije predstavlja najmoćniji rastvarač za EU“. „To bi moglo dovesti do krize koja je ozbiljnija od krize evra“, naglasio je ministar spoljnih poslova.

„Ekonomska kriza može se rešavati finansijskim resursima i institucionalnim promenama, ali problemi migracija su dublji: one utiču na vrednosti, identitet i kulturu.“

Komentarišući međunarodnu situaciju, Borel je izjavio da je ona „još nestabilnija nego što se čini“. „Današnji svet je mnogo opasniji u pogledu širenja nuklearnog i hemijskog oružja nego ranije“, rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, „nije tačno da SAD troše na odbranu Evrope one astronomske cifre koje prikazuju: oni troše 600 milijardi dolara godišnje na odbranu, a na Evropu odlazi oko 30 milijardi dolara“.

Puškov: Od Rusije zavisi mnogo toga u svetu Ruski senator Aleksej Puškov je prokomentarisao stav američkog predsednika Donalda Trampa o Ukrajini, te da da od Rusije zavisi mnogo toga u svetu, a „da je uloga Kijeva iscrpljena ukrajinskom krizom“.

„Trampa više zanima odnos Rusije prema Ukrajini, nego sama Ukrajina, prema njoj on ne oseća entuzijazam, izjavio je Tusk. To znači da je Tramp realista. Od Rusije zavisi mnogo toga u svetu, a uloga Kijeva je iscrpljena ukrajinskom krizom. I Ukrajina ne daje razlog za entuzijazam“, napisao je Puškov na svom nalogu na Tviteru.

​Ranije je Tusk za poljsku televiziju TVN24 ispričao o odnosu Trampa prema Ukrajini. Prema njegovim rečima, američki lider je zainteresovan za motive politike Rusije prema Ukrajini. Istovremeno, on je priznao da za Kijev oseća mnogo manje entuzijazma. 

 
Ukrajina - iz minuta u minut -

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Ostale novosti iz rubrike »