BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

"Srbsko" je ispravno u ispravama

02.06.2018. god.
Stručnjaci s pravom upozoravaju da bi država trebalo da promeni odluku o označavanju državljanstva u pasošima. Korišćenje sintagme "državljanstvo Republike Srbije" umesto "srbsko" nastavak je samoporicanja srbskog naroda


Apel za izmenu odredbe o državljanstvu

Inicijativa Fevzije Murića, malo poznatog političara iz Novog Pazara, ima veći uticaj na institucije Republike Srbije od profesora, lingvista pa i Srpske akademije nauka i umetnosti.


Bilo je dovoljno da Fevzija kaže da ga vređa što mu u pasošu piše da ima srbsko državljanstvo, pa da ombudsman Zoran Pašalić napiše preporuku da se, umesto toga, napiše - "Republike Srbije". Poslednji je trenutak da država posluša struku i povuče spornu odluku. Iako deluje da je reč o birokratskoj izmeni, iza nje se krije nastavak otvorenog potiskivanja naziva koji se podjednako odnosi i na Srbe kao narod, ali i na Srbiju kao državu, prenose 
Novosti.

Uzalud je Odbor za standardizaciju srbskog jezika SANU pisao i ombudsmanu i premijeru i predsedniku i ministrima unutrašnjih i spoljnih poslova sa stavom da su lingvisti jednoglasni u zahtevu da se ova izmena poništi. Dok je po Murićevom zahtevu ombudsman odmah delovao, odboru se nije udostojio ni da odgovori. Za to vreme, građani uveliko dobijaju nove pasoše sa nepotrebno izmenjenim nazivom državljanstva.

- Nismo dobili odgovor ni od ombudsmana, ni od ostalih institucija - kaže za "Novosti" prof. dr Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciju srbskog jezika SANU. - Državna birokratija u ovom slučaju nije htela da zna šta znači pridev srbski, nego je poverovala čoveku koji kaže da odrednicu uz državljanstvo doživljava "nacionalno". Bilo je dovoljno da nas pitaju ili da bar pogledaju bilo koji rečnik srbskog jezika, gde piše da se srbsko odnosi jednako i na Srbe i Srbiju. Ne znam kako je uopšte nekome palo na pamet da nešto što je ispravno menja.

Ignorisanje jezičkih stručnjaka Tanasić poredi sa pisanjem zakona bez konsultacije sa pravnicima.

Naizgled beznačajna izmena jedne rubrike u putnoj ispravi zapravo je samo poslednji potez u nizu dugog samoporicanja srbskog nacionalnog identiteta. Ovaj proces sprovodi se više ili manje otvoreno još od vremena komunizma, a sve pod velom preteranog čuvanja, inače neugroženih, osećanja pripadnika drugih naroda i nacionalnih manjina. U pravljenju ustupaka manjinama otišli smo toliko daleko da nas je Evropa pohvalila da smo iznad standarda mnogih država EU. Istovremeno, u mnogim oblastima vidljivo je poništavanje identiteta većinskog, srbskog naroda.


Foto Z. Jovanović / Novosti

U Ministarstvu kulture čvrsto stoje na argumentaciji koju su izneli stručnjaci za jezik okupljeni pod znamenjem SANU.

- Zaista nema šta da se doda načelnom i stručnom stanovištu Odbora za standardizaciju srbskog jezika kao najpozvanije instance za ova pitanja. Sve ostalo je politizacija - kaže, za "Novosti", savetnik ministra kulture Dragan Hamović.

Lingvista Miloš Kovačević podseća da je politika udarila šamar nauci onog trenutka kada je, mimo pravila koja propisuje Evropska povelja o manjinskim jezicima, priznala bošnjački kao poseban jezik i još dozvolila da bude nazvan bosanski. Prof. Kovačević smatra da je jedan od najvećih problema kod Srba neusaglašenost naučnih i političkih stavova.

- Srbija nema jasnu jezičku politiku, jer politika ne sluša nauku, za koju očigledno smatraju da je nepotrebna. Imamo Vojsku Srbije, koju tako naziva i Ustav, iako bi, shodno pravilu, trebalo da imamo Srpsku vojsku. Slično je i sa Radio-televizijom Srbije, kojoj bi ispravan naziv trebalo da bude Srbska radio-televizija. Nepravilna je upotreba posesivnog genitiva od jedne reči ukoliko postoji posesivni pridev.

Kovačević primećuje da se ovakve greške najčešće odražavaju na štetu prideva "srbski", dok se u drugim slučajevima uglavnom ne događaju. On zato poziva političare da poštuju jezičke norme.

- Dovoljno je samo da otvore Rečnik srbskog jezika ili Vukov srbski rečnik - podseća Kovačević. 


Foto Z. Jovanović / Novosti

MUP: NE TREBA ZAMENA

U MINISTARSTVU unutrašnjih poslova potvrđuju da se nova pravila o upisu državljanstva primenjuju od 1. oktobra 2017. godine, kod izdavanja novih putnih isprava. Od tada u pasošima piše "državljanstvo R Srbije". Objašnjavaju da su svi ranije izdati pasoši u kojima piše "srbsko državljanstvo" važeći, te da građani ne treba da ih menjaju pre isteka njihovog roka.

SVETSKA PRAKSA


PRAKSA određivanja porekla državljanstva u pasošima stranih država je različita, iako dominira korišćenje prideva. Na tom stanovištu su, recimo, Rusija, Hrvatska, Nemačka, Španija, Belgija ili Slovenija (rusko, hrvatsko, francusko državljanstvo). Postoje i obrnuti slučajevi, pa se govori o državljanstvu Francuske ili Švajcarske. Postoje i kombinovani modeli - u putnoj ispravi sa grbom Velike Britanije navedeno je da je njegov vlasnik - britanski državljanin.

TREBA LI "SRPSKI" TRAJNO ZABRANITI


DA nije retkost da se pod velom političke korektnosti krše prava većinskog naroda podseća prof. dr Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciju srbskog jezika SANU.

- Na netačnim činjenicama iznose se razlozi za intervencije koje se tiču srbskog jezika da se, kako je to ombudsman objasnio, ne bi povredila osećanja nacionalne manjine. Niko se ne pita da li postoje Srbi koji će biti povređeni ovom i sličnom intervencijom. Možemo li očekivati i buduće zahteve da se pridev srbski trajno povuče iz upotrebe? - pita se Tanasić. 

I. Mićević, R. Dragović,
Novosti



  • Izvor
  • foto: Igor Marinković / Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

delegacija u OEBS-u Republike Azerbejdžan, Republike Belorusije, Republike Jermenije, Republike Kazahstan, Kirgiske Republike, Ruske Federacije, Republike Srbije, Republike Tadžikistan, Turkmenistana i Republike Uzbekistan povodom 79. godišnjice Pobede nad nacizmom u...


Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik

Zapad neguje i podržava moderne naciste podržavajući Ukrajinu, izjavio je bivši ruski predsednik


Dan velike pobede nad nacizmom obeležen je svečano u Nišu polaganjem venaca na spomenik Sovjetskim vojnicima ispred koncentracionog logora Crveni Krst, uz zvuke marša “Proщanie Slavяnki» i izvođenje himni...


Ostale novosti iz rubrike »