BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 10.02.

11.02.2018. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje


Karta situacije na frontu za 08.02. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećae



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 10
.02


Kijevske snage 11 puta napale teritoriju DNR - 
Prema saopštenju Ministarstva odbrane DNR kijevske snage su za protekla 24 sata 11 puta napale teritoriju DNR. Pod vatrom kijevskih snaga našli su se severna i zapadna okolina Donjecka, Gorlovke, Dokučaevska, kao i naselje Kominternovo na jugu DNR.



O situaciji u LNR


Basurin: Zabeležen još jedan let bespilotne letelice SAD kod linije razgraničenja - Jedinice za osmatranje i javljanje Donjecke Narodne Republike zabeležile su let američke bespilotne letelice blizu linije razgraničenja u Donbasu, saopštio je predstavnik operativne komande Vojske Donjecke Narodne Republike, Eduard Basurin. 

«Postoji aktivnost neprijateljskog izviđanja, uključujući i upotrebu bespilotnih letelica, kako bi se sačinili podaci za artiljerijsku vatru. Zabeležen je još jedan let američke bespilotne letelice "Global hovk", a koje podatke komanda američkih snaga srdačno deli sa svojim ukrajinskim kolegama, saopštio je Basurin. 

Basurin je dodao da je obaveštajna služba DNR-a takođe zabeležila dolazak taktičke grupe 30-te mehanizovane brigade kijevskih snaga na području sela Taramčuk, koje se nalazi dva kilometra od linije razgraničenja.

Upotreba bespilotnih letelica u neposrednoj blizini linije razgraničenja, kao i bilo koje druge letelice, zabranjeno je Minskim sporazumima. Međutim, prema saopštenjima predstavnika DNR, kijevske snage redovno koriste dronove za izviđanje.


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 10
.02.

 

Porošenko potpisao ukaz o „dodatnim merama borbe protiv informacione agresije Rusije“ - Predsednik Ukrajine Petro Porošenko potpisao je ukaz kojim je potvrdio odluku Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine o „dodatnim merama borbe protiv informacione agresije Ruske Federacije“, navedeno je na sajtu ukrajinskog predsednika.

U dokumentu je navedeno da je za kontrolu ispunjavanja odredbi ukaza zadužen sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksandar Turčinov. 

„Rat snajperista“ - pobednik Londonskog nezavisnog filmskog festivala - Dokumentarni film "Rat snajperista", autora Olge Šehter, pobednik je Londonskog nezavisnog filmskog festivala.

Film je posvećen jednoj osobi - srbskom dobrovoljcu, majoru Dejanu Beriću Dekiju u redovima Vojske Donjecke Narodne Republike, a koji od samog početka vodi svoj rat u Donbasu - rat snajperista.

Film ne govori o ratu, kao takvom, nego o deci, veri, porodičnim vrednostima, malim zadovoljstvima, osećanjima i ljubavi.

U filmu su obuhvaćeni autentični snimci iz borbi kod Avdjejevke, snajperskog rata u Aleksandrovki, kod Marinke i drugih mesta.


Prenosimo siže i intervju novinara Indipendenta Mata Ketmana (koji nije zaobišao temu navodnog "genocida") sa autorom filma Olge Šehter:


"Rat snajpersista" je fascinantan, uznemiravajući i ličin portret srbskog snajperiste Dekija koji se preselio u pobunjeničku samoproglašenu prorusku Donjecku Narodnu Republiku kako bi pružio svoju ubojitu veštinu u borbi protiv ukrajinske vojske pod pokroviteljstvom NATO-a.




Hvatanjem kadrova sa linija frontova do kuhinje svakodnevnih stanovnika pogođenih stalnim borbama, učimo mnogo o motivaciji u tom delu sveta. U međuvremenu, drugi snajper izaziva putem društvenih mreža, dodajući savremeni i lični preokret krvoločnom ratu.


Rat snajperista - trejler


Kako ste se Vi pojavili u ovoj priči?

- Rat u istočnoj Ukrajini između proruskih pobunjenika i ukrajinske vojske besni od 2014. godine. Taj sukob postao je jedan od glavnih okidača za trenutne tenzije između Rusije i Sjedinjenih Država - dve zemlje u kojima sam odrasla. Kako se taj rat nastavlja, strane se sve više suprotstavljaju, te više nisam mogla jasno videti šta je u stvari između njih. Tada sam odlučila da posetim obe strane sukoba. U istočnoj Ukrajini upoznala sam Dekija, istaknutog srbskog snajperistu koji se bori u redovima proruskih pobunjenicika. Nisam znala ništa o snajperistima, ali me je odmah zaintrigiralo.

Da li je bilo teško postići zapanjujuće nivoe pristupa koji ste uspeli da ostvarite? Retko sam viđao takve snimke iza scene sa oficirima, kao i uznemirujuću akciju na liniji fronta. 

- Pristup nije bio lak. U početku je Deki bio ubeđen da sam američki špijun. Mi smo pratili vojno osoblje u svakom trenutku i dobili smo vrlo ograničen pristup. Moj snimatelj, Santjago Garsija, pet puta je hapšen šetajući po gradu. Jednom smo na granici sa Rusijom ispitivani 14 sati od strane Ruske službe bezbednosti (FSB). Po povratku u Njujork imala sam i iznenadnu posetu Ef-bi-aja.

Ali sve ovo je učinilo projekat toliko interesantnijim. Najveći izazov bio je pristup frontovima. Pobunjenici su morali biti potpuno sigurni da nećemo odavati njihove vojne položaje neprijatelju. Držanje u malim grupama bilo je važno. Ja sam uglavnom radila sama, a ponekad sa jednim snimateljem koji mi je omogućio da se spojim sa vojnicima kako bih zabeležila neometan pogled na njihovu stvarnost.

Na kraju sam spojila snimke pomoću kojih sam snimila film i poslala ga Dekiju. Mislim da je tada shvatio da će mu film potencijalno dati glas na globalnom nivou. Ali da bi to uradio, morao je rizikovati da mi veruje.



Bilo je interesantno otkriti Dekijeve motive, što mora biti zajedničko za Srbe. Zar ne veruju da je bar neki od njihovih ljudi bio uključen u genocid?

- Dekijev pogled na svet bio je u velikoj meri kroz istorijske događaje kroz koje je živeo. Obučen da bude snajperista u srbskoj vojsci tokom bosanskih i kosovskih ratova on je formirao radikalno anti-američke stavove. On smatra da su informacije o zverstvima koje su srbski vojnici počinili tokom tih ratova američka propaganda.

Da li ste pretvorili svoje argumente u korist Rusije i pobunjenika protiv Zapada? Šta misle o tome gledaoci do sada?

- Stvaranje ovog filma bio je izazov u realnosti. Biti u Donjecku, osećala sam se kao da sam prošla kroz ogledalo. Sa te strane ogledala verovanja su se mnogo razlikovala od verovanja u Sjedinjenim Državama. Bilo je važno ostati nepristrasan i politički neutralan, te ispričati priču kroz subjektivni Dekijev stav. Uz pomoć urednika, Dmitrija Kavina, mislim da smo to postigli. Do sada je reakcija na film bila pozitivna u obe zemlje, i u SAD i u Rusiji. To je, po mom mišljenju, naše najveće dostignuće.

Bilo je neverovatno koliko su društvene mreže uključene. Da li je to bila jedinstvena situacija ili mislite da se vojnici u današnjem svetu na taj način prepucavaju?

- Društvene mreže igraju ogromnu ulogu u ovom sukobu. Vojnici sa obe strane koriste komunikacione platforme poput Fejsbuka i VKontakta da se hvale o svojim pobedama i provociraju jedni druge. Ali, bila sam zapanjena kada sam saznala da snajperisti preko VKontakta ugovaraju snajperske duele. Mislim da je to moguće samo zbog prirode ovog sukoba. Protivnici govore istim jezikom i deluju u malom geografskom području. Ne postoji jasan lanac komande koji snajperistima daje veću autonomiju. To je divlji svet!

Koji je najvažniji aspekt u izradi filma? Na koji način kroz film ispoljavate tako komplikovanu priču?

- Moj najveći izazov bio je držanje ptičije perspektive oko projekta. Da se ne izgubite u detaljima. Takođe sam imala moralnu dilemu nad onim što sam lično mislila o Dekiju. Što sam više vremena provodila sa njim, pitala sam se: Da li je on heroj ili čudovište? Moj urednik i ja smo pokušali da uhvatimo taj dualitet u svakoj sceni.

Koji je tvoj sledeći projekat?

- Još uvek ne mogu javno da govorim o projektu na kojem trenutno radim.

Kraj..


Ekipa Vostoka boravila je u Donjecku 2015. godine gde je imala priliku da razgovara sa Dekijem.

Ukrajina - iz minuta u minut -

   OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik

Zapad neguje i podržava moderne naciste podržavajući Ukrajinu, izjavio je bivši ruski predsednik


Dan velike pobede nad nacizmom obeležen je svečano u Nišu polaganjem venaca na spomenik Sovjetskim vojnicima ispred koncentracionog logora Crveni Krst, uz zvuke marša “Proщanie Slavяnki» i izvođenje himni...

Si Đinping je boravio u državnoj poseti Srbiji 7. i 8. maja


Neki republikanci se navodno nadaju da će odvratiti međunarodni sud od izdavanja naloga za hapšenje izraelskog rukovodstva


Ostale novosti iz rubrike »