BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Aveti prošlosti: Zaboravljena groblja brodova u Rusiji

Aveti prošlosti: Zaboravljena groblja brodova u Rusiji
27.01.2018. god.


Nije lako napraviti brod, ali ga nije lako ni „penzionisati“. Proces demontaže je težak i zato se često prave „groblja brodova“, tj. mesta gde se brodovi potapaju na veliku dubinu ili ostavljaju na obalama dalekih zaliva. 

 

Demontaža brodova kojima je prošao rok upotrebe nije lak zadatak. Idealna varijanta je da se brod demontira na suvom doku. Međutim, ne može svaki suvi dok primiti ogroman brod kao što je naftni tanker ili veliki turistički brod.

 

Polovina brodova u svetu svoju poslednju plovidbu završava na specijalnim mestima za demontažu u Indiji, Bangladešu, Pakistanu i Turskoj. Tu na plažama bez primene bilo kakvih automatskih uređaja hiljade radnika ručno režu i cepaju brodove na komade običnim pijucima i čekićima.

Demontaža brodova je težak, ali i opasan zadatak jer je štetan kako po zdravlje angažovanih radnika, tako i za prirodnu sredinu. U procesu demontaže stvara se mnogo starog gvođža i oslobađa mnogo naftnih derivata, žive, olova, antimona i dr.

Drugi način da se vlasnik oslobodi starog broda jeste da ga potopi u velikoj dubini. SSSR je imao šest grobalja starih brodova u Severnom ledenom okeanu i četiri u Tihom okeanu. Većinom su oni pripadali sovjetskoj ratnoj mornarici.

Rusija, SAD i pojedine druge zemlje i dalje potapaju svoje brodove u sedam mora. Taj metod nije savršen zbog zagađenja, a u slučaju nuklearnih podmornica i zbog radijacije.

Pojedini stari brodovi služe kao mete u vojnim manevrima ili u testiranju novih vrsta oružja. Drugi mogu biti namerno potopljeni u moru nedaleko od obale kako bi se iskoristili kao poligon za obuku vojnih ronilaca.

Pored morskih dubina, kao groblja se koriste i zalivi širom sveta. Na desetine brodova je ostavljeno na njihovim obalama, ili su delimično potopljeni blizu obale. Tu oni čekaju proces demontaže koji možda nikada neće biti pokrenut...

U Rusiji se većina takvih „grobalja“ nalazi iznad Polarnog kruga i na ruskom Dalekom istoku. Na primer, blizu ruske pomorske baze Severne flote Olenja Guba u Murmanskoj oblasti, postoji groblje na kome su ostavljene desetine otpisanih podmornica. Doduše, male su šanse da im neko priđe i pogleda izbliza jer je pristup tom mestu strogo ograničen.

Posebna pažnja se posvećuje demontaži vojne tehnike. U suvim dokovima se vrši proces demilitarizacije u kome se sa tehnike uklanja sve oružje i oprema koja se čuva u strogoj tajnosti.

Boris Jegorov,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Anton Denisov/Sputnik / Russia bezond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »