BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Vojska na naduvavanje“: Kako Rusi koriste i razvijaju srbska ratna iskustva iz 1999.

„Vojska na naduvavanje“: Kako Rusi koriste i razvijaju srbska ratna iskustva iz 1999.
26.01.2018. god.


Ruska vojska je u stanju da za tri minuta u sred polja stvori čitav „tenkovski bataljon“ ili „avionski puk“. Istina, biće to bataljon ili puk na naduvavanje. O najneobičnijim jedinicama u ruskoj armiji pročitajte u sledećem materijalu Russia Beyond. 

 

U Rusiji se često smeju nad vojnicima koji sve vreme vojnog roka uče da brzo naduvaju tenk. 

Ali borbena dejstva se veoma razlikuju od filmskih scena i toga kako ljudi zamišljaju rat. Potrebu za varkama na naduvavanje je prvi put pokazala NATO agresija na Jugoslaviju 1999. 

Za sve vreme bombardovanja NATO avioni su uspeli da pogode na Kosovu samo 20 srbskih tenkova, 18 oklopnih vozila i manje od 20 artiljerijskih oruđa. Dok su papiri u NATO štabu govorili o daleko većim uspesima...

Ali „stotine jednica uništene tehnike“ o kojima su raportovali NATO oficiri su bile optičke varke, koje avioni nisu mogli da razlikuju od pravog oružja. Tako je ispalo da su rakete i bombe koje su koštale milione dolara bačene na gumene trambuline. 

Ta srbska dovitljivost je ostavila jak utisak na rusku vojsku i sredinom 2000-ih u Ministarstvu odbrane RF su odlučili da je isprobaju u svojim redovima. Tako su se u zemlji pojavili prvi gumeni tenkovi i avioni. 

Spisak „optičkih varki“ 

Veliki deo tehnike oružanih snaga Rusije već ima svoju „gumenu braću“. To su tenkovi T-72 i T-80, avioni MiG-31 i Mig-29 i čak najopasniji domaći PVO sistem S-300 (malo zaostao za S-400, ali ne mari).

Pored „borbene tehnike“ na „spisku na naduvavanje“ su i različita vojna vozila, radari i dr. 

Običan gumeni tenk je težak oko 30 kilograma, ali lako podnosi temperaturu od -30 do +30, sneg, kišu, blato. Ukratko, sve najgore uslove ratnog stanja. 

Ne zaboravimo jedan važan detalj: pravu ratnu tehniku zbog motora koji je zagrevaju vide termovizijske kamere. Zato je na prvi pogled „varku“ lako prepoznati. Ali vojska je i na to mislila: unutar gumenog oružja stoje specijalni grejači koji imitiraju rad motora. Zato ni sateliti, ni bespilotne letelice, ni drugi savremeni sistemi za izviđanje nisu u stanju da razlikuju prave od veštačkih tenkova.

 

Ministarstvo odbrane Rusije drži u tajnosti broj jedinica i „tehnike“ maskirane inženjerije. Ali zna se da je prošle godine Rusija nekoliko puta uvećala proizvodnju maketa i čak počela da ih izvozi. Više od trećine gumenog oružja ide u strane armije, koje se takođe spremaju da prevare neprijatelja.

Igor Rozin,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: TASS / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zamenik državnog sekretara Kurt Kembel izrazio je sumnju da su IOS sposobne da potpuno iskorene Hamas


Predsednik Vladimir Zelenski će možda morati da donese „teške izbore“ suočen sa novom ruskom ofanzivom na istoku

Žena predsednika Ukrajine Olena Zelenska stigla je 12. maja u Beograd. Poseta je održana u društvu supruge predsednika Srbije Tamare Vučić. Žene su pratili ministri spoljnih poslova Srbije i...


Sveopšti napad na Rafu u Gazi samo bi izazvao „anarhiju“, insistira američki državni sekretar

Nova poljska vlada otkrila je kriminalne radnje tokom revizije inicijative #StopRussiaNow


„Rusi su samo ušetali“ na teritoriju koju drže kijevske trupe, izjavio je ukrajinski vojnik


Ostale novosti iz rubrike »