BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Iz dubine vekova: Deset drevnih gradova Rusije

Iz dubine vekova: Deset drevnih gradova Rusije
23.01.2018. god.


Ovi gradovi su bili poznati još u srednjem veku, pa čak i u antičko doba. Svojevremeno su odigrali važnu ulogu u istoriji Slovena i drugih drevnih naroda.

Smolensk (9. vek) 

Grad je prvi put pomenut u hronikama 862. godine kao politički centar plemena Krivići. Smolensk je 882. godine zauzeo novgorodski knez Oleg. Tada je ovaj grad postao deo stare ruske države sa centrom u Kijevu.

Murom (9. vek) 

Na obali reke Ob podignut je glavni grad ugrofinskog plemena Muroma po kome je dobio ime. U letopisima se prvi put pominje 862. godine. Murom je bio veliki trgovački centar i jedan od najvažnijih gradova na istoku Stare Rusije.

Rostov Veliki (9. vek) 

Rostov Veliki je podignut na zemlji ugrofinskog plemena Merja, a u 9. veku je postao deo ruske države. To je bio jedan od najrazvijenijih i najnaseljenijih gradova tadašnje Rusije.

Veliki Novgorod (8. vek) 

Veliki Novgorod se prvi put pominje u letopisima 859. godine, ali je nastao u 8. veku. Bio je centar Stare Rusije do 882. godine kada je Kijev postao stono mesto velikog kneza.

Alušta (6. vek) 

Grad je podignut po naredbi vizantijskog imperatora Justinijana I u 6. veku. Tada se zvao Aluston. To je bio važan centar na južnoj obali Krimskog poluostrva. Današnji naziv Alušta grad je dobio u 15. veku.

Sudak (3. vek) 

Naselje su osnovali nomadi Alani 212. godine nove ere i dali mu ime Sugdaja. U srednjem veku je nekoliko puta menjala vlast u gradu – pripadao je Vizantijcima, Hazarima, Kumanima i Mongolima. Današnji naziv Sudak je dobio u vreme osmanlijske vladavine (15-18. vek).

Jevpatorija (5. vek pre naše ere) 

Grčki kolonisti su osnovali naselje Kerkinitis u 5. veku pre naše ere. Ono je do 2. veka pre naše ere bilo poznato kao važan trgovački centar, a onda su ga razorili Skiti. Ne zna se mnogo o sudbini grada tokom srednjeg veka, kada je ovde podignuta turska tvrđava Gozleve. Današnji naziv grad je dobio 1783. godine.

Feodosija (6. vek pre naše ere) 

Grad su osnovali grčki kolonisti u 6. veku pre naše ere. Od 355. godine pre naše ere bio je deo Bosforskog kraljevstva. Huni su ga poharali u 4. veku, a zatim je grad postao poprište bitke između Vizantijske imperije i Hazara, da bi u 13. veku dospeo u ruke Mongolima.

Derbent (6. vek pre naše ere) 

Pre sjedinjenja Krima sa Rusijom 2014. godine Derbent je smatran za najstariji grad u zemlji. Misli se da je grad osnovan u 6. veku pre naše ere, mada su njegovi žitelji uvereni da je star preko 5.000 godina. Derbent je poznat i kao „Kaspijska kapija“, jer se nalazio na raskršću civilizacija i spajao sever i jug, zapad i istok. Kao deo drevne države koja se zvala Kavkaska Albanija, grad je bio centar hristijanizacije Kavkaza, ali otkako je dospeo u ruke Omejadskom kalifatu u 8. veku Derbent je postao centar širenja islama u ovom regionu.

Kerč (7. vek pre naše ere) 

Kerč je najstariji grad u Rusiji. Osnovali su ga grčki kolonisti iz Mileta u 7. veku pre naše ere i dali mu ime Pantikapej. U raznim periodima ovaj moćni grad je bio prestonica Bosforskog i Pontijskog kraljevstva. Pantikapej je dosta stradao za vreme najezde Huna u drugoj polovini 4. veka, ali je ipak opstao. U srednjem veku je često menjao „vlasnika“ i naziv. Dok je bio pod vlašću Vizantije zvao se Bosfor (6. i 7. vek), pod vlašću Hazara se zvao Karča (7-10. vek), a kada je pripojen slovenskoj Tmutarakanjskoj kneževini dobio je ime Korčev (10-12. vek).

U Rusiji postoji veliko mnoštvo zgrada i objekata koji su nastali pre mnogo vekova i koji su svedoci mnogih istorijskih događaja.

Boris Jegorov,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Legion Media / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“

Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril prokomentarisao je zabranu ulaska patrijarha srbskog Porfirija na Kosovo i Metohiju izjavivši da je u pitanju „neprijateljski čin“.


Nauka je dokazala a istorijska praksa potvrdila da narodi koji žive isključivo od svoje prošlosti i tradicije osuđuju sebe na stagnaciju, a narodi koji zaboravljaju svoju prošlost i tradiciju...


Ostale novosti iz rubrike »