BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sedam najboljih mesta za posmatranje polarne svetlosti u Rusiji

Sedam najboljih mesta za posmatranje polarne svetlosti u Rusiji
18.12.2017. god.


Veličanstvena Aurora Borealis je prekrasan prirodni fenomen, ples svetlosti na noćnom nebu. Saznajte koja su najbolja mesta u Rusiji za posmatranje ove pojave!

Polarna svetlost je nešto poput čuda, jer njen izgled zavisi o mnogih faktora: od vremena, sunčeve aktivnosti i geografskog položaja. Takođe, vazduh bi trebao da bude hladan, a nebo vedro, bez oblaka. Sezona Aurore traje od kraja septembra do kraja marta, a svetlost se može videti u intervalu od 21:00 do ponoći. Pre putovanja proverite kakva je 
prognoza za Auroru.

U Rusiji postoji mnogo mesta za posmatranje ovog fenomena. Arktički polarni krug prolazi preko velikog dela zemlje, a noćni lajtšou se može videti od Karelije do Čukotke. Ponekad čak i stanovnici Sankt Peterburga posmatraju čarobnu igru svetlosti. Evo najboljih mesta za ovu vrstu uživanja!

1. Murmansk

Na obali Barencovog mora, Murmanska oblast

Murmanska oblast, koja se nalazi na poluostrvu Kola, vrlo je popularna među ruskim turistima koji tamo odlaze na skijanje, sankanje i u posetu tradicionalnim selima naroda Saami. Sa populacijom od 300 hiljada stanovnika, ovo je najveći grad sa one strane Arktičkog polarnog kruga na svetu.

Auroru možete videti i u Murmansku, ali turistima se preporučuje da otputuju još 120 kilometara do malog sela Teriberka, koje ste mogli da vidite u filmu 
„Levijatan“. Najzgodnija opcija je uplatiti aranžman, koji košta oko 9000 rubalja (oko 130 evra) po osobi, uključujući prevoz i hotel. U stvari, u blizini Murmanska postoji mnogo malih naselja iz kojih se može videti Aurora, ali većina je zatvorena za turiste. Dobra vest je ta da je zima u Murmansku blaga, sa prosečnom temperaturom od oko minus 10-15 Celzijusovih stepeni u decembru i januaru.

Naša koleginica Marija Stambler je sa suprugom posetila Teriberku neposredno pre Nove 2016, u najčarobnije doba godine, i provela oko četiri sata usred tundre. Uprkos hladnoći, kaže da je to bilo „neverovatno iskustvo“.

„Na kraju smo se zaustavili pored velikog polja i svi su pojurili kroz sneg da bi uhvatili mesto, dobar položaj za snimanje. Te noći je bilo oko 30 ljudi koji su bili željni da vide polarnu svetlost. I stvarno smo je videli!“, priča Marija.

Kako doći: Put u Murmansk iz Moskve ili Sankt Peterburga je prilično jeftin (povratni let košta oko 6000 rubalja - 85 evra) i traje samo dva sata. Do Teriberke možete doći autobusom (
raspored na ruskom) ili taksijem (oko 5000 rubalja - 70-ak evra). Službena turistička web-stranica Murmanske oblasti.

2. Kirovsk

Ovaj gradić je najbliži planinskom lancu Hibini na poluostrvu Kola i popularno je mesto za skijanje. Ovde postoji nekoliko skijališta, uključujući KukisvumčorBoljšoj Vudjavr i Kolasportland.

Planinski masiv Hibini se nalazi južnije od Murmanska, ali klima je ovde oštrija. Sa visine nebo izgleda vedrije i sjajnije, pa ima više izgleda da vidite polarnu svetlost.

Kako doći: Aerodrom Hibinija u blizini Kirovska je povezan direktnim letovima sa Moskvom i Sankt Peterburgom (povratni let košta 11 000 rubalja - oko 160 evra). Posetite zvaničnu turističku 
web-stranicu Kirovska.

3. Arhangelsk

Ovaj prilično veliki severni grad (350 000 stanovnika) takođe je popularno odredište za zimski turizam. Osnovan u 16. veku, Arhangelsk je smešten u Arktičkom krugu, na mestu gde se Severna Dvina uliva u Belo more. Danas je to moderan grad sa velikim istorijskim centrom i lepim primerima drvene arhitekture. Usput, Arhangelsk je prikazan na novčanici od 500 rubalja.

Aurora se može videti iz grada, ali vredi otići u severni deo Arhangelske oblasti. Najbolje vreme za posmatranje Aurore su prolećna i jesenja ravnodnevica, kao i zima.

Kako doći: Povratni letovi iz Moskve ili Sankt Peterburga koštaju oko 10 000 rubalja (oko 140 evra) i traju samo dva sata. Posetite turističku 
web-stranicu Arhangelske oblasti.

4. Petrozavodsk

Jezero Onjega, Petrozavodsk

Polarna svetlost se ponekad može videti u Petrozavodsku, glavnom gradu Karelije. Ali za impresivnije fotografije posetite mala karelska naselja na severu: Kem, Belomorsk, Nilmogubu ili gradove uz obalu Belog mora. Auroru možete posmatrati i sa Soloveckih ostrva.

Petrozavodsk je vrlo zanimljiv grad koji se nalazi 400 km severno od Sankt Peterburg. Štaviše, Karelija ima širok spektar turističke infrastrukture, od prikladnih puteva do profesionalnih turističkih vodiča.

Kako doći: Redovni letovi iz Moskve koštaju samo 7000 rubalja (100 evra), a tu je i ekspresni voz Lastočka iz Sankt Peterburga, koji vozi dva puta dnevno. Posetite zvaničnu turističku 
web-stranicu Karelije.

5. Narjan-Mar

Narjan-Mar

Glavni grad Neneckog autonomnog okruga na severu Rusije se nalazi izvan Arktičkog kruga. Narjan-Mar je grad uzgajališta irvasa, ribolova i nafte.

Ovde postoji spomenik prvom ruskom gradu izgrađenom na Arktiku - 
Pustozersku, osnovanom 1499. godine. Pustozersk je u 16. veku postao glavna ruska stanica na severu i u Sibiru.

Aurora se ovde sastoji od brojnih senki i treperenja, što je čini zaista fantastičnom. Najbolje vreme za posetu ovog regiona da biste videli polarnu svetlost i slušali legende o izgubljenom gradu je rana jesen.

Kako doći: Povratni letovi iz Moskve do Narjan-Mara koštaju oko 15 000 rubalja (215 evra) i traju 2,5 sata. Posetite 
web-stranicu Centra za arktički turizam.

6. Vorkuta

Polarna svetlost u Republici Komi nije retkost, a Aurora se u Siktivkaru (glavnom gradu republike) ponekad vidi čak u avgustu, ali bolje ćete šanse imati ako odete dalje na sever do grada Vorkuta (60 hiljada stanovnika). Najseverniji grad regiona se nalazi na samom kraju železničke pruge koja se proteže 2500 kilometara od Moskve. Od tridesetih do pedesetih godina prošlog veka u ovom regionu su se nalazili najveći staljinovi zatvori, kapaciteta preko 70 hiljada zatvorenika. U modernoj Rusiji grad je poznat po ugljenokopima. Klima je oštra, sa prosečnim temperaturama od oko minus 20 Celzijusovih stepeni zimi, a mraz nije neuobičajen ni preko leta.

Meštani kažu da se Aurora može videti i leti. „Preko zime je uvek mračno, a polarna svetlost se može videti ujutro, poslepodne i uveče. Ona je smaragdno zelene, crvene pa čak i bele boje."

Kako doći: Letovi od Moskve do Vorkute se odvijaju nekoliko puta mesečno i koštaju oko 30 000 rubalja (430 evra). Put traje tri sata. Još jedan način da dospete do Vorkute je vozom preko Siktivkara (povratni let Moskva - Siktivkar košta 12 000 rubalja - 170 evra, a voz stiže za 21 sat). Posetite 
web-stranicu turizma Republike Komi.

7. Jakutsk

Jakutija je rezervisana samo za one najotpornije na hladnoću. U njoj se nalazi najhladniji grad na svetu - Ojmjakon, gde zimi temperature mogu pasti i do minus 60° Celzijusovih.

Polarna svetlost se može videti u blizini glavnog grada Jakutska, kao i iz drugih lokalnih naselja. Neki od severnih gradova su zatvoreni za turiste pojedince, ali se mogu posetiti u grupi.

Kako doći: Redovni letovi iz Moskve do Jakutska koštaju oko 20 000 rubalja (oko 290 evra) i traju 6,5 sati. Posetite turističku 
web-stranicu Jakutije.

Ana Sorokina,
Russia beyond



  • Izvor
  • Teriberka Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg

Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat


Ostale novosti iz rubrike »