BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Interviju načelnice Divne Aničić za Agenciju ONASA

Interviju načelnice Divne Aničić za Agenciju ONASA
21.10.2017. god.

 INTERVJU SA NAČELNICOM OPŠTINE MRKONJIĆ GRAD DIVNOM ANIČIĆ

        Razgovarala: Bogdana NIKOLIĆ      

        SARAJEVO, 20. OKTOBRA (ONASA) - Načelnica Opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić u intervjuu za Agenciju ONASA govori, između ostalog, o stanju u opštini, prioritetnim projektima, razvojnim potencijalima, izgradnji toplifikacionog sistema u Mrkonjić Gradu, otvaranju novih radnih mjesta, odlasku mladih, saradnji sa višim nivoima vlasti, saradnji sa susjednim opštinama....

       ONASA: Građani su Vam i ovaj put ukazali veliko povjerenje što pokazuje da ste opravdano, već treći put zaredom, "prva žena" Mrkonjić Grada. Šta građani mogu očekivati od Vas do kraja Vašeg mandata?

        ANIČIĆ: Građani mogu i dalje računati na partnerski odnos kada je u pitanju upravljanje lokalnom zajednicom, kako bi najbolje iskoristili raspoložive resurse, privukli nove investicije i otvorili nova radna mjesta, a samim time stvorili bolje uslove za život građana. Mnogo smo projekata realizovali u skoro svim oblastima koje su bitne za našu lokalnu zajednicu, ali naravno uvijek može bolje. Trudila sam se da moja obećanja građanima budu realna i ostvarljiva. Smatram da sam donekle uspjela u tome i tako planiram i dalje nastaviti. Moji planovi su, kao i do sada, usmjereni ka razvoju svih sektora bitnih za našu lokalnu zajednicu. U oblasti ekonomskog razvoja, to su projekti : nastavak izgradnje poslovne zone u Podbrdu, zatim promovisanje razvojnih  investicionih potencijala opštine i razvojnih investicionih projekata baziranih na raspoloživim resursima, nastavljanje pružanje podrške drvoprerađivačima kroz istraživačke projekte i uvođenjem novih poboljšanih tehnologija iz oblasti drvoprerade. U oblasti društvenog razvoja planiram nastaviti ulagati u projekte koji unapređuju stanje u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, kulture, sporta, informisanja, zdravlja, neformalnog obrazovanja, koji su sfera interesovanja mladih, kao i nastavak ulaganja u različite oblike podrške, a to uključuje ranjive kategorije društva, kao što su stare osobe i žene na selima. U oblasti infrastrukture i dalje ćemo nastaviti ulagati u projekte koji će doprinijeti poboljšanju dostupnosti i kvalitetu javnih usluga u lokalnoj zajednici, kao što su projekti u vezi sa izgradnjom toplifikacionog sistema grada, nastavak ulaganja u izgradnju i modernizaciju putne infrastrukture, izgradnju vodovoda i druge.

       ONASA: Kako biste ocijenili trenutno stanje u opštini i koji su prioritetni projekti?

        ANIČIĆ: U oblasti ekonomskog razvoja jedan od prioriteta je nastavak Programa privrednog razvoja u 2017. godini, unapređenje ambijenta za poslovanje malih i srednjih preduzeća i poljoprivrednih proizvođača. U oblasti infrastrukture je nastavak izgradnje infrastrukture u poslovnoj zoni Podbrdo i aktivnosti na pripremi tehničke dokumentacije za izgradnju toplifikacionog sistema, projektna dokumentacija za izgradnju infrastrukture na Balkanu. Moram spomenuti da je Mrkonjić Gradu, u 2016. godini dodijeljen međunarodni sertifikat za "Povoljno poslovno okruženje u Jugoistočnoj Evropi" (Business Friendly Municipality – BFC SEE). Prije nas, ovaj sertifikat  u Republici Srbskoj imali su samo  Prijedor, Banja Luka i Bijeljina i Teslić.

       ONASA: Koji su najveći razvojni potencijali  Mrkonjić Grad?

        ANIČIĆ: Mrkonjić Grad raspolaže određenim prirodnim bogatstavima, koja mogu biti solidna razvojna osnova. Posmatrajući ukupno stanje resursa opštine, nešto više se izdvajaju šuma, poljoprivredno zemljište, rude (dolomit, bentonit i boksit) i vodni resursi. Svi oni zajedno, uz efikasniji način njihovim upravljanjem i eksploatacijom, mogu biti dobra osnova za uspješan budući privredni razvoj. Stoga, privredu Mrkonjić Grad sa aspekta usvojene Strategije razvoja opštine gradova 2014 - 2024. je moguće razvijati u nekoliko oblasti prerađivačke industrije, i to: metalska, drvoprerada sa većim stepenom finanlizacije, prehrambena proizvodnja  i prerada hrane. Veoma značajan aspekt razvoja privrede predstavlja ulaganje u iskorištavanje hidropotencijala opštine, odnosno izgradnja hidroelektrane Bočac 2 koja je u toku, a naravno i turizam predstavlja značajnu sferu u koju se planira ulagati.

       ONASA: Nedavno je u Mrkonjić Gradu potpisan Protokol o saradnji na Programu "Multi local-energetski menadžment za male opštine". Možete li nam reći nešto više o tome?

        ANIČIĆ: Da, načelnici opština Mrkonjić Grad, Istočni Drvar, Ribnik i Petrovac potpisali su Protokol o saradnji na Programu "Multi local-energetski menadžment za male opštine". Riječ je o programu koji je dio projekta energetske efikasnosti u asocijacijama lokalnih vlasti koji provodi Savez opština i gradova Republike Srpske uz podršku GIZ-a - njemačkog društva za međunarodnu saradnju. Ovim programom obezbjeđuje se podrška jedinicama lokalnih samouprava u njihovoj izgradnji tehničkih i kadrovskih kapaciteta i provođenju aktivnosti kako bi ostvarile svoje zakonske obaveze u području energetske efikasnosti.

        ONASA: U kojoj fazi je projekat izgradnje toplifikacionog sistema grada?

 

        ANIČIĆ: Izgradnja toplifikacionog sistema je jedan od prioritetnih projekata u oblasti infrastrukture u 2017. godini, ali i u narednoj 2018. godini, za koji smo aplicirali kod Ambasade Republike Češke i očekujemo rezultate do kraja tekuće godine.

        ONASA: Najavili ste da ćete snage usmjeriti na zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta. Na koji način?

        ANIČIĆ: Svjesni smo činjenice da očuvanje postojećih i stvaranje novih radnih mjesta predstavlja jedan od najznačajnijih zadataka, stoga stalno radimo na privlačenju i podsticanju ulaganja u našu opštinu, kao i na stvaranju ambijenta kako bi se olakšalo poslovanje preduzeća i preduzetnika. Posebno smo ponosni što su to prepoznali strani, ali i domaći investitori, kao što su npr. R-S Silikon, Provud, Bema i drugi, koji su ovdje otvorili svoja preduzeća i zaposlili više od 500 naših sugrađana. Zbog toga se na području grada bilježi znatan rast broja zaposlenih u odnosu na prethodni period.

        ONASA: U Mrkonjić Gradu je prisutan problem odlaska, ne samo mladih, nego cijelih porodica? Šta možete uraditi o tom pitanju?

        ANIČIĆ: Problemi su evidentni i izlaz iz te situacije nije jednostavan, pogotovo ako se pogleda funkcionisanje države BiH u kojoj se sve sabotira i koja iz dana u dan ide ka nazad. Mi i   nemamo veliki manevarski prostor, ali možemo ga sami od sebe praviti određenim projekatima. Također, želim da napomenem da to nije probelem od jučer, nego je problem još od vremena Josipa Broza Tita. Tada, ljudi koji su živjeli u Jugolsaviji su mislili da najbolje žive, dok npr. mnogi su vidjeli život u Austriji, Njemačkoj i više se ovdje nisu vraćali. Lično znam neke primjere koji se i tada nisu vraćali. U ovom vremenu ja bi se bazirala na dijasporu, oni će nas razumjeti i daće nam dobre prijedloge, jer su svjesni u kakvoj se situaciji nalazimo. Mnogi naši stanovnici, koji su otišli iz Mrkonjić Grada, danas su uspješniji doktori, biznismeni, sportisti i slično. Hoću da kažem da gradnjom čvršćih veza sa tim i sličnim ljudima kroz veoma kratki period, mogli bi preokrenuti proizvodnju u nekoj oblasti (u čemu su oni u dijaspori uspješni - Austirija, Švajcarska, Njemačka i druge). Zatim da preko te dijaspore stupimo u kontakt sa predstavnicima tih kompanija pa da zaposlimo mlade i nezaposlene. Iako smo manji, mislim da smo jedna od geopolitički i geostrateških opština koja ima kapaciteta. Vjerujem u naš um i da se ovdje preko veza van zemlje, tih naših Mrkonjićana, može napraviti veliki preokret i ogromne financijske injekcije za budžet Opštine i za ostanak mladih.

        ONASA: Opština Mrkonjić Grad ima dobre uslove za razvoj brdsko - planinskog i seoskog turizma gdje se posebno izdvaja planina Lisina i jezero Balkana. Koristite li ove potencijale za razvoj turizma?

        ANIČIĆ: Da, Opština je u tom pravcu išla u izradu dokumenta Zoning plana područja posebne namjene Turističko – rekreacionog centra "Balkana",  koji je u aprilu ove godine i usvojila Skupština Opštine Mrkonjić Grad. Njime je definisana namjena i pravac razvoja turizma na ovoj destinaciji i to ima pozitive reakcije u ukupnom privrednom ambijentu.

 

        ONASA:  Poslovanje privrede na području Opštine Mrkonjić Grad poboljšano je u toku 2016. godine. Kako biste ocijenili poslovanje privrede u 2017. godini?

        ANIČIĆ: Kao rezultat, kako aktivnosti i napora naših privrednika, tako između ostalog i aktivnostima lokalne zajednice i viših nivoa vlasti, u 2016. godini je ostvareno nekoliko pozitivnih efekata ključnih za ukupan lokalni ekonomski razvoj, odnosno privrednu. Tako, ukupni prihodi privrede opštine Mrkonjić Grad su povećani za 17 posto, te ukupan broj zaposlenih radnika za 11 posto, dok je ukupno ostvarena neto dobit manja za 20 posto.

Prethodnu godinu je obilježila i jedna značajnija investicija od Italijanskog investitora "Prowood", značajna s aspekta drvoprerade, a tiče se pokretanja proizvodnje elemenata za stolice u bivšim kapacitetima "Manjača". Investicija je u 2016. godini u znatnoj mjeri realizovana, što je rezultiralo otvaranjem oko 60 novih radnih mjesta i ostvarenjem značajnih prihoda. Međutim, ova investicija se nastavlja i u tekućoj godini, a tiče se proširenja proizvodnih kapaciteta i asortimana proizvoda, što bi do kraja godine trebalo da obezbijedi još oko 60 novih radnih mjesta. Ovome svakako treba dodati i investicije koje preduzimaju postojeći domaći privrednici, koje se ogledaju u različitim investicionim aktivnostima, a posebno napominjemo sve više prisutan trend unapređenja stepena finalizacije proizvodnog procesa kod subjekata iz oblasti drvoprerađivačke industrije. U tom pravcu, opština Mrkonjić Grad je iz sredstava za subvencije stimulisala tri privredna subjekta, koja su za ove potrebe modernizovale vlastite proizvodne kapacitete. Ovakve i slične aktivnosti opština Mrkonjić Grad će činiti i u narednom periodu.

        ONASA: Kakva je saradnja sa susjednim opštinama i imate li zajedničkih planova?

        ANIČIĆ: Sa opštinom Jajce smo imali zajednički projekat unapređenja turističke ponude, sufinansiran od UNDP-a. Opština Ribnik nam je bila partner za vrlo značajni projekat, koji se odnosi na uspostavljanje hladnjače za potrebe poljoprivrednika. Trenutno smo u dogovoru sa opštinom Ribnik oko osnivanja regionalne turističke organizacije, a nadamo se da će nam se pridružiti I susjedne opštine Zapadne Krajine.

        ONASA: Kakva je saradnja sa višim nivoima vlasti? Imate li finansijsku i drugu potrebnu podršku u implementaciji Vaših projekata?

        ANIČIĆ: Bez podrške Vlade RS ne bi se mogli realizovati brojni kapitalni infrastrukturni projekti u našoj opštini i ta podrška je neprekidna. U prilog tome govori i podatak da je uloženo više od 50 miliona maraka prethodnih godina u razne projekte i oko 18.5 miliona KM kroz kredite privrednim subjektima.  

        ONASA: Šta mislite o ulozi i značaju nezavisnog novinarstva u BiH  i koliko je ono bitno za razvoj demotratskog društva?

 

        ANIČIĆ: Prije svega nezavisni medij nam je prijeko potreban i dobro je da postoji. Sama uloga nezavisnog medija rastjeruje medijski mrak iznad velikih problema u društvu, koji u većini slučajeva, ne samo kod nas, nego inače u svijetu, često prekrivaju goruće probleme u društvu. Nezavisno novinarstvo jako puno pomaže poboljšanju života unutar zemlje. Konkretno, u slučaju BiH riješilo bi mnoge probleme koji su se kroz vrijeme skrivali, neke kolege političari bi znatno brže radili i ne bi tu energiju trošili na prepucavanja, nego bi, shodno svojoj savjesti, nastojali što više raditi u korist naroda. Preko nezavisnog novinarstva bi moglo da se utiče na politiku koja je u vezi sa poljoprivredom, npr. da čovjek koji kod nas proizvodi poljoprivredne proizvode bude maksimalno zaštićen, te da mu se preko tog medija da na značaju, da što više može prodati. Postoji niz drugih primjera gdje nezavisni medij može da doprinese poboljšanju samog sistema. (kraj)

 

 



  • Izvor
  • vijesti.RS
  • / www.Mrkonjic-Grad.RS


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik


Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


Ostale novosti iz rubrike »