BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Milo je mnogo nervozan

Milo je mnogo nervozan
15.07.2007. god.

Funkcioner Socijalističke narodne partije Predrag Bulatović izjavio je juče da crnogorskom vladom ne upravlja njen premijer, već Demokratska partija socijalista i njen predsjednik Milo Đukanović. Bulatović je u intervjuu za "Dan" optužio vlast da čini sve da ne dođe do konsenzusa o novom ustavu.
~Kako komentarišete ocjenu prvog čovjeka DPS-a da pojedinim partijama, iako su promijenile predsjednika, i dalje vladaju lideri iz sjenke?
- Njegova izjava ukazuje na nervozu koja je kod Đukanovića snažno prisutna. Njegov i prijatelj ove vlasti Cane Subotić nalazi se na crvenoj potjernici, a i rasplet istrage šverca cigareta vodi ka sudskom procesu. To su razlozi da predsjednik DPS-a želi da otvori rat na svim frontovima. Tim političkim ratom, po njegovom mišljenju, može da otvori nove tenzije kroz koje očekuje da može da učvrsti već snažno poljuljanu vlast njegove partije i njega lično. Centralno pitanje u Crnoj Gori nije kakvi su unutrašnji odnosi unutar opozicije, već da li je crnogorski premijer Željko Šturanović uistinu premijer ili to u njegovo ime radi njegov partijski šef, kao i da li je Crna Gora i dalje partijska država kojom upralja vrh DPS-a i njen predsjednik. Očigledno je da crnogorski premijer nije samostalan u radu i da njime upravlja kao i sa njegovom vladom predsjednik DPS-a, u svim onim poslovima koje je toj partiji prepustio SDP. Ne prepoznajem ni sebe ni SNP u tim Đukanovićevim ocjenama. SNP ima svog predsjednika, izabranog na Kongresu, koji samostalno radi svoj posao. Ja politički djelujem i u SNP-u i na crnogorskoj sceni kao i uvijek otvoreno i javno. Svoje i stavove SNP-a saopštavam i branim na sjednicama Skupštine i njenih odbora, za razliku od predsjednika DPS-a, koji sada kao poslanik, kao i kada je bio premijer, bježi od parlamenta i javnog sučeljavanja sa političkim neistomišljenicima. Tačno je da SNP nije niti može da promijeni ključne odrednice svoje politike i programa. Na to ne mogu uticati ni sadašnji ni bivši predsjednik SNP-a. O tome odlučuju oni koji su stvarali SNP. Naš evropski, građanski put je neopromjenljiv kao i odlučna borba protiv organizovanog kriminala i mafije i njene sprege sa vlašću. Možda je predsjednik DPS-a očekivao da SNP promijeni svoj antirežimski karakter, a to je u ovom trenutku suština djelovanja naše partije. SNP neće ulaziti u koalicije i političke saveze sa ovakvim DPS-om već će biti njegov žestoki politički protivnik.
~Šta očekujete od parlamentarne rasprave o novom ustavu?
- Nijesam optimista da se kroz dalji tok rada na ustavu mogu približiti različiti stavovi. Zalažem se, ako je to moguće, da se postigne konsenzus i da se ustav usvoji u parlamentu. Međutim, vlast potencira pitanje jezika, simbola, pozicije crkve na neprirodan način. Oni su već formirali svoje stavove iza kojih stoje čvrsto, a to su da se uvede nepostojeći crnogorski jezik i nastavi progon Mitropolije crnogorsko-primorske. U sjenci tih pitanja nijesu riješili ni ljudska i manjinska prava i slobode, decentralizaciju republike i poziciju lokalne samouprave i niz drugih koja su bitna za evropske integracije Crne Gore. Njima priča o ustavu i sam ustav trebaju da bi održali i produbili podjele sa ciljem da zadrže vlast.
~ Da li stavovi vrha vlasti o tome da će najviši pravni akt biti usvojen na referendumu sužavaju prostor za eventualni konsenzus?
- Čelnici DPS-a čine sve da do konsenzusa ne dođe i da nastave sa podjelama. Njima je interes da se ustav usvoji na referendumu i da nastave sa podjelama kroz koje obezbjeđuju opstanak na vlasti. Smatram da u vremenu koje je pred nama opozicija treba da nađe adekvatan odgovor tim njihovim namjerama. Bilo bi poželjno da opozicija unutar sebe postigne konsenzus oko pitanja vezanih za ustav, i da jedinstveno nastupa u odnosu na DPS i SDP.

Do jedinstva bez međusobnih prepucavanja

~ Ima li mjesta za realni optimizam u pogledu jedinstva opozicije u susret predsjedničkim i eventualnim parlamentarnim izborima?
- Zalažem se i vjerujem da će opozicija na predsjedničkim i parlamentarnim izborima naći model da ostvari pobjedu. Da li je to model da svi podrže jednog predsjedničkog kandidata, odnosno da se nastupi sa jednom ili možda dvije izborne liste, potrebno je dobro proučiti. Pri tom, imamo iskustva iz prošlosti, koja su uglavnom negativna. Koalicija "Zajedno za Jugoslaviju" i lista LSCG imali su 2001. godine većinu i stav SNP-a bio je da LS formira manjinsku vladu uz našu podršku. Nijesmo bili sebični, već spremni da podržimo vlast LSCG da bismo razvlastili DPS. Javnost zna ko je tada pružio ruku DPS-u da se spasi i nanio štetu građanima Crne Gore. Ako opozicija želi pobjedu, odmah moraju prestati javna sumnjičenja, podozrenja i prepucavanja. Neophodno je, umjesto preko medija, da se iskreno i otvoreno unutar opozicije započnu razgovori na temu predsjedničkih i parlamentarnih izbora. Moram da primijetim da ima pojedinih opozicionih struktura i političara koji vjeruju da je moguće da se DPS i SDP transformišu i reformišu. To naprosto nije moguće i cilj svih mora da bude rušenje DPS-a i SDP-a.



  • Izvor
  • dan.cg.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »