BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Blago moskovskog metroa: 5 stanica Crvene linije koje ne treba propustiti

Blago moskovskog metroa: 5 stanica Crvene linije koje ne treba propustiti
30.07.2017. god.


Sokoljničeskaja (poznata i kao Crvena linija) prva je linija Moskovskog metroa i danas ima 22 stanice. „Ruska reč“ vam predstavlja njenih pet najzanimljivijih
stanica.

Sokoljniki
Sokoljniki / Legion MediaSokoljniki / Legion Media

15. maja 1935. prvi voz Moskovskog metroa krenuo je sa stanice Sokoljniki prema stanici Park kulture. Stanica Sokoljniki je ime dobila po području na kojem su u 17. veku izgrađene lovačke kuće u kojima su se čuvali carski sokolovi.

Izvor: Alex 'Florstein' Fedorov (CC BY-SA 4.0)Izvor: Alex 'Florstein' Fedorov (CC BY-SA 4.0)

Kvadratni stubovi u glavnoj dvorani prekriveni su prekrasnim sivim i plavim ufalejskim uralskim mermerom, dok je dvorana u kojoj se prodaju karte ukrašena gruzijskim mermerom. Predvorje je dizajnirano u pseudoantičkom stilu sa reljefnim pločama. Taj je stil uobičajen za ruske posede od 16. do 19. veka.

Izvor: Antares 610Izvor: Antares 610

Model stanice je osvojio gran-pri na Svetskoj izložbi 1937. godine u Parizu.

Vorobjovi gori

Vorobjovi gori / Nikolaj Galkin/TASSVorobjovi gori / Nikolaj Galkin/TASS

Ova stanica je sagrađena 1959. na mostu iznad reke Moskva i prva je takva stanica u Rusiji. Od jednog do drugog kraja ima četiri minute hoda, jer Vorobjovi gori sa svojih 284 metra je najduža stanica metroa u Moskvi.

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Od 2010. godine se metro često koristi kao izložbena dvorana. Javnosti su prikazivani porcelan, lutke, životinjske skulpture i kostimi. To su i izložbe posvećene ruskim dostignućima u sportu i istraživanju svemira.

Izvor: Artjom Geodakjan / TASSIzvor: Artjom Geodakjan / TASS

Soba za čuvare je na neuobičajenom mestu za jednu stanicu Moskovskog metroa – na samoj platformi, poput kapetanskog mosta na brodu.

Dok čekate vaš voz možete se nasladiti pogledom na reku i Rusku akademiju nauka. Istina, voz nećete dugo čekati.

Ohotni rjad

Ohotni rjad  / Nikolaj Galkin / TASS Ohotni rjad / Nikolaj Galkin / TASS

Ova stanica otvorena 1935. postala je najveća podzemna stanica na svetu. Stanica Ohotni rjad je nekoliko puta promenila ime. Nekada se zvala Imenji Kaganoviča i Prospekt Marksa.

Izvor: Nikolaj Galkin / TASS Izvor: Nikolaj Galkin / TASS

Ulaz stanice vodi do jedne od glavnih ulica Moskve - Ohotni rjad, koja se proteže od Trga Manežnji do Trga Teatraljni.

Izvor: Nikolaj Galkin / TASSIzvor: Nikolaj Galkin / TASS

Poznata kao „srce metroa“, ova je stanica najbliža Crvenom trgu i Boljšom teatru.

Komsomoljskaja

Komsomoljskaja / Vostock-PhotoKomsomoljskaja / Vostock-Photo

Ovo je najlepša stanica metroa na liniji Sokoljničeskaja. Predvorje je uredio poznati ruski grafičar, skulptor i slikar Jevgenij Lansere.

Izvor: Nikolaj Galkin / TASSIzvor: Nikolaj Galkin / TASS

Pločice od majolike u predvorju prikazuju izgradnju metroa: teški rad pod zemljom. Bila je planirana serija prikaza različitih faza izgradnje metroa, ali završena je samo jedna. 

Izvor: Nikolaj Galkin / TASSIzvor: Nikolaj Galkin / TASS

Polukružni plafon predvorja drže masivni stubovi ukrašeni srpom i čekićem, zvezdama i klipovima kukuruza - simbolima Sovjetskog Saveza. Na glavnim stubovima u glavnoj dvorani piše KIM – Komunistička omladinska internacionala.

Izvor: Nikolaj Galkin / TASSIzvor: Nikolaj Galkin / TASS

Nakon izlaska iz Komsomoljske, naći ćete se na Komsomoljskom trgu, takođe poznatom i kao Trg tri stanice, jer se na njemu nalaze tri železničke stanice: Lenjingradska, Jaroslavska i Kazanjska.

Čistije prudi

Čistije prudi / Vostock-PhotoČistije prudi / Vostock-Photo

Do 1990. godine se stanica zvala Kirovskaja u čast Sergeja Kirova, jednog od glavnih sovjetskih političkih vođa. Na kraju platforme se nalazila njegova bronzana bista, kasnije uklonjena.

Izvor: ReutersIzvor: Reuters

To je jedna od retkih stanica metroa sa starim sovjetskim znakom METRO iznad ulaza. Predvorje je dizajnirano u konstruktivističkom stilu. U godinama Drugog svetskog rata na ovoj stanici je bio smešten deo Generalštaba i protivvazdušne jedinice, a vozovi se ovde nikada nisu zaustavljali.

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Ulaz vodi do parka Čistije prudi u kojem Moskovljani i gosti glavnog grada vole da šetaju oko ribnjaka i alejama omeđenih drvoredima.

Autor: Boris Jegorov, Ruska reč

 

 



  • Izvor
  • foto: Vorobjovi gori / Nikolaj Galkin/TASS / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

delegacija u OEBS-u Republike Azerbejdžan, Republike Belorusije, Republike Jermenije, Republike Kazahstan, Kirgiske Republike, Ruske Federacije, Republike Srbije, Republike Tadžikistan, Turkmenistana i Republike Uzbekistan povodom 79. godišnjice Pobede nad nacizmom u...


Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik

Zapad neguje i podržava moderne naciste podržavajući Ukrajinu, izjavio je bivši ruski predsednik


Dan velike pobede nad nacizmom obeležen je svečano u Nišu polaganjem venaca na spomenik Sovjetskim vojnicima ispred koncentracionog logora Crveni Krst, uz zvuke marša “Proщanie Slavяnki» i izvođenje himni...


Ostale novosti iz rubrike »