BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 26.07.

27.07.2017. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Karta situacije na frontu za 25.07. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 26.07
.



Stanje na frontu  .


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 26.
07.


Ukrajinski „zaporožac“ prodan u bescenje - 
Zaporoški automobilski pogon, poznat u vreme sovjetskog perioda kao proizvođač legendarnih automobila "Zaporožac" i "Tavrija", prodat je za nešto više od devet miliona američkih dolara.

Ukrajinski fond za osiguranje depozita objavio je da je fabrika prodata na aukciji prošle nedelje za 243 miliona grivni (oko 9,4 miliona dolara). Vlasnik fabrike "UkrAuto" prodao je fabriku kompaniji "Unistrim invest", finansijskoj kompaniji koja nema veze sa automobilskom industrijom. Ukrajinski i ruski automobilski entuzijasti plaše se da bi prodaja mogla značiti kraj ukrajinske automobilske industrije. 

Za šokantno nisku prodajnu cenu, "Unistrim invest" je dobio celu fabriku, uključujući glavni montažni pogon, objekte za popravke i konstrukcije, administrativne zgrade, parkinge i skladišta, transportere, montažne linije i hiljade komada industrijske opreme. U imovinu takođe spada preko 200 nepotpunih mercedesovih, 800 Kija i 400 ševrolet vozila.

Poznat u sovjetskom periodu kao pravi automobil iz naroda, automobil "zaporožac" sa pogonom na zadnje točkove počeo se proizvoditi 1958. godine. Sa cenom od nešto više od 1.500 rubalja, automobil je prodavan praktično za cenu motocikla. Kompanija je uvek prepoznavala da su njihova vozila jedina prilika za mnoge sovjetske porodice da poseduju lični automobil, a čiji su vlasnici bili ponosni na svoj "narodski" automobil.

Krajem osamdesetih, fabrika je zabeležila odličan uspeh na inostranim tržištima, uključujući Latinsku Ameriku i Zapadnu Evropu, ali je uspeh bio prekinut posle raspada Sovjetskog Saveza.

Krajem devedesetih, fabrika se polako počela pretvarati u fabriku za sklapanje automobila korejskih auto-kompanija, a kasnije i ševroleta. Do 2013. godine, fabrika godišnjeg kapaciteta od 120.000 vozila izrađivala je oko 20.000 automobila.

Nakon državnog udara u Kijevu, proizvodnja je padala dalje, na 13.000 automobila u 2014. godini. Prema podacima ukrajinske istraživačke firme AUTO-konsalting, 2016. godine proizvodnja je gotovo potpuno zaustavljena, sa samo 526 proizvedenih vozila, od čega 403 automobila. Kompanija je okrivila za svoju očajnu situaciju kolaps spoljnotrgovinskih veza, uključujući veze sa Rusijom i ekonomsku krizu s kojom se suočava zemlja, a što je izazvalo snažan pad na lokalnom automobilskom tržištu.

Kijev obustavio isporuku električne energije Donjeckoj Narodnoj Republici - Ukrajina je prekinula isporuke struje u područja Donjecke oblasti koja su van njene kontrole, saopštio je vršilac dužnosti direktora „Ukrenergo” Vsevlad Kovaljčuk.

„Od ponoći 26. jula 2017. godine prekinut je dotok struje do Donjeckih područja koja privremeno nisu pod kontrolom Ukrajine. Teritorija određenih područja Donjecke oblasti zasad ne koristi struju koja se proizvodi na teritoriji pod kontrolom Ukrajine“, napisao je Kovaljčuk na Fejsbuku.

Prema njegovim rečima, potrebe DNR i LNR za strujom se pokrivaju na račun Starobeševske i Zuevske termoelektrane, drugih proizvođača, kao i isporuka iz Rusije preko linija koje su isključeni sa međudržavnih spiskova.

Ukrajina je prekinula struju LNR još u aprilu ove godine. U LNR su saopštili da mogu u potpunosti da obezbede svoje potrebe iz sopstvenih izvora.

Kijev pokreće krivični postupak protiv Porošenka za izdaju? - Pečorski oblasni sud Kijeva obavezao je Službu bezbednosti Ukrajine da pokrenu krivični postupak protiv predsednika države Petra Porošenka, napisao je na Fejsbuku bivši državni tužilac Ukrajine Renat Kuzmin.

 

Postupak će biti pokrenut pod optužbom za izdaju države. Bivši tužilac tvrdi da je Porošenko 2013-2017. godine preko svoje kompanije „Rošen“, koja se nalazi u ruskom gradu Lipeck, finansirao rusku vojsku „sa kojom on, po njegovim rečima, ratuje u Donbasu kao vrhovni komandant oružanih snaga Ukrajine“.

Prema rečima Kuzmina, tada je specijalna služba odbila da pokrene istragu, pozvavši se na to da rad fabrike „Rošen“ u Rusiji nije zabranila ukrajinska strana.

„Rošen“ je jedna od najvećih proizvođača konditorskih proizvoda na svetu sa 450.000 tona godišnje. U sastav korporacije se nalaze fabrike u Ukrajini, Litvaniji, Mađarskoj i Rusiji.

Kijev gasi kompaniju za proizvodnju aviona „Antonov” - Ukrajinska kompanija za proizvodnju aviona „Antonov”, koja je proizvela najveći avion na svetu An-124 „Ruslan” i An-225 „Mrija” biće ugašena u naredna dva meseca, naložila je ukrajinska vlada Komisiji na čelu sa zamenikom ministra za ekonomski razvoj i trgovinu Jurijem Brovčenkom.

Komisija treba da „obezbedi likvidaciju koncerna za dva meseca, a za tri da preda Vladi likvidacioni bilans koncerna“, navodi se u ukazu Vlade od 19. jula.

Ranije su u sastav koncerna ulazila samo preduzeće „Antonov“, kao i harkovsko preduzeće za proizvodnju aviona i državno preduzeće „Zavod 410 GA“ u Kijevu.

Odluka o gašenju „Antonova“ je doneta još u januaru 2016. godine. Kako je tada objasnila pres-služba Ministarstva za ekonomski razvoj i trgovinu, ona je doneta „zbog odsustva učesnika“, jer sva tri preduzeća čine koncern „Ukroboronprom“.

Koncern „Antonov“ je osnovan 1946. godine u Novosibirsku. Šest godina kasnije su ga premestili u Kijev. Koncern je konstruisao putnički avion An-24, teretni An-124 „Ruslan“, kao i najveći avion na svetu An-225 „Mrija“.

Nove sankcije SAD protiv Rusije „prkose zdravom razumu“ i izazvaće odmazdu - Moskva - Moskva će odgovoriti recipročno Sjedinjenim Državama zbog očekivanog usvajanja novih anti-ruskih sankcija, koje se u Rusiji smatraju besmislenim i destruktivnim, saopštio je zamenik ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Rjabkov.

"Ono što se dešava prkosi zdravom razumu. Autori i sponzori ovog zakona preduzimaju veoma ozbiljan korak u cilju uništavanja bilo kakvih potencijala za normalizaciju odnosa sa Rusijom ", rekao je Sergej Rjabkov, pozivajući se na akt koji je ranije usvojio Predstavnički dom SAD-a.

Predlogom zakona se traži nametanje novih ekonomskih sankcija protiv Severne Koreje, Irana i Rusije, a koji je dobio veliku podršku od strane američkih zakonodavaca.

Moskva se osuđuje za navodno mešanje na predsedničkim izborima 2016. godine, a koje tvrdnje američke strane Rusija poriče, kao i to da tvrdnja nije podržana ubedljivim dokazima.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova očekuje da će predlog zakona biti usvojen, što bi neizbežno podstaklo Moskvu na odmazdu, upozorio je Rjabkov.

"Mnogo puta smo im rekli da takve akcije neće ostati bez odgovora. Verujem da poruke i saopštenja sadašnji Vašington ne želi da sasluša, i nikog osim do samog sebe ", dodao je on.

Slične zabrinutosti izrazio je i senator Franc Klicevič, koji predsedava Odborom za odbranu i bezbednost. Rekao je da stav Vašingtona vuče svet u novi hladni rat i uporedio je nove sankcije sa ozloglašenim amandmanom Džekson-Vanik iz 1974. godine.

Taj amandman je bio usmeren protiv Sovjetskog Saveza putem ekonomskih sankcija zbog ometanja repatrijacije svojih jevrejskih građana prema Izraelu, ali je ostao na snazi i nakon što je diskriminativna politika otkazana. Ostaje na snazi već skoro četiri decenije, što narušava ekonomski rast Rusije. Mnogi u Rusiji smatraju da je zakonodavstvo posmatrano kao primer nepoštene ekonomske konkurencije Sjedinjenih Država pod izgovorom zaštite ljudskih prava.


Klincevič je rekao da će američki potez "učiniti vrlo teškim, i uopšte moguću, bilo kakvu rusko-američku saradnju u rešavanju važnih međunarodnih pitanja, uključujući borbu protiv terorizma".


Novi zakon SAD o sankcijama, koji sada treba da potpiše predsednik SAD Donald Tramp, takođe je izazvao zabrinutost u Evropi. Evropske vlade i poslovni lideri strahuju da će sankcije štetiti ključnim zajedničkim energetskim projektima sa Rusijom, te da su sankcije motivisane željom Vašingtona da preuzme evropsko tržište prirodnog gasa iz Rusije u korist američkog gasa.


Kosačov: Rusija treba da pripremi po SAD bolan odgovor za nove sankcije - Rusija treba da pripremi po SAD bolan odgovor za uvedene nove sankcije, izjavio je šef Komiteta Saveta federacije za međunarodne poslove Konstantin Kosačov.

„Prvo, bez buke. Naša zvanična reakcija treba da bude kad zakon stupi na snagu. Drugo, treba pripremiti takvu reakciju jer ona obavezno mora da usledi. Ne da bude simetrična, već bolna po Amerikance“, napisao je senator na Fejsbuku.

Po njegovim rečima, Rusija treba da gradi odnose sa ostatkom sveta. Između ostalog, treba da razmotri situaciju sa EU, sa kojom može biti uspostavljen kao „minimum privremeni mezalijans“ uzimajući u obzir da sankcije nanose štetu i njenim interesima.

Osim toga, Kosačov je naveo da je usvajanje zakona o novim sankcijama u SAD pokazalo neizbežnost degradacije saradnje.

„Sudeći po jednoobraznom glasanju o paketu sankcija Rusiji, Iranu i Severnoj Koreji u Predstavničkom domu, ne da neće biti samo proboja, već ni normalizacije. Štaviše, dalja degradacija bilateralne saradnje postaje neizbežna, iako se čini da nema više kud“, dodao je on.

Rusija potkopava napore SAD i remeti globalnu bezbednost - Pol Rajan - Predsednik Predsedničkog doma američkog Kongresa Pol Rajan pozdravio je usvajanje zakona o sankcijama Rusiji, Iranu i Severnoj Koreji i proglasio ove države „najopasnijim protivnicima SAD“.

„Raznolikost pretnji našoj nacionalnoj bezbednosti od strane Irana, Rusije i Severne Koreje se ne sme potcenjivati. Ova opasna lica na međunarodnoj areni odavno su okušala da potkopaju američke napore i remete globalnu bezbednost. Naš posao u Kongresu je — pozvati ih na odgovornost. Zakon koji smo usvojili sa ogromnom podrškom obe partije je jedan od najvećih paketa sankcija u istoriji. On steže gajtan našim najopasnijim neprijateljima kako bi Amerikanci bili bezbedni“, navodi se u saopštenju Rajana.

Slucki: Nove sankcije SAD potkopavaju mogućnost obnove odnosa e - Proširenje antiruskih sankcija potkopava mogućnost obnove rusko-američkih odnosa, izjavio je predsedavajući Odbora za međunarodne poslove Državne dume Rusije Leonid Slucki.

„Proširivanje ograničenja svakako podriva mogućnost obnove rusko-američkih odnosa i još više ih komplikuje u doglednoj budućnosti. Mogućnost diplomatskih manevara za razvezivanje Gordijevog čvora u rusko-američkom dijalogu smanjuje se na najmanju meru“, rekao je Slucki novinarima.

RT: Predstavnički dom SAD izglasao nove sankcije protiv Rusije - Predstavnički dom SAD je izglasao zakon o novim sankcijama protiv Rusije, a kojim se takođe obavezuje, odnosno ograničava predsednik SAD Donald Tramp da prethodno dobije dozvolu od Kongresa kako bi ukinuo ili ublažio postojeće sankcije protiv Rusije. Predlog zakona takođe uključuje ekonomske sankcije protiv Irana i Severne Koreje.

Američki zakonodavci pokušavaju kazniti Rusiju zbog brojnih pitanja, uključujući njeno navodno mešanje u predsedničke izbore u SAD-u 2016. godine, zbog podrške Vladi Sirije, navodne podrške pobunjenicima u Ukrajini, kao i zbog prisajedinjenja Krima Rusiji.


Sankcije imaju za cilj širok spektar preduzeća, organizacija i pojedinaca - uključujući ruski energetski sektor, banke, proizvođače oružja, kao i one koje su SAD optužile da su se navodno mešali u predsedničke izbore putem hakovanja i na drugi način.

Posle pritisaka američkih energetskih kompanija koje žele da posluju u Rusiji, zakon je izmenjen kako bi američkim preduzećima omogućio da rade sa ruskim preduzećima na određenim projektima nafte i gasa van Rusije, uz ograničenje da vlasništvo sankcionisanog ruskog preduzeća ili osobe nije veće od 33 odsto udela.

Usvojeni zakon će efektivno uticati na postojeće sankcije protiv Rusije, na taj način što se zahteva od administracije predsednika SAD da dobije dozvolu Kongresa pre ukidanja ili ublažavanja ekonomskih kazni protiv Moskve.

Da bi se ukinula svaka od sankcija, administracija treba da dostavi dokaze i potvrdi da su uslovi koji su uslovljeni sankcijama uklonjeni.

Uprkos izražavanju sumnje u navodno mešanje Rusije u izbore u SAD-u, Tramp namerava da potpiše zakon, izjavila je u nedelju sekretar za štampu Bele kuće Sara Sanders.

Bela kuća se suprotstavila sličnom predlogu koji je Senat prošlog mjeseca usvojio, saopštivši da bi to narušilo ovlaštenja predsednika da odredi spoljnu politiku. Međutim, velika podrška zakonodavaca za sankcije verovatno bi ugrozila potencijalni veto predsednika.

Rusija je više puta negirala bilo kakav dogovor sa Trmpovom kampanjom ili mešanjem na izborima 2016. godine.

"Ako Tramp potpiše zakon o sankcijama, on neće smiriti svoje neprijatelje - oni žele njegov opoziv. Ali, on će istovremeno naneti dvostruku štetu - odnosima sa Rusijom i Evropskom unijom", rekao je ruski senator Aleksej Puškov.

Vlasti EU pozvale su američke zakonodavce da koordinišu svoje antiruske akcije sa evropskim partnerima.

"Unilateralne mere mogu ugroziti transatlantsko jedinstvo i imati nenamerne posledice", upozorila je Evropska komisija u posebnoj izjavi u ponedeljak.

Cilj zakona je da se uvedu i individualne sankcije za ulaganje u ruske energetske projekte. Takođe se navode koraci za sprečavanje izgradnje projekta "Gasproma" - gasovoda "Severni tok 2".

"Mi smo zabrinuti zbog mera koje su razmatrane u Kongresu SAD, a koje bi mogle imati neželjene posledice, ne samo po jedinstvo transatlantske i G7 zajednice, nego i po ekonomske i energetske interese EU", istakla je Komisija EU.

Nemačka i Austrija su se posebno suprostavile sankcionim merama SAD nakon usvajanja zakona od strane američkih senatora prošlog meseca. Zajednička izjava nemačkog ministra spoljnih poslova Zigmara Gabriela i austrijskog kancelara Kristiana Kerna ukazala je na potrebu da blok od 28 članova proširi svoju mrežu snabdevanja energijom.

"Ne možemo prihvatiti pretnju ilegalnih i eksteritorijalnih sankcija protiv evropskih kompanija", rekli su oni.

"Potrošnja energije u Evropi je stvar za Evropu, a ne za Sjedinjene Države", naglasili su Kern i Gabriel.

Nove mere koje su uvele SAD tiču se prvenstveno o "prodaji američkog prirodnog gasa i okončanju snabdevanja ruskim prirodnim gasom na evropskom tržištu", dodali su zvaničnici.

Američkim zakonodavcima se obratio veliki broj američkih multinacionalnih kompanija, uključujući "Ekson mobil", "Dženeral elektrik" i "Boing", kao i "Master kard" i "Viza" - sa zabrinutošću da će "kaznene mere na kraju oštetiti njihove interese, a ne one u Kremlju".

Kijev negira mešanje u predsedničke izbore u SAD-u - Ukrajinske vlasti nisu pomagale nijednom kandidatu na američkim predsedničkim izborima 2016. godine, saopštila je Ambasada Ukrajine u Sjedinjenim Američkim Državama.

„Odgovorno izjavljujemo da Vlada Ukrajine nije pomagala nijednom kandidatu na izborima 2016. godine. Mi smo zahvalni SAD zbog dvopartijske podrške Ukrajini“, navodi se u saopštenju Ambasade na Tviteru.

Tramp je ranije izjavio da su pokušaji Ukrajine da sabotira njegovu predizbornu kampanju „uticali na poboljšanje pozicije“ kandidatkinje Demokratske stranke Hilari Klinton i optužio je državnog tužioca Džefa Sešonsa da je zauzeo „veoma slab stav prema prestupima Hilari Klinton“.

Nemačka sa EU priprema odgovor na isporuku turbina Krimu - Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke priprema zajednički evropski odgovor na skandal sa isporukama gasnih turbina nemačke kompanije „Simens“ na Krim, saopštilo ministarstvo.

„Kao odgovor na isporuku turbina na Krim kojom je prekršen sporazum, pripremamo odgovor na evropskom nivou. S obzirom da se tamo odvija proces usaglašavanja, ne možemo da saopštimo detalje“, navodi se u saopštenju pres-službe Ministarstva spoljnih poslova Nemačke.

Ranije je agencija Rojters, pozivajući se na diplomatske izvore, prenela da je Nemačka predložila da se prošire sankcije Rusiji zbog „Simensovih“ turbina koje su isporučene Krimu. Agencija je navela da je Berlin predložio da se na sankcioni spisak dodaju tri-četiri ruska državljanina i ruske organizacije.

Nemački koncern „Simens“ saopštio je ranije da su sve četiri njegove turbine koje su bile namenjene za projekat u Tamanju isporučene na Krim nezakonito. Zbog toga je kompanija predložila da se ugovor anulira, a turbine otkupe. „Simens“ namerava i da raskine sporazum sa ruskim kompanijama i obustavi isporuke po ugovorima koji su na snazi u firmama koje kontroliše Rusije.
 Ukrajina - iz minuta u minut -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Jednostavno nećemo dozvoliti da se to desi“, izjavio je Grant Čaps, govoreći o bilo kakvim ustupcima Rusiji.


Na Slobožanskom pravcu u Volčansku, Oružane snage Rusije su uspele da uspostave kontrolu nad severnim delom grada, zauzevši teritoriju Liceja broj 1 i Dečijeg vrtića broj 6. Na istočnom...

Postoji (li) nada da će u Ujedinjenim nacijama, uz zajedničke i koordinirane napore Srbije, Rusije i Kine, svetska većina stati na stranu Srbije i sprečiti usvajanje rezolucije o Srebrenici...


„Nigde nije bezbedno“ u Gazi, upozorila je agencija UN za palestinske izbeglice

Poseta ima za cilj da pošalje jasnu poruku o važnosti kinesko-ruskih odnosa


Zamenik državnog sekretara Kurt Kembel izrazio je sumnju da su IOS sposobne da potpuno iskorene Hamas


Ostale novosti iz rubrike »