BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kina šalje brodove i vojsku u prvu bazu u inostranstvu

RT: Kina šalje brodove i vojsku u prvu bazu u inostranstvu
12.07.2017. god.


Izvor:
Vostok, RT

Kineski vojnici su poslani kako bi bili raspoređeni u prvu inostranstvu vojnu bazu Kine u Džibutiju na Rogu Afrike. Peking je saopštio će se baza koristiti za logističke svrhe, kao što su opskrbljivanje brodova koji učestvuju u mirovnim i humanitarnim misijama.

Kineski brodovi voze osoblje Narodnooslobodilačke vojske Kine koji su poslati da pripreme bazu u Džibutiju, saopštila je državna novinska agencija Sinhua, odbivši da saopšti broj vojnika koji su određeni da budu u bazi.

Označavajući bazu kao "baza za podršku," kineski medij je saopštio rekao da će cilj baze služiti kao uspešna podrška kineskoj misiji u regionu, uključujući očuvanje mira i humanitarne pomoći u Africi i zapadnoj Aziji. Nije saopšteno kada će baza početi sa zvaničnim radom.

U saopštenju se navodi da će baza takođe pomoći u prekookeanskim zadacima, uključujući vojnu saradnju i zajedničke vežbe, kao i zajedničko održavanje bezbednosti međunarodnih strateških plovnih puteva.

Odluka da se izgradi baza u Džibutiju je donesena posle "prijateljskih pregovora" između dva naroda, u skladu sa saopštenjem Mornarice Kine, navodi Sinhua.

Navodi se takođe da će "objekat Narodnooslobodilačke armije Kine povećati sposobnost Kine da osigura globalni mir, pogotovo zbog velike prisutnosti pripadnika UN u Africi, kao i u borbi protiv pirata".

Saošptava se takođe, da "Kina ni pod kakvim okolnostima neće ići ka vojnom ekspanzionizmu ili se uključiti u trku u naoružanju".

U međuvremenu, zapadni mediji saopštavaju da se "pre radi o pravoj bazi nego logističkom objektu".

Međutim, baza je izazvalo zabrinutost u Indiji, a Nju Delhi brine da bi ovo mogla da bude prva od mnogih kineskih ispostava u Indijskom okeanu. Peking, koji ubrzano modernizuje vojsku je demantovao ovu tvrdnju.

Raspoređivanje kineskih snaga dolazi nakon što je Pentagon u maju saopštio da Kina razmatra vojno prisustvo u inostranstvu i modernizaciju vojske kako bi "odvratila ili porazila protivnike treće strane - uključujući i Sjedinjene Države u toku kriza ili sukoba".

Peking je saopštio da se "čvrsto protivi" izveštaju Pentagona, koji je naveo "neodgovorne primedbe", te da "zanemaruje činjenice".

Mala zemlja Džibuti, nalazi se između Etiopije, Eritreje i Somalije i ima oko 887,000 stanovnika, a veoma je interesantna zbog svog strateškog položaja na južnom ulazu u Crveno more, na putu do Sueckog kanala. Zemlja je takođe domaćin vojnim objektima SAD, Francuske i Japana.

Izvori u japanskoj vladi su saopštili prošle godine da će Tokio takođe proširiti svoju bazu u Džibutiju, da bi se "suprotstavio onom što se vidi kao rast kineskog uticaja u regionu".

"Kina ulaže novac u novu infrastrukturu i jača svoje prisustvo u Džibutiju, te je neophodno za Japan da ima veći uticaj", rekao je izvor iz Vlade Japan u to vreme.



  • Izvor
  • foto: © Reuters/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.



Ostale novosti iz rubrike »