BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Politika SAD nije humana, dobronamerna i u interesu Srba - analiza

09.06.2017. god.


Brojne američke diplomate uvek su se uplitale i određivale, pa makar i silom, unutrašnja pitanja Srbije. Nisu retki bili ni slučajevi psovanja Srba i davanja najgorih epiteta od najvišeg državnog rukovodstva SAD. Ovakva politika SAD prema Srbiji nikada nije ni prestala.

Danas, umesto kasetnim bombama i radioaktivnom municijom, „uljudno psovanje“ se vrši u kravatama da bi izgledalo "lepo i kulturno", te određuju, i na sva vrata „savetuju“ ko je dobar, a ko je loš. Opet, u nedavnoj turneji po Balkanu bivši potpredsednik Džo Bajden je pričao istu priču. Isto tako, Balkan je skoro obišao i „učtivi“ senator Džon Mekejn, a njegov kolega iz Stejt departmenta zadužen za Balkan, Hojt Li u Beogradu i po celom Balkanu opet govori ko ima i kakav uticaj, te šta je „ispravno“.

O stvarnom uticaju SAD i Rusije na Balkanu razgovarali smo sa vojnim analitičarom pukovnikom dr Gostimirom Popovićem.


 pukovnik dr Gostimir Popović
- Kakvu paralelu možemo povući između izjava američkih državnika i stvarnih činjenica uticaja, kako SAD, tako i Rusije na Balkanu?

- Kada govorimo o delovanju predstavnika administracije SAD prema Balkanu, imamo situaciju koja je u najmanju konfuzna, a najblaže rečeno – nedobronamerna prema mnogima ovde, a posebno prema srbskom narodu i njegovim organizacionim oblicima, Srbiji i Republici Srbskoj, za sada. Pogotovo kada se govori o Rusiji i odnosima prema Rusiji, oni na svaki način pokušavaju, širenjem neistina, plasiranjem informacija koje nemaju veze sa zdravom logikom, a ne sa istinom, da pokažu kako Rusija ima negativan uticaj na Balkanu.

Rusija na Balkanu u zadnjih 300 godina ima izuzetno pozitivan uticaj, u kojem je izbalansirano reagovala na mnoge događaje ovde, te na taj način pokazala da je ključni faktor stabilnosti u globalnim okvirima, a na taj način i u okvirima jugoistočne Evrope.

Kada govorimo o prekookeanskim uticajima SAD, jasno je šta se od njih izvozi i na koji način to dolazi. To su nestabilnost, neredi, stagniranja u svakom obliku. U tom smislu to bi im na neki način trbalo govoriti, ali na prostorima jugoistočne Evrope ima vrlo malo sistema koji su u stanju to da kažu, i koji su u stanju da to realizuju.

Odnos prema Rusiji sa prostora jugoistočne Evrope treba da bude pozitivan, jer od nje može doći samo nešto što je korisno, a s druge strane vidimo odnos SAD, za koji nikada neću reći da treba da bude negativan, ali odnos treba da bude realan. Da se tačno i jasno sagleda šta je tu, i da se na taj način napravi distanca od politike koja vrši negativne uticaje i koja nije humana, dobronamerna i na bilo koji način u interesu naroda jugoistočne Evrope, a pogotovo Srba.


Indikativno je to da su samo zemlje sa većinskim pravoslavnim stanovništvom problematične za SAD na Balkanu, kao što su Srbija, Republika Srbska, Crna Gora, BJR Makedonija, odnosno da se u tim zemljama odvijaju "negativni" procesi pod uticajem Rusije, te da samo tu postoje problemi. S druge strane u Albaniji, Hrvatskoj, takozvanoj državi „Kosovo“, po njima ne postoje problemi i uticaj Rusije. Da li se može izvući zaključak da SAD pravoslavne narode na Balkanu vide kao neku prethodnicu Rusije pa u tom smislu žele da reaguju?

- Najbolji način za onesposobljavanje jednog tela, mehanizma jeste da mu se njegovi ključni delovi ili imobilišu, ili jednostavno prestanu da rade. U tom smislu, oni (SAD) su svesni toga da je odnos pravoslavnog dela na jugoistoku Evrope sa Rusijom znači stabilnu Evropu i stabilan razvoj. Oni to jednostavno ne mogu i ne žele da progutaju. Druga stvar u tom njihovom odnosu koji je vrlo nadmen i nepristojan, da budem blag, oni se ponašaju po principu „crno-belo“, odnosno kako oni kažu „dobrih i loših momaka“. Oni kada nekog proglase za „loše momke“ to je za sva vremena i tu nema nikakve popravke. Postavlja se osnovno pitanje, ko im je dao za pravo da proglašavaju nekog za loše momke.

Dakle, pravoslavni narodi na Balkanu nisu samo pravoslavni, nego i slovenski narodi i njihova je prirodna, duhovna, kulturna, ekonomska i svaka druga veza, jednostavno, po prirodi stvari, ako neko hoće logički da razmišlja, usmerena prema Rusiji. A, ne preko Atlantskog okeana. U tom smislu je njima veliki problem što srbski narod i drugi pravoslavni narodi vide u Moskvi svog velikog brata i prijatelja, te sistem koji nikada nikome ništa nije loše uradio za razliku od ovih drugih (SAD). U tom pravcu je za očekivati i u narednom periodu vrlo nepristojne i neukusne poteze tih raznoraznih predstavnika, kako američke administracije, tako i institucija NATO saveza, pa i pojedinih evropskih zemalja, a u kojem će oni po svaku cenu tražiti unutar srbskog nacionalnog korpusa pogodne, poželjne i kako oni to kažu „savremene i reformski opredeljene“, ne da bi smanjili uticaj Rusije, nego da bi oslabili ove narode i na taj način to svoje „istočno krilo“ prema Moskvi ojačali, odnosno smanjili broj prepreka u njihovoj želji da Moskvu stave pod svoju kontrolu. 

Razgovarao Vanja Savićević



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik

Ukrajinski poslanici tvrde da ograničenja na ciljeve koji se mogu gađati zapadnim oružjem daju prednost Moskvi


Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Ostale novosti iz rubrike »