BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stefanović: Opasnost od sajber-napada je možda najveća pretnja po globalnu bezbednost

Stefanović: Opasnost od sajber-napada je možda najveća pretnja po globalnu bezbednost
25.05.2017. god.


Opasnost od sajber-napada je, posle terorizma, možda najveća pretnja po globalnu bezbednost, a poslednji veliki sajber-napad ukazao je na potrebu da se zajedničkim naporima odgovori na ovaj izazov, upozorio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

U obraćanju učesnicima Osmog međunarodnog samita o bezbednosti u Tveru Stevanović je istakao da informaciona bezbednost postaje veoma važan faktor u međunarodnim odnosima, a da uspostavljanje sigurnog sajber-prostora nije moguće bez aktivnog učešća mnogih aktera.

„Sve države treba da sarađuju i sprovode odgovarajuće korake kako bi se obezbedio adekvatan nivo informacione bezbednosti, izvršila priprema za odbranu od napada i podigla svet građana o rizicima“, ocenio je Stefanović.

Srbija, kako je rekao, gradi svoje kapacitet za otkrivanje napada u sajber-prostoru, identifikovanje napadača i brzo reagovanje, ali je i dalje, kao i mnogo razvijenije zemlje, veoma podložna pretnjama iz sajber-prostora.

Stefanović je dodao da je situacija u oblasti informacione bezbednosti u Srbiji mnogo bolja nego pre godinu dana. On je podsetio da je u januaru 2016. usvojen Zakon o informacionoj bezbednosti koji se prvi put sistemski uređuje ova oblast.

Prema rečima Stefanovića, u novembru iste godine usvojene su četiri uredbe kojim je dodatno regulisana ova oblast, Vlada Srbije je u martu 2016. formirala i Telo za koordinaciju poslova informacione bezbednosti, a uveliko radi na Strategiji razvoja informacione bezbednosti.

Pored toga, radi se na formiranju neophodnih institucija, kao što je Centar za reagovanje na napade na informacioni sistem, rekao je ministar i dodao da je prvi od predviđenih CERT-ova uspostavilo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Stefanović je ukazao na značaj obuke radnika koji se bave poslovima informacione bezbednosti i koja se, kako je primetio, nikada ne završava jer će uvek biti novih pretnji i izazova u ovoj oblasti, ali i kontinuiranog podizanja svesti građana o ovom pitanju.

„Kako bi se ojačala globalna bezbednost informacionih i telekomunikacionih sistema države treba da sarađuju, posebno u uspostavljanju efikasnih i odgovornih mehanizama za razmenu informacija, upozorenja i obaveštenja o incidentima u sajber-prostoru“, poručio je ministar i predložio da se odrede kontakt tačke i informacije tako učine lako dostupnim. Poseban fokus, po njegovom mišljenju, treba da bude zaštita kritične infrastrukture, naročito ako incidenti imaju uticaja na više država.

„Pretnje u sajber-prostoru mogu doći sa bilo koje strane, ali veliki procenat slučajeva sajber-kriminala u Srbiji, osim od naših, dolazi i od građana susednih država“, rekao je Stefanović, ukazujući u tom svetlu da se mora unapređivati saradnja policijskih jedinica koje se bore protiv sajber kriminala.

Ministar je istakao da je Srbija potpisnica Budimpeštanske konvencije o sajber kriminalu i da ima dosta uspeha u borbi protiv sajber kriminala, kao i da je jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova koja se time bavi relativno često uključena u sinhronizovane međunarodne operacije.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat

Moskva smatra da je izliv nasilja bio namerni pokušaj da se terorišu ljudi u gradu na kom se govori ruski kako bi se pokorili vladi nakon puča i njenoj...


Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....

Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Ostale novosti iz rubrike »