BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šta će biti na Međunarodnim armijskim igrama ove godine?

Šta će biti na Međunarodnim armijskim igrama ove godine?
20.05.2017. god.
Rusija je bila jedini domaćin igara 2015, dok joj se 2016. godine u toj ulozi pridružio i Kazahstan. Ove godine takmičare će ugostiti Rusija, Belorusija, Azerbejdžan, Kazahstan i Kina.


Indija i Kina nastupiće na Međunarodnim armijskim igrama koje se svake godine održavaju u Rusiji, potvrdilo je Ministarstvo odbrane najveće zemlje na svetu 18. maja.

Pred nama su treće armijske igre, čiji je koncept svojevremeno osmislio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu. Pripadnici oružanih snaga više zemalja takmičiće se u različitim disciplinama.

Na igrama će se pojaviti artiljerci, tenkisti, padobranci, inženjerci, snajperisti, pripadnici brdske pešadije i vojnici drugih rodova iz različitih država, među kojima su i Južnoafrička Republika i Fidži. Održaće se ukupno 28 takmičenja u pet zemalja.

Rusija je bila jedini domaćin igara 2015, dok joj se 2016. godine u toj ulozi pridružio i Kazahstan. Ove godine takmičare će ugostiti Rusija, Belorusija, Azerbejdžan, Kazahstan i Kina.

Program ovogodišnjih armijskih igara obuhvatiće i neke nove discipline. Učestvovaće terenska borbena vozila i dronovi, kao i pripadnici vojne i saobraćajne policije.

Nove zemlje učesnice
 biće Sirija, Izrael, Južnoafrička Republika, Uzbekistan, Fidži, Uganda i Laos. Učešće je već potvrdilo 28 zemalja, dok 16 njih još razmatraju poziv.

Ilustracija: Jurij Smitjuk/TASSIlustracija: Jurij Smitjuk/TASS

„Tenkovski biatlon“

Najviše pažnje, kao i uvek, izaziva „Tenkovski biatlon“. Ovo takmičenje prvi put je održano dve godine pre prvih Međunarodnih armijskih igara, a danas predstavlja njihov najzanimljiviji deo.

„Tenkovski biatlon“ je disciplina u kojoj se takmiče tenkovske posade na posebno pripremljenom poligonu. Ideja je potekla iz Ministarstva odbrane Rusije, a takmičenje delimično podseća na zimski sport biatlon po kome je i dobilo ime.

Između ostalog, posade se nadmeću u preciznosti gađanja, pojedinačnim trkama i sprintu. Postoje i takmičenja namenjena samim tenkistima, poput trčanja na duge staze i savladavanja prepreka.

Prvi međunarodni „Tenkovski biatlon“ održan je u Alabinu u Moskovskoj oblasti u avgustu 2013. godine i na njemu su učestvovali Kazahstan, Rusija, Belorusija i Jermenija. Nadmetanje je u međuvremenu preraslo u veliki događaj na kome su se pojavljivale i tenkovske posade iz Kine, Indije, Zimbabvea, Kirgistana, Srbije, Mongolije i Angole.

 

Rusija je pobeđivala na svim do sada održanim „Tenkovskim biatlonima“, a bila je uvek najuspešnija i u zbirnom učinku na Međunarodnim armijskim igrama. Dobre rezultate postizale su i ekipe Kine, Jermenije i Kazahstana.

Strani tenkovi

Svi timovi nastupaju u ruskim tenkovima T-72 osim Kineza koji koriste sopstvene modele T-96. Ove godine i Indija namerava da učestvuje u svom tenku.

General-major Dmitrij Gorbatenko je na sastanku sa vojnim atašeima iz 32 zemlje 
najavio da će se Indija na armijskim igrama možda pojaviti sa tenkom T-90 „Bhišma“.

Izvor iz Ministarstva odbrane Indije za „Rusku reč je“ izjavo da će Indija najverovatnije nastupiti u tenku domaće proizvodnje „Ardžun“.

Isti izvor, koji je insistirao na anonimnosti, nije u potpunosti isključio mogućnost učešća tenkova „Bhišma“, ali je dodao „da bi imalo više smisla proveriti u Rusiji mogućnost novih tenkova ,Ardžunʻ i videti kako će se pokazati.“

Neprocenjivo iskustvo i jačanje saradnje

Međunarodne armijske igre pomažu u jačanju vojnih veza među zemljama učesnicama.

Dipak Mehra, vojni ataše ambasade Indije u Rusiji, izjavio je 2016. godine za „Rusku reč“ da će Međunarodne armijske igre podstaći budući razvoj bilateralne vojne saradnje između Rusije i Indije.

„Nadamo se da će učešće na Međunarodnim armijskim igrama pomoći da održimo, pa čak i poboljšamo nivo naše vojno-tehničke saradnje“, dodao je on.

I Kina vrlo ozbiljno shvata učešće na ovom međuarmijskom takmičenju. Za „Tenkovski biatlon“ održan 2016. godine kineski inženjeri 
razvili su posebnu verziju glavnog tenka kineske vojske, T-96B.

Takmičarski model je imao snažniji motor, poboljšanu transmisiju, bolje upravljanje vatrom i modifikovano vešanje. Tenk je poboljšan jer su Kinezi želeli da isprave nedostatke uočene na armijskim igrama 2015. godine.

Posle „Tenkovskog biatlona“ 2016. godine Jermenija je 
odlučila da modernizuje svoje tenkove T-72 uz pomoć Rusije, umesto da zaključi ugovor sa poljskom kompanijom „Bumar Labedi“ kao što je prvobitno nameravala.

Jermenska posada se na pomenutom biatlonu takmičila u modernizovanom ruskom tenku T-72B4 i bila je impresionirana opremom vozila, pa je doneta odluka da se unapređenje jermenskih tenkova izvrši do „biatlonskog“ nivoa i to uz pomoć ruskih stručnjaka.

Kazahstan takođe smatra da su igre važan događaj. Ministar odbrane ove zemlje Imangali Tasmagambetov izjavio je 2016. godine da su igre postale 
simbol međunarodne saradnje, razmene iskustva i zalog mira i solidarnosti.

Na armijskim igrama takmičarski duh se prožima sa osećajem vojničkog bratstva, rekao je Tasmagambetov.

Boris Jegorov,
Ruska reč



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »