BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Koje opasnosti za rusku ekonomiju je definisao Putin?

18.05.2017. god.
Sankcije, jeftina nafta i pad ekonomije su nove okolnosti u kojima je stvorena najnovija strategija ekonomske bezbednosti Rusije. Prethodna je formirana pre više od 20 godina.


Predsednik Rusije Vladimir Putin definisao je strategiju ekonomske bezbednosti zemlje do 2030. godine. Njegov ukaz je 
objavljen15. maja. 

Sadržaj strategije

U dokumentu se nabrajaju faktori koji mogu predstavljati najveću opasnost po Rusiju. To su diskriminacione mere protiv ključnih sektora ekonomije, ograničavanje pristupa stranim finansijskim resursima i savremenim tehnologijama, povećanje konfliktnog potencijala u zonama za koje je Rusija ekonomski zainteresovana i koje su blizu njenih granica, kao i povećanje nestabilnosti na svetskim tržištima robe i hartija od vrednosti.

Pored toga, dokument predviđa usavršavanje uzvratnih mera u slučaju uvođenja sankcija.

U tekstu strategije se faktički priznaje da je izvoz nafte i gasa, koji je bio osnova ruske ekonomije tokom proteklih 15 godina, izgubio svoj potencijal. Pad svetskih cena nafte odrazio se i na druge tačke koje je potpisao Putin. Između ostalih faktora pomenuta je i promena strukture potražnje za energentima u svetu, kao i činjenica da su energetski i sirovinski sektor ekonomije iscrpili resurse.

Glavni zadatak razvoja sistema državne uprave autori strategije vide u poboljšanju investicione klime, deofšorizaciji nacionalne ekonomije i stvaranju privlačnijih uslova poslovanja u Rusiji.

Predsednik je naložio vladi da u roku od tri meseca pripremi mere neophodne za realizaciju strategije. Pored toga, vlada treba da oceni stanje ekonomske bezbednosti, da obezbedi monitoring situacije i da svake godine referiše šefu države o merama preduzetim u cilju njenog jačanja. Strategija će se korigovati na svakih šest godina, 
saopštava agencija „RIA Novosti“

Ekonomska bezbednost sve aktuelnija

Ekonomske strategije su najčešće posvećene pitanjima rasta i razvoja ekonomije. Ovo je prvi put posle dužeg vremena da je bezbednost ekonomije Rusije stavljena u prvi plan. „Strategija ekonomske bezbednosti poslednji put je usvojena 1996. godine i zato je bilo neophodno odraziti nove izazove koji sada stoje pred ruskom ekonomijom“, objasnio je za „Rusku reč“ Pavel Sigal, prvi potpredsednik društvene organizacije za malo i srednje preduzetništvo „Oporы Rossii“.

Po njegovim rečima, ekonomska bezbednost ne podrazumeva neposredno rast ekonomije, mada je i povezana sa njim. „Predsednikova strategija samo određuje pravac u kome treba raditi, a vlada je dužna da definiše detaljan plan suprotstavljanja pomenutim faktorima“, dodao je Pavel Sigal. Sada će sve zavisiti od konkretnih mera koje treba da pripreme resorne službe, kao i od realizacije tih mera na terenu.

Definisanje strategije ekonomske bezbednosti govori o tome da ruska ekonomija oseća uticaj svih onih faktora koji utiču i na globalnu ekonomiju. „Sada u svetskoj ekonomiji i geopolitici često izbijaju krize i pojavljuju se razni ’crni labudovi’ poput Bregzita. Globalizacija je sve prisutnija u ekonomskoj sferi, što je i neizbežno u kontekstu tehnološkog progresa“, komentariše za „Rusku reč“ Stanislav Novikov, direktor menadžmenta u grupi kompanija „BKS Ulьtima“. Sa jedne strane, to otvara nove trgovinske i investicione mogućnosti, ali sa druge krije u sebi opasnosti ekonomskog i tehnološkog karaktera.

Kira Kalinjina,
Ruska reč



  • Izvor
  • Ilustracija: Ramil Sitdikov/RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »