BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Financial Times: Rusiji na Arktiku uskoro neće biti potrebni partneri

Financial Times: Rusiji na Arktiku uskoro neće biti potrebni partneri
23.04.2017. god.


Britanski poslovni list Financial Times prati rusko osvajanje Arktika i zaključuje da, ako se zapadne firme koje su zainteresovane za saradnju sa Rusijom i za izvlačenje profita iz tog posla, odmah ne uključe, sutra Rusiji oni neće biti ni potrebni.

„Rosnjeft je počeo rad na bušotini ’Centralno-Oljginska 1’, koja je trenutno najseverniji ’izvor’ za dobijanje nafte”, 
piše dopisnik Henri Foj. „Ona je bliže severnom polu od bilo koje ljudske naseobine, do koje ima 3600 kilometara. Oprema se na ovo mesto može doneti samo dva puta godišnje, kad se otapa led kroz koji je tada moguće probiti se. Tu će na Laptevskom moru Rusija primeti tehnologiju horizontalnog bušenja, koja omogućava dostizanje 15 hiljada metara dubine.”

„Biće to istinski trijumf Putina koji je prinuđen da se do severne nafte probija bez pomoći svojih američkih partnera iz Exxon Mobil. Naime, pre tri godine EU i SAD su uvele sankcije Rusiji i zabranile isporuku i prodaju Rusiji naprednih tehnologija za izradu bušotina. Tada je ceo svet zaključio da Kremlj može slobodno da odustane od eksploatacije artičkih nalazišta”, ističe novinar, 
prenosi Regnum. 

„Zapad je hteo da izvrši pritisak na Moskvu preko velikih energetskih kompanija i da natera Putina da promeni svoju spoljnu politiku. Međutim, bušotina ’Centralno-Oljginska 1’ pokazuje da  su Rusi našli izlaz iz teškoća i započeli projekat, a spoljna politika Putina se pritom nije nimalo promenila.”

Analitičar skreće pažnju da se pod ledom nalazi oko 9,5 miliona tona energenata, izraženo u nafti, rezerve se procenjuju na 20 triliona dolara, a zapadni partneri bi mogli da ostanu bez ičega.

Po mišljenju autora teksta, Donald Tramp je imenovao Reksa Tilersona za državnog sekretara sa dalekosežnim planovima: „upravo Reks je kao prvi čovek Exxon Mobil sa kompanijom Rosnjeft potpisao ugovor o osvajanju Arktika, koji je američkoj strani trebalo da donese 300 miliona dolara”. Ali sada „Trampa pritiskaju demokrate i republikanci kopajući po njegovim vezama sa Kremljom, a Rusi ne čekaju, nego rade. Sankcije su najpre malo pogoršale situaciju, ali zatim su ih podstakle da razvijaju domaće tehnologije.”

„Postavlja se pitanje:  hoće li u skoroj budućnosti Putinu biti potrebni zapadni pomoćnici? I ko će na kraju krajeva imati više koristi od zapadnih sankcija uvedenih 2014?” – zaključuje svoju analizu dopisnik FT.

Ruska reč



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »