BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 12.04.

13.04.2017. god.

  

Interaktivna mapa bojevih dejstava i vazdušnih udara Rusije u Siriji -  Klinuti ovde ili na mapu ispod


Ruski vazdušni napadi u Siriji



  OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 



Pregled bojevih dejstava u Siriji za 12.04.


Stanje na frontu - .



Pregled političkih i drugih vesti za 12
.04.

Rusija blokirala rezoluciju o Siriji - Rusija je uložila veto u Savetu bezbednosti UN i blokirala usvajanje projekta rezolucije o Siriji, rezultat je večerašnjeg glasanja.

U rezoluciji koju je Rusija blokirala, sirijska vlada se pozivala da obelodani planove letenja i druge informacije o vojnoj operaciji 4. aprila, kada je izvršen napad na Han Šeikun, a zahtevao se i pristup vazduhoplovnim bazama za istražitelje UN.

U pitanju je bio revidirani nacrt rezolucije, sličan onom koji su SAD, Britanija i Francuska prošle nedelje prosledile članicama Saveta bezbednosti, u kom se osuđuje napad u Idlibu.

Nešto ranije je zamenik ruskog ambasadora u UN Vladimir Safronkov izjavio da će američka provokacija, kako je okarakterisao napad SAD na vazdušnu bazu u Siriji, samo ohrabriti one koji žele vojno rešenje šestogodišnjeg sirijskog sukoba.

Safronkov je rekao da treba istražiti eventualni hemijski napad i zapitao se kakao su francuski eksperti utvrdili ko je odgovoran za napad, kada niko nije posetio mesto gde se napad dogodio. 

On je takođe optužio britanskog ambasadora u UN Metjua Rajkrofta da je mnogo zainteresovaniji za promenu režima u Siriji nego da u tu zemlju dođe mir.

Velika Britanija: Rusija štiti sirijski režim i primenu hemijskog oružja - Velika Britanija optužila je Rusiju da u Savetu bezbednosti UN zloupotrebljava pravo veta.

„Rusija se iz časa u čas koristi pravom veta i štiti sirijski režim i primenu hemijskog oružja“, rekao je stalni predstavnik Velike Britaniji pri toj međunarodnoj organizaciji Metju Rajkroft.

Rusija je u više navrata nagoveštavala da je neophodno sprovesti nepristrasnu istragu pre nego što se na glasanje stavi tekst koji bi osudio Damask za upotrebu hemijskog oružja.

U međuvremenu Velika Britanija, SAD i Francuska su predstavile novu rezoluciju koja će večeras biti stavljena na glasanje.

Sednica SB UN o hemijskom napadu u Siriji - U Njujorku je počela sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj će se glasati o rezoluciji kojom se zahteva od sirijske vlade da sarađuje u istrazi o napadu za koji se sumnja da je izveden hemijskim oružjem u provinciji Idlib.

Zamenik ruskog ambasadora u UN Vladimir Safronkov izjavio je na sednici da će američka provokacija, kako je okarakterisao napad SAD na vazdušnu bazu u Siriji, samo ohrabriti one koji žele vojno rešenje šestogodišnjeg sirijskog sukoba, preneo je AP.

Safronkov je rekao da treba istražiti eventualni hemijski napad i zapitao se kakao su francuski eksperti utvrdili ko je odgovoran za napad kada niko nije posetio mesto gde se napad dogodio. On je takođe optužio britanskog ambasadora u UN Metjua Rajkrofta da je mnogo zainteresovaniji za promenu režima u Siriji nego da u Siriju dođe mir.

Safronkov je istakao da je političko rešenje jedini način da se u Siriju vrate mir i smanje napetosti na Bliskom istoku.

Ambasadorka SAD u UN Niki Hejli upozorila je da SAD neće dozvoliti da ponovna upotreba hemijskog oružja prođe bez odgovora.

„Nećemo gledati na drugu stranu. Pažljivo pratimo šta režim radi“, rekla je Hejli.

Hejlijeva je upozorila Rusiju da izoluje sebe svaki put kada avioni sirijskog predsednika Bašara el Asada bace bombe na civile i svaki put kada Asad pokušava da dovede do gladi novu zajednicu.

Britanski ambasador rekao je da su britanski naučnici analizirali uzorke sa mesta gde se dogodio napad i zaključili da je upotrebljen sarin ili supstanca slična sarinu.

Velika Britanija zbog toga deli procenu SAD da je veoma verovatno da je sirijski režim odgovoran za napad sarinom na Kan Šeikun 4. aprila.

U rezoluciji, o kojoj će se glasati u 15 sati po lokalnom vremenu, sirijska vlada se poziva da obelodani planove letenja i druge informacije o vojnoj operaciji 4. aprila kada je izvršen napad na Han Šeikun. Traži se i pristup vazduhoplovnim bazama za istražitelje UN.

U tom napadu je poginulo najmanje 87 civila, među kojima 31 dete.

U pitanju je revidirani nacrt rezolucije, sličan onom koji su SAD, Britanija i Francuska prošle nedelje prosledile članicama Saveta bezbednosti, u kom se osuđuje napad u Idlibu.

Napad u provinciji Idlib već istražuje Organizacija za zabranu hemijskog oružja, a ukoliko utvrde da je ta vrsta oružja korišćena, onda će Organizacija i UN zajednički pokušati da utvrde ko je odgovoran za taj incident.

Lavrov: Pregovori sa Tilersenom bili izuzetno konstruktivni iako postoje brojni problemi - Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da su pregovori sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersenom bili izuzetno konstruktivni, iako trenutni odnosi između Rusije i SAD nisu najmirniji i postoje brojni problemi.

On je nakon sastanka državnog sekretara SAD Reksa Tilersona sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom rekao da postoje određeni pokušaji da se naškodi saradnji Rusije i SAD, kao i da je taj put osuđen na propast.

„Bio je ovo dug dan. Pregovori su bili veoma dugi, dok je susret sa predsednikom Vladimirom Putinom trajao više od dva sata. Razgovori su bili veoma otvoreni i konstruktivni i razmotrili smo sva ključna pitanja na međunarodnoj političkoj sceni, kao i probleme koje se tiču bilateralnih odnosa“, rekao je on.



Lavrov je istakao i da je na sastanku potvrđena namera obeju strana da se ulože zajednički napori u borbi protiv terorizma.

„To je pitanje o kojem su naši predsednici razgovarali telefonom u više navrata, čak i onog trenutka kada je američki lider Donald Tramp pozvao Putina da mu izrazi saučešće povodom terorističkog napada u Sankt Peterburgu“, rekao je ruski diplomata.

Lavrov je ocenio i da se uprkos problemima koje postoje između Moskve i Vašingtona, ipak nazire perspektiva za razvoj dijaloga, dodajući da je Moskva na to spremna. U tu svrhu, kako je rekao, biće imenovani i specijalni predstavnici koji će se baviti analizom nesuglasica između SAD i Rusije.

„Nakon pregovora se mnogo bolje razumemo“, dodao je on.

Govoreći o Ukrajini, ruski ministar je naveo da su i Vašington i Moskva saglasni da je neophodno u potpunosti realizovati Minski sporazum, kao i da će se tim povodom uspostaviti komunikacioni kanal između SAD i Rusije kao dodatak „normandijskoj četvorci“.

Lavrov i Tilerson su razgovarali i o raketnom napadu SAD na Siriju, dok je ruski diplomata istakao da je neophodno sprovesti temeljnu istragu incidenta koji je postao predmet mnogobrojnih spekulacija.

Kako je rekao, Rusija nije videla nikakve dokaze izjava Amerike o upotrebi hemijskog oružja od strane Damaska. On je ponovio da Rusija insistira na sprovođenju objektivne istrage o tom pitanju, ali ukoliko UN ili Hag počnu da vrdaju, to znači da Zapad ne želi da se istina i sazna.

Govoreći o sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu, Lavrov je upozorio da svrgavanje aktuelnog sirijskog režima može rezultirati porazom u borbi protiv terorističke organizacije DAEŠ.

Ruski diplomata je izrazio nadu i da će se nastaviti pregovori SAD i Rusije o razoružavanju i strateškoj bezbednosti. On se osvrnuo i na pitanje sankcija rekavši da Tilerson na pregovorima nije pretio novim ograničavajućim merama.

Američki državni sekretar Reks Tilerson izjavio je u Moskvi da je nivo poverenja između SAD i Rusije na izuzetno niskom nivou, te da je neophodno poboljšati saradnju kako bi uopšte počeli da rešavaju mnogobrojna pitanja.

„Neophodno je učiniti sve kako bi se zaustavila degradacija odnosa i upostavilo međusobno poverenje“, rekao je on.

Tilerson je takođe ocenio da su pregovori u Moskvi bili izuzetno produktivni.

Govoreći o raketnom napadu na Siriju, Tilerson je rekao da je taj potez Vašingtona u potpunosti opravdan. Istovremeno, dodao je on, Amerika ne raspolaže informacijama da je Rusija pružila Damasku bilo kakvu pomoć prilikom hemijskog napada na Idlib.

Budućnost sirijskog lidera Bašara el Asada takođe je bila jedna od važnijih tema pregovora, a američki državni sekretar je rekao da njegov odlazak sa predsedničke funkcije treba da bude sproveden organizovano.

Tilerson je takođe naveo i da pitanje antiruskih sankcija nije bila tema današnjih pregovora.

Zaharova: Vojno-politička situacija u Siriji se znatno zaoštrila - Vojno-politička situacija u Siriji znatno se zaoštrila nakon raketnog napada SAD na avio-bazu u Homsu, izjavila je portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova.

„Agresija SAD stvorila je ozbiljan izazov ne samo za regionalnu, već i međunarodnu bezbednost. Nažalost, antiruske sile na Zapadu neće se zaustaviti u nastojanju da unište sve inicijative za pronalazak rešenja u Siriji“, rekla je ona.

Zaharova je podsetila da je Rusija na agresiju SAD odgovorila jednostranim izlaskom iz Sporazuma o bezbednosti letova nad Sirijom.

Istovremeno, ona je ocenila da su sve vesti o tome da je Rusija navodno bila upoznata sa hemijskim napadom u Idlibu laž.

Zaharova se dotakla i hakerskih napada rekavši da se napadi na sajt Ministarstva inostranih poslova regularno sprovode, kao i da većina napada stiže iz Amerike.

„Od 1,7 miliona posetilaca, čak milion i po je iz Amerike, ali ne radi se o običnim korisnicima koji sajt Ministarstva posećuju kako bi pročitali određeni dokument, već se radi o čitavom kompleksu operacija koje oni izvode i koje se tumače kao hakerski napadi“, rekla je ona.

Peskov: Moskva odbacuje optužbe da Rusija navodno pokušava da sakrije umešanost Damaska u hemijski napad - Moskva odbacuje sve optužbe da Rusija navodno pokušava da sakrije umešanost Damaska u hemijski napad na Idlib, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

„U svakom slučaju, odbacujemo sve optužbe u vezi sa tim“, rekao je Peskov komentarišući optužbe Bele kuće.

„Želimo da vas podsetimo da je Rusija jedina zemlja koja je od samog početka pozivala na nepristrasnu međunarodnu istragu o upotrebi hemijskih sredstava u Idlibu. Upravo je Rusija pozivala da se u najkraćem mogućem roku postigne dogovor o sprovođenju takve istrage pre nego što pogrešno zalepimo etikete jednoj ili drugoj strani“, rekao je portparol ruskog predsednika.

Peskov je optužbe na račun Moskve o prikrivanju učešća Damaska u hemijskom napadu u Idlibu nazvao informacionom pometnjom i dodao da u ovim neosnovanim optužbama postoji mnogo oprečnih informacija.

Postavljanje pitanja o potrebi da se Rusija distancira od predsednika Sirije Bašara el Asada, bez rešavanja problema borbe protiv terorističke grupe DAEŠ i političkog rešenja, kratkovido je, dodao je Peskov.

Odgovarajući na pitanje da li postoje neke okolnosti pod kojima bi Moskva mogla da se distancira od Asada, on je naglasio da postoje dva osnovna cilja: borba protiv DAEŠ-a i utvrđivanje načina da se iz ove situacije izađe ne silom, već političkim i diplomatskim sredstvima, odnosno, za nalaženje političkog rešenja sirijskog problema.

„Smatramo da je kratkovido pitanje o potrebi da se distanciramo od Asada bez spominjanja dva glavna cilja“, rekao je Peskov.

On je podsetio da je Asad legitimni predsednik Sirije, a vojska kojom komanduje učestvuje u direktnoj borbi protiv međunarodnog terorizma koji je trenutno veoma rasprostranjen na teritoriji Sirije.

Rjabkov: Sednica OZHO o situaciji u Siriji biće održana u četvrtak  - Specijalna sednica Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) o situaciji u Siriji biće održana u četvrtak, 13. aprila, rekao je novinarima zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.

„Sutra bi trebalo da se održi specijalna sednica (OZHO)“, rekao je Rjabkov pre sastanka ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova i američkog državnog sekretara Reksa Tilersona u Moskvi.

Putin: Poverenje između Rusije i SAD pod Trampovom administracijom unazađeno  - Poverenje između Rusije i SAD je unazađeno pod Trampovom administracijom, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.

Tokom svoje predsedničke izborne kampanje, Tramp je rekao da bi želeo da ima bolje odnose sa Rusijom.

U današnjem intervjuu predsednik Putin je rekao, da ako je Trampu cilj otopljavanje odnosa sa Rusijom, da on nije uspeo da vidi takvu nameru kod Trampa.

"Rekao bih da je nivo poverenja između Rusije i SAD na radnom nivou, posebno u vojnoj dimenziji i nije poboljšan. Naprotiv, on je unazađen", rekao je ruski predsednik.

Lavrov Tilersonu: Ne stavljajte nas pred lažni izbor — sa nama ili protiv nas  - Američki državni sekretar Reks Tilerson je započeo svoju posetu Moskvi sastankom sa ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim u Moskvi.

Na dnevnom redu sastanka se razmatraju odnosi Rusije i SAD u svetlu navodnog hemijskog napada u Siriji i američkom raketnom napadu.

Kako su tazgovori počeli, Sergej Lavrov je saopštio da je od vitalnog značaja da se izbegnu vazdušni napadi na Siriju, dodajući da se Rusija zalaže za zajedničko delovanje za rešavanje krize. On je takođe rekao da je Rusija u više navrata saopštavala  da želi konstruktivan dijalog sa SAD o sirijskoj krizi.



Rusija smatra da je "konačno važno da se spreče bilo kakvi rizici od takvih akcija u budućnosti", rekao je Lavrov u vezi sa nedavnim napadom SAD na sirijsku bazu. On je napad takođe okarakterisao kao  "protivpravni napad" protiv Sirije.

Lavrov je naglasio da je Tilersonova poseta Moskvi važna sa stanovišta stvaranja širokog anti-teroristički fronta.

"Poseta daje priliku, da se predsednik Putin i predsednik Tramp slože i da se iskreno i pošteno pokuša razjasniti naša saradnje po svim pitanjima, a pre svega o formiranju širokog antiterorističkog fronta", rekao je Lavrov.


„Oduvek smo bili za zajedničke akcije i smatramo da nije produktivno ograničavanje na zatvorene saveze“, rekao je on.

Prema rečima Lavrova, „takav stav naše američke kolege nisu imale samo jednom, i dobro je poznat u Vašingtonu, između ostalog i Vama“.


„Nama je, sa druge strane, važno da shvatimo vaš stav, stav SAD, stvarne namere vaše administracije. Nadamo se da ćemo danas napraviti pomak na tom putu“, rekao je šef ruske diplomatije.


Lavrov je Tilersonovu posetu okarakterisao kao blagovremenu. Ruski ministar je rekao da je sastanak dobra prilika da se razjasne izgledi za saradnju. 


„Imamo mnogo pitanja, uključujući i izuzetno nejasne kontradiktorne stavove koje je izrazio Vašington u svim aspektima bilateralnih i multilateralnih odnosa“, rekao je ruski ministar.


„Mi smo u više navrata potvrđivali našu spremnost za konstruktivan i ravnopravan dijalog, saradnju koja uzima u obzir legitimne međusobne interese. To je naša stalna politika koja se formira isključivo u skladu sa međunarodnim pravom, a ne pod uticajem kratkoročnih tržišnih uslova“, istakao je Lavrov. 


Moskva smatra da je važno da se ubuduće spreče američki napadi na Siriju, izjavio je ruski ministar.


„Osim izjava, videli smo i akcije kada je izvršen ilegalni napad protiv Sirije“, dodao je on.


Lavrov je istakao da je „od suštinskog značaja da se spreči ponavljanje ovih akcija u budućnosti“.    


Ne stavljajte nas pred lažni izbor — sa nama ili protiv nas, rekao je Lavrov Tilersonu komentarišući njegovu izjavu kojom je ranije pozvao Rusiju da napravi izbor između odnosa sa SAD i podrške sirijskom predsedniku Bašaru Asadu. 


Tilerson je, sa svoje strane, izrazio nadu da će na sastanku sa Lavrovom strane moći da razjasne koji su podudarni ciljevi dveju država i da utvrde razlike.


Američki državni sekretar je istakao da će strane pokušati da jedna drugoj objasne svoje stavove. Tilerson smatra da će sastanak biti prilika da se objasne razlike u mišljenju Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.


Konašenkov: Efikasnost američkog napada je za američku javnost, a ne za profesionalce  - 
Ministarstvo odbrane Rusije kritikovalo je tvrdnje SAD o „efikasnosti“ raketiranja sirijske baze i dodalo da napad nije uspeo da ostvari svoj glavni cilj, a to je uništenje sirijskih oružanih snaga.

Portparol Ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov izjavio je da su tvrdnje o „efikasnosti“ napada izrečene isključivo za obične Amerikance, ali ne i profesionalce.

„Pentagonove primedbe na navodnu visoku efikasnost raketnog napada na aerodrom Šairat izrečene su za američku javnost, a ne za profesionalce“, rekao je Konašenkov.

On je objasnio da su se sve mete nalazile na uskom delu teritorije i da su bile prilično velikih razmera, što ih je učinilo lakom metom.

„Dakle, u slučaju da 59 raketa ’tomahavk‘ nije lansirano na stotine kilometara odatle, već da su samo bačene iz vazduha, efikasnost ’udara‘ bila bi ista u pogledu troškova, više od 100 miliona dolara, i u pogledu preciznosti pogodaka“, dodao je Konašenkov.

Pre toga je američki ministar odbrane Džejms Matis tvrdio da je u napadu SAD razoreno 20 odsto aviona sirijske avijacije. On je rekao da je sirijska vlada „izgubila mogućnost da snabdeva avione gorivom i municijom na aerodromu Šairat i da u ovom trenutku upotreba piste nema vojni značaj“.

Konašenkov je rekao da je jedino logično objašnjenje za američke napade slabljenje vojne sposobnosti sirijske vojske, ali da misija nije uspela, a sirijske trupe nastavljaju da se uspešno bore protiv terorističke grupe DAEŠ.

Matis: SAD razmatraju mogućnost uvođenja zona zabrane letenja u Siriji  - SAD i njeni partneri razmatraju mogućnost uvođenja zona zabrane letenja u Siriji, izjavio je šef Pentagona Džejms Matis.

„To pitanje, pored mnogih drugih, uvek je na dnevnom redu sa našim partnerima“, rekao je on.

Metis je takođe naveo da je napad na sirijski aerodrom predstavljao usaglašenu akciju vojske.

Puškov Džonsonu: Biti protiv Rusije je veoma primitivan pristup  - Odlukom G7 da se ne prošire sankcije Rusiji zbog podrške koju britanska diplomatija pruža Siriji doživela je poraz, smatra ruski senator Aleksej Puškov.

„Neuspeh britanskog ministra spoljnih poslova Borisa Džonsona da nametne nove sankcije Rusiji je poraz diplomatije Londona. Jednostavno, biti protiv Rusije je veoma primitivan pristup“, napisao je on na svom profilu na Tviteru.

Prema njegovim rečima, London je sam sebe na ovaj način saterao u ćošak.

„Sa jedne strane ’bregzit‘, sa druge konflikt sa Rusijom, dok je njen uticaj na krizu u Ukrajini i Siriji jednak nuli“, dodao je on.

Nešto ranije je ministar spoljnih poslova Francuske Žan Mark Ero izjavio da na sastanku ministara spoljnih poslova G7 u Luki nije doneta odluka o nametanju sankcija protiv Rusije i Sirije.

Vašington neće dozvoliti ponovnu upotrebu hemijskog oružja u Siriji  - Američki državni sekretar Reks Tilerson izjavio je da Vašington neće dozvoliti ponovnu upotrebu hemijskog oružja u Siriji, prenosi agencija Rojters.

Državni sekretar je istakao da američke vlasti ne mogu da dopuste da hemijsko oružje padne u ruke terorističke organizacije DAEŠ.

Tilerson je na sastanku ministara spoljnih poslova G7 rekao da će Sjedinjene Američke Države tražiti „strateška“ rešenja za deeskalaciju nasilja u Siriji, javlja Rojters.

On je dodao da je u interesu Rusije da se o Siriji koordiniše sa Sjedinjenim Američkim Državama.

SAD: Teroristi nisu odgovorni za napad u Idlibu  - SAD smatraju da teroristi nisu odgovorni za hemijski napad u Idlibu, kao i da DAEŠ u toj zemlji ne raspolaže zalihama gasa sarina, izjavio je visoki zvaničnik američke administracije

„Smatramo da teroristi ili bilo koje druge nevladine grupacije nisu odgovorni za napad u Idlibu“, rekao je on.

Takođe, Vašington je siguran da je napad hemijskim oružjem izveden iz vazduha i to sirijskim avionima Su-22 koji su poleteli sa aerodroma Šairat, istakao je američki zvaničnik.    

Istovremeno, on je rekao da su sirijske vlasti u više navrata koristile hemijsko oružje iako su 2003. godine saopštile da su sve zalihe uništene.

Spajser: Hitler nije upotrebljavao hemijsko oružje u gradovima  - 
Portparol predsednika SAD Donalda Trampa Šon Spajser treba da napusti svoj položaj nakon izjave u kojoj je uporedio akcije Bašara el Asada u Siriji sa delovanjem Adolfa Hitlera, izjavio je generalni direktor Centra Ane Frank za međusobno uvažavanje u SAD Stiven Goldstajn.

„Spajserova izjava je najgora uvreda nekoga koju smo ikada čuli od portparola Bele kuće… Predsednik Tramp bi trebalo da ga otpusti“, navodi se u saopštenju koje je Goldstajn objavio na zvaničnoj stranici Centra na Fejsbuku.

Ranije je portparol Bele kuće Šon Spajser rekao novinarima da se čak ni vođa nacističke Nemačke Adolf Hitler nije spuštao na upotrebu hemijskog oružja, kao što to navodno radi Bašar el Asad u Siriji.

Novinari su nakon brifinga pokušali da razjasne da li je Spajser svestan da je nacistička Nemačka koristila gasne komore. Na ovo je portparol Bele kuće odgovorio da zna za to, ali da Hitler nije upotrebljavao hemijsko oružje u gradovima.

Zaharova: Dolazak u Moskvu sa ultimatumima je beskoristan i kontraproduktivan  - Dolazak u Moskvu sa ultimatumima je beskoristan i kontraproduktivan, izjavila je uoči razgovora šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova i američkog državnog sekretara Reksa Tilersona portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

Tilerson je u utorak na sastanku ministara spoljnih poslova G7 izjavio da je u interesu Rusije da koordinira sa SAD u Siriji, a ne da podržava „nepouzdanog partnera“ (sirijskog predsednika Bašara el Asada). Mnogi mediji su ovakve izjave američkog državnog sekretara shvatili kao ultimatum Moskvi.

„Ne vidim ovo kao ultimatum“, rekla je s tim u vezi Zaharova na televiziji „Dožd“.

„Mislim da su svi odavno shvatili da je dolazak kod nas sa ultimatumima uzaludan, to je jednostavno kontraproduktivno“, istakla je ona.

„Mi na te reči gledamo kao na političku izjavu, kao na pokazivanje mišića pred početak pregovora. To je jedna od taktika pregovaračkog procesa — označiti svoje krajnje stavove, a onda ih tokom pregovora nekako nivelisati, nalaziti neke kompromise“, smatra Zaharova.

Tilerson je u utorak doputovao u Moskvu gde će danas razgovarati sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom.


Tramp: Putin podržava „veoma lošeg čoveka, životinju“  - 
Predsednik SAD Donald Tramp istakao je da predsednik Rusije Vladimir Putin podržava „veoma lošeg čoveka“ i da veruje da je takav savez loš za Rusiju i ceo svet.

Američki predsednik okrivio je za trenutnu situaciju u Siriji podršku Moskve predsedniku zemlje Bašaru Asadu i nazvao sirijskog lidera „životinjom“ u ekskluzivnom intervjuu za „Foks biznis“.

„Da Rusija nije upala tamo i podržala ovu životinju (Asada), sada tamo ne bismo imali problem“, rekao je Tramp. 

„Putin podržava čoveka koji je zaista loš čovek. Mislim da je to veoma loše za Rusiju. Mislim da je to veoma loše za čovečanstvo. To je jako loše za naš svet“, izjavio je Tramp za „Foks biznis“.

Komentarišući nedavne američke napada na sirijski aerodrom, Tramp je naglasio da nije mogao drugačije da postupi.

„Ali kada vidite da ljudi koriste grozno, grozno hemijsko oružje… i kada vidite tu divnu decu koja su mrtva u rukama svojih očeva, ili vidite decu koja se bore za život… kada sam to video odmah sam pozvao generala Matisa“, rekao je Tramp.

Ranije je portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao da „deklamovanje mantre“ o potrebi odlaska Asada sa vlasti ne dovodi bliže političkom rešenju sirijskog sukoba. Da bi se našlo mirno rešenje pokrenut je ženevski proces, a zatim i proces u Astani, koji ga podupire i predstavlja sastavni deo Ženeve. Peskov je istakao da potraga za rešenjem treba da se vodi upravo u okviru ovih procesa koji nemaju alternativu.

Rusija izvodi napade na teroriste u Siriji na zahtev vlasti ove zemlje. Koalicija na čelu sa SAD izvodi akcije u Iraku i Siriji, pri čemu u Siriji ona ne koordinira svoje aktivnosti sa sirijskom vladom.

Putin: NATO zemlje na američki napad klimaju glavom kao lutke  - Predsednik Rusije Vladimir Putin tokom konferencije za medije nakon sastanka sa italijanskim predsednikom Serđom MatarelomPutin o reakciji zemalja NATO-a: 

Komentarišući nedavni raketni napad SAD na sirijsku vazduhoplovnu bazu, predsednik Putin je izjavio da nema dokaza da je Damask upotrebio hemijsko oružje, ali da postoje jasni dokazi da je Vašington prekršio međunarodni zakon.

Govoreći o ovom pitanju u intervjuu za televiziju „Mir 24“, ruski lider je rekao da, uprkos tome što nema dokaza da je sirijska vlada koristila hemijsko oružje u Idlibu, postoje dokazi da je Vašington prekršio međunarodno pravo.

„Gde je dokaz da su sirijske trupe upotrebile hemijsko oružje? Nema dokaza. A šta je sa kršenjem međunarodnog prava? To je očigledna činjenica“, istakao je Putin.

Što se tiče reakcije država-članica NATO-a na američki napad, Putin ga je uporedio sa klimanjem glava budala.

„Kakva je bila reakcija saveznika NATO-a? Svi su kao one lutke koje klimaju glavom“, dodao je Putin.

Ruski lider istakao je da se bez odobrenja Saveta bezbednosti UN napada jedna suverena zemlja, ali da se bez obzira na ovo jasno kršenje međunarodnog prava „svi slažu, prihvataju, počinju da klimaju glavama i podržavaju“. Prema njegovim rečima, tako da bilo i 2003. godine, kada je iskorišćen potpuno izmišljeni povod za invaziju na Irak.

Spajser: Rusija će otići u izolaciju ako se ne dogovori sa SAD  - Ukoliko Rusija i SAD ne pronađu o Siriji zajednički jezik koji će odgovarati nacionalnim interesima Amerike, Moskva će se naći u izolaciji, izjavio je portparol Bele kuće Šon Spajser.


„Međutim, ukoliko Rusija i SAD naprave ’dil‘, onda se to neće dogoditi. U suprotnom nema sumnje da će Rusija otići u izolaciju“, rekao je on.

Spajser je takođe rekao da je Moskva na „putu samoizolacije s obzirom da se stavlja u isti red sa Sirijom i Severnom Korejom, koje su neuspele države“.

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kineska vojska, mornarica, raketne i vazdušne snage vežbaće „precizne udare na ključne ciljeve“


Često smo svedoci da poznati umetnici ne stvaraju samo zbog svojih novih izložbi, kataloga i u komercijalne svrhe, već i u službi humanosti.


Moskva bi mogla da poremeti diplomatsku kampanju Kijeva predstavljanjem alternative svojoj „formuli mira“, izjavio je ukrajinski predsednik

Američki državni sekretar tvrdi da je dobro što pokojni predsednik više ne može da čini „užasna dela”


Peking je slične tvrdnje Vašingtona nazvao „neosnovanim“ i „neprihvatljivim“


Ostale novosti iz rubrike »