BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako osvojiti Peterbug za dva dana: Iskustvo revolucionara iz 1917. godine

28.01.2017. god.


Samo dva oktobarska dana bila su dovoljna Lenjinu i kompaniji da ukinu jednu državu i proglase osnivanje druge. Krenite njihovom putanjom kroz Sankt Peterburg, koristeći „Rusku reč“ umesto vodiča.

Pre 100 godina ruska imperija je ustupila mesto Sovjetskoj Rusiji – državi koju su „ad hok“ izmislili „boljševici“. Epicentar događaja je bio Sankt Peterburg (1914. godine preimenovan u Petrograd), a glavni protagonista Vladimir Lenjin, koji je žiteljima SSSR-a predstavljan kao legenda, slično kubanskom Če Gevari.

Šta možete uraditi u žarištima ruske revolucije? Evo šest ideja.


1. Možete zaviriti u Lenjinovu spavaću sobu

Soba Lenina. Ilustracija: Marina MironovaSoba Lenina. Ilustracija: Marina Mironova

Nameštaj je prilično oskudan u stanu-muzeju br. 13, gde je 1894-1895. godine 24-godišnji Lenjin živeo u iznajmljenoj sobi. Tu su samo uzak krevet, lavor sa bokalom za umivanje i sto na kome je budući lider Sovjetskog Saveza pio čaj sa crnim hlebom i sastavljao propagandističke poruke radnicima peterburških fabrika maštajući o drugačijoj Rusiji. U toj malenoj spavaćoj sobi kovala se istorija svetske revolucije i SSSR-a kao velikog socijalnog eksperimenta 20. veka.


2. Zauzeti železničku stanicu na juriš
 

 

Ilustracija: Lori/Legion-MediaIlustracija: Lori/Legion-Media

Lenjinu je trebalo 20 godina da od piskaranja u spavaćoj sobi stigne do oružanog ustanka 1917. godine. Vama će trebati 10 minuta i 4 stanice metroa.

Evo nas na Lenjinovom trgu blizu Finske železničke stanice. Na putu do ovog mesta zaustavite se na stanici Trg Ustanka i pogledajte strip od bronzanih bareljefa koji govori o događajima iz godine revolucije.

Na izlasku iz sale metroa čekaće vas figura Vladimira Lenjina, ali ne kao beznačajnog čoveka koji mašta u svom sobičku, nego kao vođe svetskog proletarijata sa paganskim sunčevim diskom i crvenim zastavama u pozadini. Tako je umetnik prikazao nelegalni Lenjinov povratak početkom oktobra 1917. godine iz Finske, gde se on skrivao od policije. „Lenjinov voz“ još uvek stoji na platformi kao spomenik. Ova mašina, proizvedena u Americi 1900. godine, dospela je u zlatni fond mitologije Sovjetskog Saveza.

Spomenik Lenjinu-govorniku pored železničke stanice postao je kanon za hiljade sličnih statua po celom Sovjetskom Savezu. Lako je zamisliti kako on izlazi iz voza i daje instrukcije na koji način hitno zauzeti Peterburg: „Obavezno i po svaku cenu zauzeti telefon, telegraf, železničke stanice i mostove! Uspeh ruske i svetske revolucije zavisi od dva-tri dana borbe!“

3. Prodreti u štab revolucije


Zamislite da ste vi glavni revolucionar i da su se istorijske karte prvi put tako poređale da vi možete pobediti. Treba da dejstvujete bez odlaganja, a vaši saborci odugovlače, pričaju o bezbednosti i primoravaju vas da sedite u tajnom stanu.

Privremena vlada je zvanični organ upravljanja imperijom pre oktobarske revolucije i ona je raspisala poternicu za vama. Uz to, vaš „tajni“ plan ustanka je objavio popularni gradski list kome su vaši oponenti iz partije predali insajdersku informaciju.

U takvoj situaciji je uveče 24. oktobra 1917. godine bio Lenjin, ali i pored opasnosti od hapšenja on peške odlazi od Finske železničke stanice do Smoljnog instituta. Zdanje bivšeg Instituta blagorodnih devojaka 1917. godine zauzimaju revolucionarno nastrojeni muškarci. Oni su tu razmestili alternativni organ gradske uprave – Sovjet radničkih i vojničkih poslanika. Defakto je to bio štab revolucije, gde ona dobija i svoju „papirnu“ varijantu u vidu dekreta i ukaza. Odavde se šalju naredbe vojnim jedinicama koje su prešle na stranu boljševika. Ovamo dolazi Lenjin i izdaje komandu o početku ustanka.

Prošetajte se do Smoljnog kasno uveče preko Litejnog mosta i puste Špalerne ulice. U mislima zapalite vatre i postavite oko njih naoružane mornare i vojnike. Tako je izgledao štab revolucionara uoči odlučujućih događaja. Sale Smoljnog možete pogledati samo sa ekskurzijom koju je najbolje rezervisati mesec dana unapred.

 

"Posle odricanja Nikolaja Drugog na vlast dolaze ’slučajni’ ljudi. Iza članova Privremene vlade stajali su krupni moskovski industrijalci i peterburški bankari, ali ti ljudi nisu imali program delovanja i bili su još slabiji od vlade Nikolaja Drugog u poslednjim godinama njegovog carovanja. 

To je bila privremena vlast neophodna za saziv Ustavotvorne skupštine čiji je cilj bio da definiše državno uređenje Rusije. Međutim, umesto pripreme za skupštinu, privremena vlada je nedoumevala kojim snagama treba dati prednost – monarhističkim ili levičarsko-socijalističkim. Na kraju, u jesen 1917. godine, vlada je ostala bez ikakve podrške“.

Vladimir Ivanov, osnivač agencije za autorske ekskurzije po Peterbrugu Smart Walks


4. Dati signal za početak ustanka

Ilustracija: Getty ImagesIlustracija: Getty Images

Lenjinova revolucionarna instrukcija izvršena je do 25. oktobra. Komitet boljševika kontroliše veze – telefon, telegraf i poštu, štamparije i redakcije medija, kao i saobraćaj – železničke stanice i mostove. Na šahovskom polju ostaje poslednja figura, a to je Privremena vlada koja pod slabom zaštitom junkerskih odreda čeka svoju sudbinu u Zimskom dvorcu, glavnom zdanju imperatorske Rusije.

Početak juriša više liči na dobro režirani blokbaster. Ratna krstarica Aurora je doplovila do blagoveštenskog mosta i sam njen izgled je bio zastrašujući. Aurora ispaljuje signalni pucanj školskom municijom. Ujedno sa Petropavlovske tvrđave počinje paljba čija su meta svečane sale Zimskog dvorca.

Da biste danas mogli čuti eho revolucije, podesite da vaša poseta Aurori padne u podne. Od 1865. godine gradski časovnik u Peterburgu se doterava pucnjem iz haubice u Petropavlovskoj tvrđavi.


5. Zauzeti Zimski dvorac

Ilustracija: Marina MironovaIlustracija: Marina Mironova

 

Kanonsku sliku zauzimanja Zimskog dvorca pretočio je na platno reditelj Sergej Ajzenštajn u filmu „Oktobar“ 1927. godine. Gomila mornara trči preko pustog Dvorskog trga prema carskoj rezidenciji. Njihove crne figure se veru na rešetku glavnog ulaza i revolucionarni talas pokriva svečano Jordansko stepenište. 

„U stvarnosti je zauzimanje Zimskog dvorca više ličilo na savremenu specijalnu operaciju. U noćnoj tami su grupe mornara i vojnika puzeći prešle preko Dvorskog trga. Prozori dvorca su bili odlične puškarnice, a revolucionari nisu hteli uzalud da rizikuju život. Niko nije jurišao na rešetku i svečano stepenište. U svečanim salama bila je razmeštena privremena vojna bolnica. Osvajači su znali da članovi vlade zasedaju u ličnim odajama imperatorke, u koje je vodio poseban ulaz ’Njenog Veličanstva’ (levi ulaz na južnoj fasadi). Oni su polako ušli na taj ulaz“.

Vladimir Ivanov, osnivač agencije za autorske ekskurzije po Peterbrugu Smart Walks

Danas na ovaj juriš podseća detalj zbog koga vredi pronaći skromnu Malu kantinu među beskrajnim dvorskim salama. U njoj su se u noći između 25. i 26. oktobra okupili preostali članovi Privremene vlade. Tu su ih opkolili i uhapsili krasnogvardejci i proglasili smenu vlasti u zemlji.

Ti momenti su poznati do najsitnijih detalja. Bronzani sat u vidu nosoroga koji je stajao na polici kamina zaustavljen je i već godinama pokazuje 2 sata i 10 minuta. To je vreme kada je Ruska imperija otišla u prošlost i kada je počela nova istorija.

6. Kupiti malo revolucije

Ilustracija: Jurij Molodkovec Ilustracija: Jurij Molodkovec

Ostaci sovjetske epohe prodaju se na buvljoj pijaci na Udeljnom prospektu, nedaleko od poslednjeg tajnog stana Vladimira Lenjina. Ako budete imali sreće, na pijacu možete pronaći zanimljive stvarčice, na primer, društvenu igru „Jednom u Petrogradu“, gde se junaci kreću Lenjinovim putem u Smoljni u obliku avanturističke video igre. Ili, na primer, simbol revolucije – petokraku zvezdu u obliku ukrasa za novogodišnju jelku. Slobodno se cenkajte! Prodavci legendarnih stvari imaju običaj da podižu cenu.

Marina Mironova,
Ruska reč

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na Slobožanskom pravcu ruske trupe su oslobodile skoro polovinu teritorije Volčanska. Nakon što su preuzele kontrolu nad kompleksom zgrada, prednje grupe su stigle do porušenog mosta u ulici Privokzalna....


Rusija nikada nije odustala od pregovora, za razliku od Kijeva, izjavio je izaslanik Moskve u UN Vasilij Nebenzja

Ukrajinskog lidera, čiji je mandat istekao danas, Rusija smatra „ratnim zločincem“, izjavio je bivši predsednik Dmitrij Medvedev


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“


Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Ostale novosti iz rubrike »